"סיפור עתיק בן אלפי שנים וחדש תמיד" (אבא קובנר)


תערוכת הקבע – התצוגה המרכזית של בית התפוצות – מציעה למבקר מסע בזמן ובמקום לגילוי הסיפור הייחודי של ההמשכיות היהודית, של היצירה היהודית, ושל ריבוי פנים בתוך אחדות.

באמצעות ציורי-קיר, שחזורים, דיורמות, תצוגות אור-קוליות, סרטים תיעודיים ותצוגות מולטימדיה אינטראקטיביות, מוצגת הקשת הרחבה ורבת- הגוונים של הקיום היהודי.

התצוגה נחלקת לששה שערים תימטיים:

שער המשפחה


הבית היהודי, חגים, טקסים ומועדים לאומיים, משפחתיים ואישיים.

YEMENITE WED ISRAEL

חתונה בישראל, 1978, בלבוש תימני מסורתי. צלם: מיכה בר-עם

שער הקהילה


הקהילה הייתה בכל הדורות התא היסודי של ההנהגה העצמית ליהדות התפוצות.
בשער דגם גדול של קהילה אשכנזית מן המאה ה-13, ובו מדורים המייצגים את מוסדות הקהילה האוטונומית.

KEHILA 808

מודל של האמן דרק פרייבורן, אנגליה

עמוד "זכור"


באולם "זכור" עמוד זיכרון לזכרם של יהודים שנהרגו "על קידוש השם", כלומר, בשל יהדותם, לאורך ההיסטוריה. העמוד מסמל את ההישרדות היהודית על אף רדיפות, גירושים והשמדה. עוד באולם, "מגילות האש", יצירתו של אבא קובנר, ובה תיעוד של 52 אפיזודות של רדיפת יהודים.

MEMORIAL COLUMN

שער האמונה


המניין. "אלהים נצב בעדת אל" – אין עדה פחותה מעשרה.
בשער האמונה 18 דגמי בתי כנסת, ממרכזים יהודיים שונים ומגוונים בעולם. הדגמים המוקטנים נאמנים למקור בכל הפרטים. בשער מוצג גם ספר תורה (פסול) מפז, מרוקו, מהמאה ה- 18.

chodorow808X776

רפליקה של תקרת בית הכנסת בחודורוב, אוקראינה. תקרות מצויירות כאלה היו טיפוסיות לבתי כנסת מעץ בפולין במאה ה- 17. שם האמן של התקרה המקורית: ישראל בן מרדכי ליסניצקי

שער היצירה


שער היצירה משרטט את דיוקן המחשבה והיצירה היהודית. המוצג המרכזי בשער זה הוא קיר בשם "תרבות אחת רבת פנים", ועליו מתוארים הזרמים המגוונים במחשבת ישראל מימי בית שני עד ימינו. בשער גם אזורים שמוקדשים לאמנות יהודית, לחינוך, לספרות, לעיתונות, ללשונות של יהודים, ועוד.

SCRIBE 808

בתמונה: פסל של סופר סת"ם – ספרי תורה, תפילין ומזוזות. הפסל ניצב בכניסה לשער היצירה

שער הקיום


בשער הקיום 13 תחנות, בכל אחת מתוארים יחסי הגומלין של היהודים עם סביבתם, מעמדם החוקי, מידת האוטונומיה שקיימו, ויחסיהם עם האסלאם ועם הנצרות, החל מתקופת היציאה מארץ ישראל, ועד למדינת ישראל.

SPAIN ISLAM

תור הזהב בספרד המוסלמית, קיר בתחנת ספרד