סיפור משפחתי


טקס הענקת הפרסים 2016 – וידאו:

 

בית התפוצות, מוזיאון העם היהודי, מקיים זו השנה ה-21 תחרות בינלאומית בה משתתפים בני נוער מהעולם היהודי: ארה"ב, אמריקה הלטינית, רוסיה והסביבה, חמ"ע, אוסטרליה, אירופה וישראל. התחרות מבוססת על תהליך הלמידה המתקיים בבתי הספר בשנת בר מצווה/בת מצווה (גיל 12 עד 14) במסגרת מחקר ועבודת השורשים שנדרשים התלמידים להכין.

תחרות סיפור משפחתי


ייחודה של תחרות "סיפור משפחתי" בארץ ובעולם בכך שהעבודות העיוניות הכתובות מקבלות ביטוי אומנותי והופכות למוצג מוזיאוני.בית התפוצות הוא מוזיאון המציג ומארח תערוכות ותצוגות. אנו מזמינים את התלמידים ליצור מוצגים לתערוכה: "מוצגים מספרים" המתארים את סיפורה של המשפחה.

זהו נדבך נוסף בתהליך כתיבת עבודת השורשים, שבו זוכים התלמידים המשתתפים בתחרות להביא את הרעיונות והכישורים שלהם לידי ביטוי ביצירת "מוצג מספר" לצד העבודה הכתובה.

הבהרה: יצירת "מוצגים מספרים" אינה תחליף לכתיבת עבודת שורשים אלא מהווה הזדמנות וכלי ביטוי נוסף לתלמידים בתהליך החקר, שבשיאו אולי אף יזכו להציג את יצירתם במוזיאון ממלכתי.

קטלוג העבודות הזוכות לשנת 2016


 

catalog cover pdf 2016

מטרות


 1. חיבור בני נוער יהודים בארץ ובעולם למורשת, להיסטוריה ולתרבות היהודית דרך יצירת מוצג המתאר את הסיפורים המשפחתיים שלמד המשתתף במהלך עבודת החקר שעשה.
 2. חיזוק השייכות, המחויבות ומכאן גם הזהות של הנוער היהודי בארץ ובעולם לעם היהודי.
 3. חיזוק הדיאלוג וההיכרות עם יהדות התפוצות על ידי מפגש לימוד חווייתי בין בני נוער יהודים מהארץ ומחו"ל.
 4. הנצחת עצי המשפחה של המשתתפים, על ידי רישומם ותיעודם במחלקה לרישום אילנות יוחסין על שם דאגלס א. גולדמן שבבית התפוצות, שמאפשרת המשך חקר ותיעוד המורשת היהודית.
ההיסטוריה של שמלות הכלה. העבודה של אדלה כנן מסרי - מגן דוד, מקסיקו

ההיסטוריה של שמלות הכלה. העבודה של אדלה כנן מסרי – מגן דוד, מקסיקו

שכונה יהודית ברוסיה, העבודה של ניקול רוזנבליט - חט”ב ע”ש מרים ילן שטקליס, נתניה, ישראל

שכונה יהודית ברוסיה, העבודה של ניקול רוזנבליט – חט”ב ע”ש מרים ילן שטקליס, נתניה, ישראל

הנחיות למשתתפים בתחרות


מהו "מוצג מספר" ומה הם נושאיו?
"מוצג מספר" הוא מוצג המבטא את סיפור משפחתו של התלמיד באמצעים אומנותיים ובמדיומים שונים. התלמיד מוזמן לבטא באופן אישי ויצירתי את עבודת החקר שעשה או מרכיב ממנה שעניין אותו/שריגש אותו/שייקח אתו הלאה.

סוגים שונים של "מוצג מספר":

 • מוצג כתוב – דוגמאות: עיתון משפחתי, סיפור המשפחה בקומיקס, תיבת מכתבים המספרים על המשפחה, לוח שנה משפחתי ועוד. הערה – במקרים בודדים יתקבל אלבום שורשים בעל עיצוב מקורי במיוחד.
 • מוצג מתחום האומנות הפלסטית – ציור, פסל, כרזה, קולאז', יצירת משחק משפחתי, מוצג מעוצב בעל משמעות ועוד.
 • מוצג מדיה – סרט, קליפ (חיבור שיר והלחנתו), כתיבת בלוג משפחתי, יצירת משחק מחשב על המשפחה ועוד. הערה – לא יתקבלו מצגות פאוור-פוינט כ"מוצג מספר".

לצפייה בדוגמאות של "מוצגים מספרים" שזכו בפרסים והופיעו בתערוכה בשנים קודמות לחצו כאן

הצעה לנושאים למוצג מתוך מגוון הנושאים המופיעים בדרך כלל בעבודת השורשים:

 • שמות במשפחה
 • סיפורי הגירה ועלייה
 • מעגל השנה היהודי – חגים ומועדים
 • מעגל החיים היהודי – ברית מילה, בר/בת מצווה, חתונה, זיכרון
 • שעות הפנאי בדורות עבר – משחקי ילדות, שירים
 • מאכלים וטקסי אוכל
 • אירועים יחודיים למשפחה

משקל, גודל וצורה:

המוצגים הנבחרים ע"י בית הספר יישלחו לבית התפוצות מכל רחבי העולם ולכן ישנה הגבלה על גודלו ומשקלו של המוצג:

 • יתקבלו לתחרות עבודות שגודלן הוא עד 60 על 80 ס"מ ומשקלן לא עולה על 5 ק"ג. במקרים שבהם יחרגו המשתתפים מהיקף זה (בשל סיבות אמנותיות), יישלחו לתחרות תצלומים של העבודות, ולא העבודה עצמה. אם העבודה תגיע לגמר יתבקש בית הספר לשלוח את העבודה עצמה.
 • שיפוט העבודה לא יושפע מההשקעה הכספית אלא יושם דגש על אופן המחשת הסיפור המשפחתי, היצירתיות, עומק המחשבה והמקורית! אנו מציעים לבית הספר להקפיד שמשפחות התלמידים לא ישקיעו סכומי כסף מוגזמים על מנת לבנות "מוצג מספר".

"תעודת זהות" למוצג

כל מוצג שיוגש חייב להיות מלווה בהסבר שיכתוב התלמיד בהיקף של עד עמוד אחד ובו יפורטו שם היצירה, הרציונל, הרעיון וההשראה שהביאו ליצירה זו, החומרים ממנה נעשתה ומשמעות היצירה עבורו.

קריטריונים להערכת עבודות

על מנת שיהיו לבית הספר כלים לבחינה ולבחירת ה"מוצג המספר" המיוחד והראוי להשתתף בתחרות הבין-לאומית "סיפור משפחתי", קבע צוות "סיפור משפחתי" ארבעה קריטריונים:

 • "עמיות יהודית" – הרעיון שבחר התלמיד להמחיש במוצג צריך להתייחס למרכיב אחד לפחות מעמודי התווך של תפיסת ה"עמיות היהודית": זיכרון משותף, ערכים יהודיים, זיקה רבת פנים לישראל, שפה עברית ולשונות יהודיות, עולם היצירה היהודי, אורח חיים יהודי.
 • חקר – חלק מתהליך השיפוט יכלול בדיקת המתאם בין הרעיון שמסתתר מאחורי המוצג לבין עבודת החקר שעשה התלמיד במהלך השנה. המוצג צריך להמחיש את עומק המחקר של הסיפור המשפחתי של התלמיד ואת התהליך המחשבתי שעבר מבחירת הרעיון למוצג ועד למוצר המוגמר. במקביל תיבחן ההתאמה בין "תעודת הזהות" של המוצג (סעיף 4) לבין תכני המוצג.
 • אסתטיות – על ה"מוצג המספר", בדיוק כמו מוצג אומנותי/מוזיאוני, להיות אסתטי ומעורר אצל הצופה עניין להתבונן וללמוד אותו ואודותיו. במוצג ייבחן שימושו של התלמיד בשפה אמנותית ברמה ראויה.
 • יצירתיות – תבוא לידי ביטוי כך ש"המוצג המספר" מציג את הסיפור שהתלמיד בחר בדרך מקורית ובעלת משמעות. האמצעים והמוטיבים שנבחרו הם מגוונים ויוצרים סקרנות והתבוננות מיוחדת על הסיפור. על המוצג לחדש ולהעשיר את המתבונן בהקשר הרעיוני של הנושא הנחקר.

איך מצטרפים לתחרות "סיפור משפחתי"?


ועדת השיפוט של תחרות "סיפור משפחתי"

הוועדה תהיה מורכבת מצוות סיפור משפחתי, מהנהלת בית הספר הבין-לאומי ללימודי העם היהודי, צוות האוצרות של מוזיאון בית התפוצות ומחנכים העוסקים בחינוך יהודי. הוועדה תלמד את המיצגים השונים שיגיעו מרחבי העולם ותכריז על 3 עבודות מצטיינות ועל 7 עבודות ראויות לשבח משלושה אזורים בעולם ובסה"כ 30 עבודות שיוצגו.

המיון הראשוני של המוצגים ייערך על ידי צוות בית הספר אשר יבחר שני מוצגים מצטיינים מבין המוצגים שיכינו התלמידים. אנו ממליצים לקיים תערוכה שבה יוצגו המוצגים ולשתף את קהילת בית הספר. המוצגים הנבחרים יישלחו לבית התפוצות לשלב הגמר.

בבית התפוצות יתחרו המוצגים יחד עם שאר המוצגים שיישלחו מבתי ספר ומוסדות חינוכיים מרחבי הארץ והעולם וידורגו על ידי צוות שיפוט מקצועי. המוצגים הזוכים יוצגו לראווה בתערוכה ייחודית במוזיאון בית התפוצות והמקומות הראשונים יזכו בפרסים.

מפגש בין-לאומי בבית התפוצות וטקס סיום 

בתאריכים 15 – 16 ביוני 2017 יתקיים בבית התפוצות מפגש בינלאומי של כל משתתפי התחרות וטקס חגיגי שבו יוכרזו הזוכים בתחרות מישראל ומחו"ל.

בטקס ישתתפו צוותי ההוראה, התלמידים הזוכים ובני משפחותיהם, נציגים דיפלומטיים מארצות התלמידים המשתתפים בתחרות ואנשי ציבור רמי מעלה.

פרסים – במהלך הטקס יוכרזו הזוכים בתחרות והמקומות הראשונים יזכו בפרסים.

אנו מצפים להשתתפותכם וליצירותיכם!

המוצגים שייבחרו על-ידי בית הספר לתחרות הבין-לאומית במוזיאון בית התפוצות יישלחו לכתובת:

מוזיאון בית התפוצות
בית הספר הבינלאומי ללימודי העם היהודי
לידי גב' תמר סרודיו, מנהלת פיתוח תכניות למערכת החינוך
ת"ד 39359
תל אביב 6139202

המוצגים יתקבלו בבית התפוצות עד לסוף חודש אפריל 2017. לאחר מועד זה לא נוכל לקבל עבודות.