מיקרופילמים של LDS בבית התפוצות


המרכז לגנאלוגיה יהודית ע"ש דגלס א. גולדמן בבית התפוצות מאחסן אוסף מיקרופילמים חשוב אשר נמסר למוזיאון ע"י פרופ' יצחק הלברכט ז"ל. הסרטים שבאוסף הם העתקים של המיקרופילמים אשר צולמו ע"י כנסיית LDS ("המורמונים") מתוך הפנקסים המקוריים של רישום האוכלוסין בפולין. 

על אף הכמות המרשימה של המיקרופילמים הנכללת באוסף זה, זהו רק חלק מהמיקרופילמים שהוכנו ע"י LDS בשנות ה-1960 ותחילת שנות ה-1970, כאשר גם האוסף המצוי בידי LDS רחוק מלתעד את כל הקהילות היהודית שהתקיימו בשטחה היסטורי של פולין. יתר על כן, הסרטים באוסף של בית התפוצות מכסים רק פרקי זמן בודדים כשרובם מתייחסים לשנות המחצית של המאה ה-19.

לא קיים תיעוד מקיף לגבי השנים שקדמו לעשורים הראשונים של המאה ה-19. רישום מסודר של האוכלוסין היא תופעה יחסית מאוחרת בניהול המדינות. הרישום השיטתי החל במערב אירופה ובארה"ב בסוף המאה ה-18 והפך לנורמה בארצות מרכז ומזרח אירופה לקראת שנות אמצע של המאה ה-19. מסמכים מסוימים שנכתבו בשנות ה-1820 וה-1830 כוללים גם מידע על אנשים שנולדו לפני כן, מאחר שאז היהודים נדרשו לרשום את כל בני המשפחה. יחד עם זאת חשוב לציין שכתוצאה מן העובדה שפולין במאה ה-19 הייתה מחולקת בין האימפריות השכנות, קיימים הבדלים מסוימים באופי בו נרשמו התושבים במחוזות השונים של פולין.

פענוח המסמכים הנ"ל יכול להיות קשה במיוחד עבור קוראים היום. המסמכים כתובים בכתב יד מחובר וצפוף לרוב בפולנית, כולל ביטויים ומילים שאינם שכיחים בפולנית מודרנית, ולפעמים ברוסית, באזורים שהיו חלק מהאימפריה הרוסית, או בגרמנית במסמכים שמקורם בגליציה האוסטרית, וזאת בתוספת של מלים וחתימות ביידיש. יתר על כן, חלק מהפנקסים ניזוקו או דפים חסרים. במשך השנים האחרונות קבוצת מומחים, רובם מתנדבים, עוסקים בתרגומם לאנגלית של המסמכים אלה.

בית התפוצות אינו מספק שירותי תרגום עבור המסמכים הנמצאים באוסף שלו. אפשר להזמין צילומים של כל מסמך מהאוסף של בית התפוצות, בתנאי שמצוין מספר הסרט ומספר התעודה המבוקשת.

חשוב לדעת


לפני הזמנת צילום נא לבדוק את רשימת המיקרופילמים המצויים בבית התפוצות ולוודא שהפריט שאתם מחפשים אכן נמצא באוסף המוזיאון. את הרשימה תוכלו לראות על ידי לחיצה על הכפתור הכחול למעלה "הזמנת חיפוש במאגר ה-LDS".

מחיר השירות


  • 5.00 ש"ח לעמוד, אך לא פחות מ-10 ש"ח להזמנות מישראל
  • חיוב אוטומטי של 10 ש"ח ללא החזר בעת משלוח טופס ההזמנה

המחיר כולל דמי משלוח ומע"מ. ביצוע ההזמנה תוך 14 ימי עבודה, בכפוף לכמות שהוזמנה. בעת ביצוע ההזמנה נא לוודא שרשמתם את כתובת הדואר המלאה שלכם.

צרו קשר


לקבלת פרטים נוספים נא ליצור קשר:

המרכז לגנאלוגיה יהודית ע"ש דגלס א. גולדמן בבית התפוצות

דוא"ל haim@bh.org.il

רבים מהמיקרופילמים הנמצאים באוסף של בית התפוצות כבר פוענחו ע"י JRI-Poland. לחצו כאן לאתר של JRI-Poland כדי לחפש במאגר הנתונים שלהם אחרי שמות המשפחה שלכם.

בתום החיפוש עיינו בטבלה הנמצאת בתחתית הדף עם תוצאות החיפוש. רשמו את מספר המיקרופילם ואחר כך בדקו ברשימת המיקרופילמים של בית התפוצות על מנת לוודא שהמיקרופילם מצוי באוסף שלנו. אם המיקרופילם נמצא באוסף של בית התפוצות ניתן להזמין העתק של התעודה בעזרת טופס ההזמנה.

הארכיונים הממלכתיים בפולין - מדריך לחיפוש


הארכיונים הממלכתיים של פולין, המנוהלים על ידי המשרד הראשי (Naczelna Dyrekcja Archiwow Panstwowych), כוללים שלושה אוספים עיקריים, 29 ארכיונים אזוריים, עם 53 סניפים, וחמישה משרדים מקומיים. אתר האינטרנט של הארכיונים הממלכתיים של פולין מעניק גישה ואפשרות חיפוש במספר מאגרי מידע, ביניהם מאגר תוכנית רישום מסמכים קהילתיים ואזרחיים (Program Rejestracji Akt Metrykalnych i Stanu Cywilnego PRADZIAD). לרשימת כל הארכיונים הממלכתיים של פולין, אנא לחצו כאן.

 

המאגר PRAZIAD מכיל מידע על רישומים קהילתיים ואזרחיים שנשתמרו בכל סניפי הארכיונים הממלכתיים של פולין, בארכיבים של כנסיות, ובארכיונים וספריות אחרים בפולין, כולל חומר משטחים שהשתייכו בעבר לפולין, ממזרח לנהר בוג, שהם כעת בליטא, בלרוס ואוקראינה (ארכיון "זאבוז'אנסקי"). המאגר כולל פרטים על מסמכים ספציפיים על רישומים יהודיים בארכיונים אלה, אך אין בו רשימות של אנשים.

כיצד לחפש במאגרי המידע PRAZIAD אחר מסמכים יהודיים?
החיפוש נערך לפי שם העיר או העיירה. על מנת לשלוח שאילתה לחיפוש, יש למלא חמישה שדות:

שם העיירה: יש לכתוב את שם העיירה כפי שהוא נקרא כיום בפולנית, או, אם מדובר בעיירה שלא נכללה בגבולות פולין שלפני מלחמת העולם השנייה, או שנמצא כעת מחוץ לגבולות פולין שנקבעו אחרי המלחמה, יש לרשום את השם הקודם (פולני או אחר) של העיירה.

שם העיר הגדולה הסמוכה: על מנת למקד את החיפוש, במקרה של עיירה או כפר קטנים, מומלץ למלא את שם העיר, העיירה, או המחוז שאליהם השתייך המקום מבחינה מנהלית לפני מלחמת העולם השנייה.

שם המחוז: במקרה של עיירות שנמצאות בתוך גבולות פולין הנוכחיים, יש לבחור את מיקומה של העיירה לפי החלוקה האדמיניסטרטיבית שהייתה נהוגה בפולין בשנים 1975-1998. במקרה של עיירה הנמצאת כעת בליטא או באוקראינה, או במקרה של עיירה שהייתה בגבולות גרמניה, ונמצאת כעת בשטח גרמניה או רוסיה, יש לחפש לפי שמות מחוזות בשטחים אלה.

אמונה, השתייכות דתית: בשדה זה יש לבחור Mojzeszowe ("יהודי"), על מנת להגיע למסמכים יהודיים בלבד.

סוג המסמך: מומלץ לבחור "הכל" (all), אך יש אפשרות לבחור סוגי מסמכים שונים, כדלהלן:
Urodzeinia = לידות
Malzenstwa = נישואין
Zgony = פטירות
Ksiega rodzin או Familienbuch (בגרמנית) = רישומי משפחות

ישנם מסמכים מסוג אחר, המתייחסים בעיקר לתושבים לא-יהודים. אך אם תבחרו "all", תתקבל רשימה של כל סוגי המסמכים שרלבנטיים ליהודים.

יש לכתוב את שמות העיירות באות רישית ("אות גדולה"). ניתן להשתמש בפונטים פולניים (הכוללים סימנים דיאקריטיים) או בפונטים רגילים ("אנגליים"), אך אין לערבב בין שני הסוגים. לדוגמא, כתבו Lodz או Łódź

 

כתובתו של סניף לובלין של הארכיונים הממלכתיים:

Archiwum Panstwowe w Lublinie
20-950 Lublin, ul. Jezuicka 13, Skr.poczt. 113
Tel: (81) 532-80-71 do 72
Fax: 532-35-37
Email: kanc@lublin.ap.gov.pl
www.lublin.ap.gov.pl

 

הזמנת מידע:

מנהל כל סניף של הארכיונים הממלכתיים מעניק הרשאה למי שאינם אזרחים פולנים להשתמש במסמכים גנאלוגים מסוימים.

הגישה לחומרים ארכיוניים אינה כרוכה בתשלום, והחיפושים מתבצעים בשעות העבודה של כל סניף. שאילתות גנאלוגיות ובקשות חיפוש של אנשים פרטיים כרוכות בתשלום, לפי תעריף של כל סניף.

נדרש תשלום נוסף עבור מיקרופילמים וצילומים.

להזמנת מסמכים ספציפיים, או ביצוע שאילתה גנאלוגית, ניתן להיעזר במערכת ההזמנות של JRI פולין (לחצו כאן), או ליצור קשר ישירות עם הסניף הרלוונטי של הארכיונים הממלכתיים של פולין.