אודות התכנית

 

 

הקשר הרב דורי - מזקנים אתבונן

בית התפוצות והמשרד לאזרחים ותיקים, בשיתוף משרד החינוך, שמחים להזמינכם לקחת חלק בתוכנית "הקשר הרב דורי", אשר נועדה לייצר דיאלוג בין-דורי, השם דגש על חיזוק תחושת השייכות ועל חשיפה לסיפורו של לעם היהודי.

"הקשר הרב דורי" בתקשורת:

- גמלאי ונער - כתבה בכתב העת של ארגון המורים

 

 

התוכנית מקנה לתלמיד/ה ולאזרח/ית הוותיק/ה חווייה חינוכית ערכית המאפשרת דיאלוג שממגר גילנות ודעות קדומות ביחס לזיקנה, ומגביר את המודעות המשפחתית והקהילתית של הדור הצעיר לאזרחים הוותיקים במדינת ישראל.

 

            

 

באמצעות המפגש בכיתה והלמידה המשותפת, מתאפשרת חווייה חינוכית מפרה והדדית ונוצר גשר רב-דורי ייחודי בין התלמיד למבוגר. המבוגר לומד מיומנויות מחשב ואינטרנט, והתלמיד נחשף לסיפורו, לערכיו ולמורשתו של האזרח הוותיק. ביחד הם מתעדים באמצעים טכנולוגיים פרק בסיפורו המרתק של העם היהודי.

 

מטרות התוכנית:

1. יצירת שיח בין-דורי באמצעות למידה משותפת של הצעיר והאזרח הוותיק, סביב חקר מורשת הקהילה והמשפחה. על ידי כך, חשיפה לסיפורו של העם היהודי.


2. יצירת שיח ומפגש בין צעיר לבין אזרח ותיק, אשר ימגר גילנות ודעות קדומות ביחס לזיקנה.


3. צימצום הפער הטכנולוגי בקרב אוכלוסיית האזרחים הוותיקים ומתן כלים לתפקוד מיטבי בעולם המודרני, שייאפשר צימצום הפער בין הדורות.


4. תיעוד העולם היהודי שהיה באמצעות סיפורים אישיים, קהילתיים ומשפחתיים והזנתם למאגרי המידע באתר "הקשר הרב דורי" בבית התפוצות.


5. חיזוק ערכים חינוכיים מובילים באקלים בית הספר; סובלנות, הקשבה, ערכי התנדבות, נתינה ותרומה לזולת ולקהילה.

 

            

 

התוכנית כוללת:

• לימוד מיומנויות מחשב, דרך תכנים של מורשת, ערכים ותרבות של העם היהודי.
• 14 מפגשים אחת לשבוע, כשעה וחצי כל מפגש. הפגישות יתקיימו בביה"ס במהלך יום הלימודים ו/או אחריו. בית הספר אחראי למנות נציג מטעמו להובלת התוכנית בבית הספר.
• במהלך השנה יבקרו המשתתפים בבית התפוצות בתוכנית חינוכית חווייתית וייחודית למשתתפי "הקשר הרב דורי".

 

• ליווי וחניכה של רכזות/ים מטעם בית התפוצות הפזורות/ים במחוזות השונים. באחריות בית הספר למנות רכז/מורה המלווה באופן צמוד את הפרוייקט בשיתוף עם יועצת ביה"ס. אחראים יזכו להשתלמויות ייחודיות לקשר הרב דורי, בבית התפוצות המזכות לגמו"ש במסגרת אופק חדש.
השתתפות התלמידים בתוכנית מחייבת  אישור ההורים.

 

תוכנית הביקור במוזיאון בית התפוצות:
• "הילד הזה הוא אני"  - סדנא המאפשרת שיח בין-דורי  סביב סיפורם של התלמידים והמבוגרים. שירים ותמונות ילדות ממאגרי בית התפוצות יאפשרו למבוגר ולילד לשוחח על זיכרונות הילדות, המקום, הבית, החברים והתקופה.
• "מסע רב דורי בעקבות הסיפור היהודי" -  סיור חווייתי בתצוגת הקבע, המפגיש את התלמידים עם סיפורים ודמויות המספרות את סיפורו המופלא והייחודי של העם היהודי.
• "תמונה רב דורית" - סדנת יצירה משותפת של הוותיק והתלמיד, בה ייצרו מסגרת מיוחדת לתמונה, ברכה או הקדשה, המאפשרת למבוגר ולילד להעניק מזכרת ייחודית אחד לשני מהחווייה הלימודית המשותפת.

 

 

פרטים נוספים:

תמי גרין

מנהלת תכנית הקשר הרב דורי
kesher.rav.dori@bh.org.il  
03-7457899/7928      
פקס 03-7457927

 

                             

                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תגובות ורשמים, משתתפי בית הספר תומר רחל במעלה אדומים:

 

"הייתי בביקור בבית התפוצות עם קבוצת הקשר הרב דורי בשבוע שעבר. נהניתי מאוד לסייר עם הילדים, הם התנהגו למופת, העשרנו את הידע על יהודי מרוקו, מנהגם בתי כנסת וכד'. ההתכנסות עם הילדים והעלאת הנוסטלגיה, אולי לראשונה בחיים שלהם, הכל היה מדהים ומרגש."
גדי יצקן

 

"הייתי בביקור עם קבוצת קשר רב דורי בשבוע שעבר. היה לי הכי כיף בהצגה ולמדתי בהצגה איך היא פגשה את הארוס שלה ושאבא שלה שידך ביניהםף שהם היו מרוקאים וגם שיש לה עוד מעט חתונה. הכי התרשמתי מבית הכנסת של המרוקאים וגם של היפנים. תודה על הסיור בבית התפוצות."
דניאל פומין

 

"ממש נהניתי. אהבתי את הסדנה שבה יצרנו מסגרת לתמונה, ואת הצגה על החתונה במרוקו, ומכל ההסברים למדתי על עם ישראל בגולה. בקיצור: שווה כל רגע! אם היו מציעים לי, לא הייתי מתנגדת לבקר שם שוב. תודה."

שלי לרנר

 

"אהבתי את בתי הכנסת, וגם מאוד אהבתי את הרומאים, וגם לשמוע על מה שעשו האנשים כשהיו קטנים."

יונתן וובצ'יק

 

"נהניתי מאוד בבית התפוצות ובעיקר מבתי הכנסת של ארצות שונות. נהניתי לראות את בית הכנסת המרוקאי! לאחר מכן ראינו הצגה של אישה מרוקאית, היא סיפרה שיש לה חתונה וסיפרה בעיקר על מרוקו. ממנה למדתי הרבה על המנהגים המרוקאים. נהניתי ולמדתי הרבה!
תודה"

אור טל

 

"היו שם בתי כנסת קטנים עם כל הפרטים, ועשינו בסוף גם פעילות עם מסגרות שעיצבנו עם מדבקות יהלומים מפלסטיק ובמסגרת שמנו תמונה של כולנו שאנחנו יושבים לפני פסל של רומאים שבאים להשמיד את בית המקדש שלנו."
אנה סירור

 

"הודרכתי ע"י מדריכה במוזיאון בית התפוצות בתור אחת מנאמני המחשבים בתוכנית הנקראת "קשר רב דורי". יחד עם שאר התלמידים והמבוגרים שאנו חונכים מבית ספרנו "תומר רחל" טיילנו במוזיאון ולמדנו הרבה ממנו. בתחילה, כשהגענו למוזיאון, המדריכה שלנו הושיבה אותנו בחדר וביקשה מהמבוגרים לספר על ילדותם ע"פ התמונות שפיזרה. לאחר זאת הסתובבנו במוזיאון והתרשמנו מהמוצגים. לאחר מכן הלכנו לראות בתי כנסיות של ארצות שונות. בסוף הביקור כולנו הצטלמנו והכנו לעצמנו מסגרות בשביל התמונות. בעיקר נהנתי להכין את המסגרות."
ולריה לרמן

 

"נהניתי מאד לראות את בתי הכנסת על כל סוגיהם וההסבר."
חני יטל

 

"שלום, היינו סבתא ואני בביקור עם קבוצת קשר רב דורי בשבוע שעבר. נהנינו מאוד. אהבנו בעיקר את בית התפילה המרוקאי, זה העלה לסבתא זיכרונות מילדותה במרוקו. שאר בתי הכנסת עניינו אותנו מאוד. הסבירו לנו על חתונה במרוקו והמנהגים לפני ואחרי. סבתא נהנתה והיה לה ביטחון להגיע לבית התפוצות גם בזכות ענת, הרכזת של התוכנית בבית הספר שלנו."
ציונה שוקרון

 

"מאוד נהניתי בסיור ובעיקר מבתי הכנסת המשוחזרים. למדתי הרבה על אודות ההיסטוריה של מדינת ישראל ותולדותיה. סיור זה היה מרגש ומפתיע, מכיוון שחשבתי שזה יהיה סתם משעמם אבל זה היה כיף. הייתי מקווה לחזור לשם עם המשפחה."
מתן קוטיק

 

"למדתי המון על המרוקאית והיה מאוד מאוד מעניין. תודה על הביקור."
עומר מזרחי


"ראינו דגמים של בתי כנסת ,עשינו פעילות. למדתי שלא צריך לגור בארץ כדי כדי להיות יהודי ולשמור על המסורת של ארץ ישראל והיהודים. בפעילות צילמו אותנו ועיצבנו את המסגרות."
אריאל סיטבון

 

"תודה רבה על האירוח ועל המדריכה המקסימה שהדריכה אותנו. אני חובבת מיניאטורות והתפעלתי מאוד מהשלמות והבנייה של המבנים והרהיטים וכל מה שנלווה אליהם. זה פשוט היה מושלם, לא יכולתי להפסיק להסתכל על הפריטים בתוך בתי הכנסת וגם המבנה עצמו מדהים. אני מודה לאומנים שבנו את הדגמים והשיחזור, זה כישרון נדיר. גם המבנה נקי ומסודר גם מבפנים וגם מבחוץ מטופח מאוד ושקט נהניתי מאוד והרעיון של החדר אמנות גאוני גם מקבלים מזכרת מהסיור ותמונה של החברים, הוכחה שהיינו פה, שגם אנחנו חלק מהסיפור. תודה שההיסטוריה של עם ישראל נשמרת לדורי דורות."

מרים יצקן (אבירם) [חזרה לראש העמוד]