Winners in 2013


  • “A Family in a Box” – Ily Nachman, Hof HaSharon, Shefayim, Israel
  • “Babushkot” – Yael Mayer, Colegio Jaim Weitzman, San Jose, Costa Rica
  • “Let’s Play!” – Cynthia Jinich Maguidin, Colegio Tarbut, Mexico City, Mexico
  • “All the World’s A Stage” – Dafna Stofenmacher Stisinm, Colegio Ibn Gabirol, Madrid, Spain
  • “A Roots Journey” – Daniela Fascovich Berner, Colegio Israelita de Monterrey, Monterrey, Mexico
  • “My Family’s Tradition” – Dan Schaffer, Colegio Tarbut, Buenos Aires, Argentina
  • “Haleb, Damascus, Safed, Mexico” – Isidoro Achar Mazri, Colegio Or Hajayim, Mexico City, Mexico
  • “The Wagon” – Alberto Zonana Guinsberg, Colegio Yavne, Mexico City, Mexico
  • “Home=Family” – Amanda Scharf, Colegio Jaim Weitzman, San Jose, Costa Rica
  • “The Violin” – Amir Sharnevich Shwartz, Colegio Tarbut, Mexico City, Mexico
  • “Now I Notice that I am Not Alone” – Shannon Shachter, Colegio Jaim Weitzman, San Jose, Costa Rica
  • “The Torch” – Ilan Truzman,  Colegio Ibn Gabirol, Madrid, Spain
  • “Chai” – Gianni Mizrachi, GMLS San Diego Jewish Academy, California, USA
  • “Tzedaka Box” – Deryn Klein, GMLS San Diego Jewish Academy, San Diego, California, USA
  • “Cluster of Grapes” – Korel BeniOroshvili, ZPC-Schule der IKG Wien, Vienna, Austria
  • “Legacy Tree Project” – Grant Wadman, Boston Area Jewish Education Program, Massachusetts, USA
  • “The World is Open” – Alice Tiker, I.E. Lichtigfeld Schule im Philantropin, Frankfurt, Germany
  • “The Megillah of Life” – Noa Krantz, I.E. Lichtigfeld Schule im Philantropin, Frankfurt, Germany
  • “Family Tree of Synagogues” – Brandon Rabinovitz, Congregation Shearith Israel, Atlanta, Georgia
  • “The Sound of the Shofar” – Gabrielle Dwek, Hillel Yeshiva, Ocean, New Jersey, USA
  • “Chuppa” – Noah Braverman, North Suburban Synagogue Beth El, Highland Park, Illinois, USA
  • “Life’s A Puzzle” – Jessy Wolf Benary-Belfar, Bialik College, Melbourne, Australia
  • “A Train Ride, Soccer & A Bit of Luck” – Jessie Rievman, Temple Sharey Tefilo-Israel, South Orange, New Jersey, USA
  • “Beyond the Great Sea” – Roni Heimberg, Yahalom School, Shoham, Israel
  • “The Harp” – Shiraz Katz, Rogozin, Kiryat Ata, Israel
  • “Thinking of Peace” – Tal Cohen, Alliance, Tel Aviv, Israel
  • “Visions of My Heritage” – Tomer Tiar, Danziger, Kiryat Shmona, Israel
  • “My Family History in a Closet” – Zohar Omer, Ironi 4. Yitzhak Rabin, Ashkelon, Israel
  • “A Box of Family Memories” – Inbal and Linoy Yosef, Ehad Ha’am, Petach Tikva, Israel
  • “My Grandfather’s Space” – Roi Davidi, Yeshivat Bnei Akiva, Elkana, Israel
  • “My Heritage House” – Matanel Konavski, Mekif 7, Ashdod, Israel
  • “My Roots Tree” – Daniella Avneri, Ort Yad Leibovich, Netanya, Israel
  • “The Small Details” – Lotem Shiratzky, Rav Tchumi Ramot, Be’er Sheva, Israel
  • “My Great Grandfather – Moshe Avidor” – Noam Lerner, Ilan Ramon School, Kokhav Yair, Israel
  • Travel Adventure” – Jordan Fox, Hillel Academy, Tampa, Florida, USA

Winners in 2012


  • Aviv Kazes, Haifa
  • Yona Broder, Efrat
  • Alon Mazor, Ashkelon
  • Ofek Cohen, Kiriat Ata
  • Adit Gindler, Natanya
  • Shir & Shani Kaminitz, Tel Aviv
  • Timrat Tiar, Kiriat Shmona
  • Noa Eitan, Holon
  • Bar Kachlon, Herzlia
  • Nevo-Goni-Noga Afek, Eilat
  • Hadar Atara Tepper, Ashdod
  • Ilai Lands, Shefayim
  • Ofek Levy, Kiriat Ata
  • Amit Barchad, Kiriat Motzkin
  • Ilan Ramon School, Kochav Yair-Zur Igal
  • Ulpana “Zvia”, Herzlia
  • Allan Galicot, San Diego, California, U.S.A.
  • Silia Cohen, New Jersey, U.S.A.
  • Nurit Steinkoler, San Jose, Costa Rica
  • Thomas Shaul, Buenos Aires, Argentina
  • Paula Dimerman, Buenos Aires, Argentina
  • Yaacubo Sofer Presniski, Mexico City, Mexico
  • Sharon Steinberg, Mexico City, Mexico
  • Avraham Israel, Madrid, Spain
  • Zacary Stein, Melbourne, Australia
  • Andre Erwin, Dusseldorf, Germany
  • Ariela Stein, Miamy, Florida, U.S.A.
  • Beit Shraga School In Albany, New York, U.S.A.
  • Israel School In Monterrey, Mexico
  • Or Hachaim School In Mexico City, Mexico

Winners in 2011


  • Yuval Katz, Kiriat Ata
  • Ilan Ram Salfati, Beer Sheva
  • Lea Blum, Herzlia
  • Sahar Daniel, Kiriat Shmona
  • Keren Kalinsky, Hod Hasharon
  • Noa Yaniv, Shefayim
  • Omer Danino, Ashdod
  • Amit Man, Hod Hasharon
  • Shahar Harari, Natania
  • Zlil Spitzer, Kiriat Haim
  • Ofek Avraham, Holon
  • Adi Zohar, Gedera
  • Sahar Nitsan, Eilat
  • Fuad Tuvia, Kiriat Shmona
  • Nicole Zafrany, Ibn Gabirol school in Madrid, Spain
  • Andrea Kedar, Haim Weizman school, San Jose, Costa Rica
  • Enrique Rajman Policar
  • Eduardo Lew Scheinbergׁ
  • Alan Goldberg Beckman
  • Gabriel Wulfovich Efter
  • Ariel Kogan Zaidman
  • Silvia Galante, San Diego, California, U.S.A.
  • Gabriela Gabor, Colegio Moral y Luces, Caracas, Venezuela
  • Dana Zajdenberg, Yona school, Buenos Aires, Argentina
  • Manuel Smolkin, Ibn Gabirol school, Madrid, Spain
  • Vivian Sredni Hirschberger, Colegio Hebreo Union, Barranquilla, Colombia
  • Paulina Alter Sabah, Instituto Hebrew, Santiago, Chile
  • “Tarbut”, Buenos Aires, Argentina
  • “Yavne”, Mexico City, Mexico
  • Or HaChaim, Mexico City, Mexico
  • “Bialik”, Melbourne, Australia
  • Hebrew Academy of Nassau County, New York, U.S.A.

Winners in 2010


  • Maayan Adin, “Smadar”, Herzlia, Israel
  • Linda Askenazi, “Maguen David”, México
  • Gal Avizemel, “Yahalom”, Shoresh-Shoham, Israel
  • Ben Avnon, “Smadar”, Herzlia, Israel
  • Nitsan Azriel, 3rd High School, Ashdod, Israel
  • Galit Abayov Azulay, “Moral y Luces”, Venezuela
  • Noam Benaim, “Merhavim” High School, Israel
  • Eden Biton, Religious High School, Even Shemuel, Israel
  • Yael Gabriel Botbol, “Jaim Weitzman”, Costa Rica
  • Vanesa Cohen, “Moral y Luces”, Venezuela
  • Ron Dor, “ORT Leibovich”, Natania, Israel
  • Dor Dotan, “Alon” Juniour High School, Holon, Israel
  • Roni Eitan, “Ben Zvi”, Kiriat Ono, Israel
  • Daniel Stein Firman, “Yavne”, México
  • Gal Golan, “Rogozin”, Kiriat Ata, Israel
  • Noa Grinker, Educational Institute, Hof Hasharon-Kibbutz Sheffayim, Israel
  • Tali Grunhaus, “Jaim Weitzman”, Costa Rica
  • Alla Havina, School 170, Kharkov, Ukraine
  • Julián Ariel Esion Kaplán, “Bialik”, Buenos Aires, Argentina
  • Ofel Levi, “Atidim”, Holon, Israel
  • Ofir Lotem, Hareali-Haivri High School, Haifa, Israel
  • Asmara Malsa, Religious School Shaham, Kiriat Ata, Israel
  • Guido Marianoff, “Bialik”, Santa Fe, Argentina
  • Alon Noi, Regional High School, Gedera, Israel
  • Eithan Opalin, “Israelita ORT”, México
  • Moria Pankar, 8th High School, Beer Sheva, Israel
  • Matan Raviv, “ORT Itzhak Rabin”, Gan Yavne, Israel
  • Rossi Sacal, “Or Hajayim”, México
  • Camila Ilanit Schaffer, “Tarbut”, Buenos Aires, Argentina
  • Stanislav Segal, “Gesher” school, Samara, Russia
  • Jacqueline Laniado Sutton, “Atid”, México
  • Ofek Tikotsky, “Atidim”, Hod Hasharon, Israel
  • Danielle Murad Waiss, “Tarbut”, México
  • Guido Joel Yujnovetzky, “Bet El”, Buenos Aires, Argentina
  • Nitsan Zaguri, 9th High School, Ashdod, Israel
  • IRG Baden Karlshrue, Germany:
  • Artur Abraminovich
  • Nomi Arbely
  • Daniil Chernenko
  • Antonina Eliseeva
  • Natascha Konstantinidis
  • Marija Kuprischenco
  • Jan Milrud
  • ORT 2 Buenos Aires, Argentina:
  • Hebreo Sefaradi, Mexico
  • Ibn Gabirol, Madrid, Spain

Winners in 2009


  • Adi Gora, Zvia Seminar, Herzelia, Israel
  • Alberto Abraham Azquenazi, Atid, Mexico
  • Alejandro Freundlich Deutsch, Instituto Chaim Weizman, Chile
  • Amit and Niv Shaked, Ramon Junior High, Kochav Yair, Israel
  • Amit Biton, 9th High School, Ashdod, Israel
  • Amit Gal, “Rabin” High School, Eilat, Israel
  • Ariela Avigdor Strauss, Yavne, Mexico
  • Asaf Hengali, Aliyot, Ramat-Gan, Israel
  • Asher Chocron Bengualid, Centro Ibn Gabriol, Spain
  • Avi Rubin, 6th High School, Ashdod, Israel
  • Avia Asherian, Danziger, Kiriat Shmona, il
  • Avital Portinski, Zvia Seminar, Herzelia, Israel
  • Bar Hefer, Shlomo Feinstein Junior High, Petah-Tikva, Israel
  • Bar Sharir, Hachoresh, Zichron Yaacov, Israel
  • Bernard Gampel Braun, Moral Y Luces, Venezuela
  • Catalina Braun, Tarbut, Argentina
  • Chantal Roitman, Bilalik Devoto, Argentina
  • Dalia Peker, Scholem Alejem, Argentina
  • Daniel David, Sciences High School, Herzelia, Israel
  • Daniel Tal, “Hamatmid”, Ramat-Gan, Israel
  • Daniel Zohar, Hof Hasharon school, Israel
  • Danit Vainrub, Moral y Luces, Venezuela
  • Dekel Idan, Dekel Vilnai b, Maale Adumim, Israel
  • Eden Arieli, Ort Dafna Junior High, Kiriat Bialik, Israel
  • Eden Drabkin, Nufar Junior High, Naharia, Israel
  • Eliot Nidam Schwartz, Centro Ibn Gabirol, Spain
  • Elizaveta Kirichenko, School #144, Dnepropetrovsk, Ukraine
  • Gabriel Ungar Pinto, Instituto Chaim Weizman, Chile
  • Giselle Opalin Grinberg, Colegio Israelita de Mexico, Mexico
  • Hadas Agami, “Rabin” Junior High, Givat Zeev, Israel
  • Hen Bagizada, Feinstein Junior High, Petah Tikva, Israel
  • Hen Shina, Shaul Avigur school, Ramat-Gan, Israel
  • Hili David, Ein Karem, Jerusalem, Israel
  • Igal Chomstein Wilk, Colegio Israelita de Mexico, Mexico
  • Igal Epelbaun, Instituto Chaim Weizman, Chile
  • Itay Aizenbud, Hebrew Reali School, Haifa, Israel
  • Itay and Yonatan Sapoznik, Hamanchil, Ramat-Gan, Israel
  • Itay Kaatab, Ort Holon, Israel
  • Jaime Raijman Polican, Colegio Hebreo Sefaradi, Spain
  • Jaime Samuel Israel, Centro Ibn Gabirol, Spain
  • Kim Set, 8th High School, Beer-Sheva, Israel
  • Koren Sarig, Shmuel Hanagid Junior High, Herzelia,Israel
  • Laila Pokorski, Tarbut, Argentina
  • Lanin Evgeny, School # 132, Belorussia
  • Leila Feiguin, Bialik Devoto, Argentina
  • Lior Naali, Rogozin b, Kiriat Ata, Israel
  • Liz Batsis, Ort Ramot, Jerusalem, Israel
  • Lucas Mizrahi Garcia, Yona Jai, Argentina
  • May Haberman, 7th High School, Ramot, Israel
  • Meri Noa Bendahan Israel, Centro Ibn Gairol, Spain
  • Michael Zerah, Hagefen, Ramat-Gan, Israel
  • Michal Leon, Kfar Silver High School, Ashkelon, Israel
  • Michelle Punsky, Colegio Israelita de Mexico, Mexico
  • Milena Nobachov, Amit Guttwirt High School, Sderot, Israel
  • Miriam Schejtman, Nuevo Colegio Israelia I.L. Peretz, Mexico
  • Neta Golan, Zvia Seminar, Herzelia, Israel
  • Neta Levy, Habiluyim, Ramat-Gan, Israel
  • Nir Dadon, Danziger, Kiriat Shmona, Israel
  • Nir Finkelstein, Ramon Junior High, Kochav Yair, Israel
  • Noa Nir, Ramon Junior High, Kochav Yair, Israel
  • Ofir Maman, “Reut”, Jerusalem, Israel
  • Omer Bekler, Dekel Vilnai b, Maale Adumim, Israel
  • Or Avraham, Zinman High School, Dimona, Israel
  • Yuval Shaanan, Ben Gurion, Herzelia, Israel
  • Or Lilian, Ort Leibovitch, Natania, Israel
  • Or Mikanovsky, Begin High School, Eilat, Israel
  • Osher Lupo, Atidim, Or-Akiva, Israel
  • Oshrat Rodstein, Nufarim, Tiberias, Israel
  • Paz Bar-Shalom, 3th High School, Jerusalem, Israel
  • Raquel Turquie Cassab, Atid, Mexico
  • Ron Tenenbaum, Mikve Israel High School, Tel Aviv, Israel
  • Sandra Chocron Alfon, Centro Ibn Gabirol, Spain
  • Sara Steinberg Opalin, Hebreo Sefaradi, Mexico
  • Sary & Ivone Lobaton Jajati, Hebreo Maguen David, Mexico
  • Shahar Gutman, 1st High School, Modiin, Israel
  • Shani Faktor, Ramon Junior High, Kochav Yair, Israel
  • Shir and Yuval Zehavi, Gvanim Junior High, Rosh Haayin, Israel
  • Shmuel Ben Shimon, Ort Maale, Tiberias, Israel
  • Susan S. Garzon Zighelboin, Moral Y. Luces, Venezuela
  • Tal Abu, 5th High School, Ashdod, Israel
  • Tal Israeli, Sciences and Arts High School, Ofakim, Israel
  • Tamara Olsztajn, Bet_El, Argentina
  • Tamir Hazani, Yad Giora Junior High, Herzelia, Israel
  • Tany Himelfarb , Nuevo Colegio Israelita I.L. Peretz, Mexico
  • Tomer Garbiner, Goldwater High School, Eilat, Israel
  • Vanessa Troice, Colegio Israelita de Mexico, Mexico
  • Victoria Sahno, ORT School #94, Odessa, Ukraine
  • Yael Huri, Brener Junior High, Petah Tikva, Israel
  • Yarden Feder, “Eldad”, Ramat-Poleg, Natania, Israel
  • Yehonatan Mey-Tal, Merhavim school, Israel
  • Yogev Malka, Atid, Ramat-Gan, Israel
  • Yotam Pasan, Leo Beck, Haifa, Israel
  • Yuri Sayenko , School #144, Dnepropetrovsk, Ukraine
  • Yuval Dahan, Ort Dafna Junior High, Kiriat Bialik, Israel
  • Yuval Halevy, Gedera regional High School, Israel

Winners In 2008


  • Moss Benaim,  Moral y Luces,  Caracas,  Venezuela
  • Alberto Maya Dana,  Atid,  Mexico City,  Mexico
  • Paul Bistre Taifeld,  Yavne,  Mexico City,  Mexico
  • Dmitry Kozachkov,  ORT Sc.94,  Odessa, Ukraine
  • Gabriela Dolinko,  Beth-El,  Buenos Aires,  Argentina
  • Aeleen Gelman Munoz,  Instituto Chaim Weizman,  Santiago,  Chile
  • Alexia and Tamara Jusidman,  Hebreo Tarbut,  Mexico City,  Mexico
  • Carla Chinski, Tarbut,  Buenos Aires, Argentina
  • Estrella Abadi,  Atid,  Mexico City,  Mexico
  • Raquel Shabot Salem,  Atid,  Mexico City,  Mexico
  • Alan Tartaky Guindi,  Atid,  Mexico City,  Mexico
  • Jacobo Rayek Tuachi,  Atid,  Mexico City,  Mexico
  • Nissim Sitt Mansur,  Atid,  Mexico City, Mexico
  • Martin Iungman,  Beth-El,  Buenos Aires,  Argentina
  • Matias Ariel Vindver,  Beth-El,  Buenos Aires, Argentina
  • Mauricio Guershevich Weinstock, Tarbut, Mexico City,  Mexico
  • Dan Morgenstern Kaplan, Tarbut, Mexico City, Mexico
  • Sharon Morguenstern, Tarbut, Mexico City, Mexico
  • Micaela Beker, Scholem Alejem, Buenos Aires, Argentina
  • Jonathan Budnik, Chaim Weizman, Santiago, Chile
  • Kazakova Darja, Or Avne Habad Lubavitch, Zaporoshe, Ukraine
  • Maksim Kasyanov, 144, Dnepropetrovsk, Ukraine
  • Semion Gurtovnik, ORT, Moscow, Russia
  • Eugenia Saraeva, Gesher Sc. 42, Samara, Russia
  • Dalit Zajdman Faitelson, Hebreo Sefardi, Mexico City, Mexico
  • Brenda Trepman, Nuevo Colegio Isareilta I .L. Peretz, Mexico City, Mexico
  • Mauricio Echen Kalb, Hebreo Sefardi, Mexico City, Mexico
  • David Yedid Halfin, Hebreo Sefardi, Mexico City,  Mexico
  • Ariela Wolkovich Kenigsberg, Hebreo Sefardi, Mexico City,  Mexico
  • Jonathan Cohen Bary, Moral y Luces, Caracas, Venezuela
  • Melanie Wolk, Centro Ibn Gabirol, Madrid, Spain
  • Jacobo Unikel, Hebreo Maguen David, Mexico City,  Mexico
  • Marcos Metta Zaga, Hebreo Maguen David, Mexico City, Mexico
  • Elias Askenazi Shaooli, Hebreo Maguen David, Mexico City,  Mexico
  • Raquel and Stephanie Shabot,  Hebreo Maguen David, Mexico City,  Mexico
  • Hebreo Maguen David,  Mexico City,  Mexico
  • Hillel Yeshiva High School,  New Jersey, USA

Winners in 2007


  • Ronit Kleinfinger Buchwalter, Nuevo Colegio Isareilta I .L. Peretz, Mexico, Mexico
  • Sharon Punski, Israelita, Mexico, Mexico
  • Adolfo Farhi, Maguen David, Mexico, Mexico
  • Gabriel Azulay, Centro Ibn Gabirol, Madrid, Spain
  • Maximo Boski, Tarbut, Buenos Aires, Argentina
  • Yael Macias, Centro Ibn Gabirol, Madrid, Spain
  • Dalia Levin, Centro Ibn Gabirol, Madrid, Spain
  • Sharon Rozenbaum, Colegio Tarbut, Mexico, Mexico
  • Keren Nechama Nachumsohn, Yeshiva College, South Africa
  • Dan Chumstein Wild, Colegio Israelita, Mexico, Mexico
  • Abigail Calderon, Colegio Yavne, Mexico, Mexico
  • Daniela Leiferman, Colegio Atid, Mexico, Mexico
  • David Salama, Colegio Atid, Mexico, Mexico
  • Jackeline Levy, Colegio Hebreo Sefardi, Mexico, Mexico
  • Gabriela Benjamin, Colegio Moral y Luces Herzl-Bialik, Caracas, Venezuela
  • Clary Wahnin, Colegio Moral y Luces Herzl-Bialik, Caracas, Venezuela

Winners in 2006


  • Barak Dar-El, Gvanim Junior High School, Rosh Ha’ayin
  • Maya Rosa,  Atid School, Mexico City, Mexico
  • Sofia Rachmilov, Amal Junior High School, Ofakim
  • Mariana Wainstock,  Tarbut School, Mexico City, Mexico
  • Shachaf Dahari, Sharet Junior High School, Natania
  • Natali Andibo Sutton, Tarbut School, Mexico City, Mexico
  • Nicole Feinholz Tobias, Colegio Hebreo-Sepharadi de Mexico
  • Avihu and Lihi Deutsch, Beit Berl Regional School
  • Aviv Frenkel, ORT Leibovich Junior High School, Natania
  • Aviv Adega, Rogozin B. Junior High School, Kiriat Ata
  • Zohar Katz, Gvanim Junior High School, Rosh Ha’ain
  • Yonatan Brailovsky, I.L. Peretz School, Mexico City, Mexico
  • Daniela Smid, Colegio Israelita De Mexico
  • Aggie Karakowsky Flegman, Colegio Israelita de Mexico
  • ORT Leibovich Junior High School, Natania
  • Yeshiva College, Johannesburg, South Africa
  • Moral y Luces, Caracas, Venezuela

Winners in 2002


  • Miriam Sharet, Ulpanat Orot Modiin
  • Ronen Reiss, Tali School, Hod Hasharon
  • Adaya Fisch, Gvanim School, Rosh HaAyin
  • Ran Yurist, Rogozin Beth School, Kiryat Ata
  • Yossi Rubin, ORT Leibovitch, Netanya
  • Or Neumann, Ben Gurion School, Herzliya
  • Rogozin Beth School, Kiryat Ata
  • Adam Dorenbaum, Colegio Hebreo Sefaradi, Mexico City, Mexico
  • Sharon Abadi, Colegio Moral y Luces Herzl Bialik, Caracas, Venezuela
  • Jade Vidergauz, Yeshiva College of Johannesburg, South Africa
  • Carolina Frida Dichy Bengio, Colegio Hebraica de Caracas, Venezuela
  • Karen Kajomovich, Colegio Israelita de Mexico, Mexico City, Mexico
  • Aliza Gorodovsky Rosenfeld,  Colegio Israelita de Mexico, Mexico City, Mexico
  • Escuela Israelita J.N. Bialik, Santa Fe, Argentina