גניאלוגיה ובדיקות DNA: מבט מבפנים

מאת מקס בלנקפלד

 

                                                           להזמנת בדיקת די.אן.איי לחצו כאן


באפריל 2000 נוסדה חברת Family Tree DNA, חלוצה בתחום החדשני והצעיר של גניאלוגיה וגנטיקה, והחלה לספק שירותים ובדיקות שעונים על שאלות כגון:

 

  • האם פלוני/ת עשוי להיות קרוב משפחה שלי?
  • אם כן, היכן חיו אבותינו המשותפים?
  • מה הרקע שלו/שלה?

 

ככל שהתרחב המאגר, יותר ויותר אנשים מוצאים בתוכו התאמות: קרובים שאבדו, מאומצים שמוצאים מידע על משפחתם הביולוגית (מצד האב ומצד האם), ואפילו ניצולי שואה שגדלו כלא-יהודים מצאו מידע על שורשיהם היהודים.


יותר מ- 300,000 בני אדם כבר עברו בדיקות די.אן.איי באמצעות שירותי החברה בעשור האחרון. מאגר הנתונים מכיל כמות עצומה של מידע גנטי על יהודים ולא-יהודים. לגניאלוגיה הגנטית יש חשיבות מיוחדת עבור העם היהודי, כי במרוצת הדורות אוכלוסיות יהודיות נפוצו, אולצו להמיר את דתם או סבלו מגזרות שמד וכרת על ידי האינקוויזיציה, בפוגרומים ובשואה. על ידי ניתוח של די.אן.איי אפשר כיום לגלות קרובים אובדים, למצוא רמזים על מקורות משותפים קדומים או לקבוע אם מישהו לא-יהודי עשוי להיות צאצא של משפחה יהודית מומרת. ניתן לאשר אימוץ שאירע לפני מספר דורות, וגם לקבוע האם בין שתי משפחות עם אותו שם משפחה, או שם משפחה דומה, יש קירבה משפחתית. בדיקות די.אן.איי מספקות פתרונות חדשים לאתגרים גניאלוגים ותיקים.

 

הבדיקה לאיתור משפחה

לאחרונה פיתחה חברת Family Tree DNA את "הבדיקה לאיתור משפחה". בדיקה זו מאפשרת לקשר בין בני משפחה מכל השושלות הגניאלוגיות.  לבדיקה חשיבות מיוחדת לאנשים שמנסים לקשר בין קרובים שאבדו. זו בדיקה רלבנטית גם ליהודים שמחפשים קרובים שאולי שרדו בשואה.


אפשר כמובן למצוא התאמות רק בין אנשים שביצעו את הבדיקה הספציפית הזאת. ככל שמאגר הנתונים יגדל, תגדל הסבירות למצוא התאמות רלבנטיות.

 

בדיקות Y-DNA ו mtDNA

בנוסף לבדיקה לאיתור משפחה, קיימת גם בדיקת Y-DNA, אשר בודקת גברים משושלת אבהית מסויימת, ובדיקת mtDNA, שעשויה למצוא קרובים רק לאורך השושלת האימהית. הבדיקה לאיתור משפחה יכולה לחפש קשרים קרובים לאורך כל השושלות, הן האבהית והן האימהית. כל אחד, גם גברים וגם נשים, יכול למצוא התאמה בטוחה לדודנים (גברים או נשים) משני הצדדים בחמשת הדורות האחרונים.


השיטה היא להשוות בין צבירים של די.אן.איי לאורך 22 כרומוזומים אוטוזומליים אצל שני אנשים. רעיון זה הוא הבסיס לעבודת המחקר המקיפה של הצוות, שפיתח את החישובים שיניבו את מידת הקירבה של הקשר המשפחתי. האפשרויות רבות מאד: אפשר למצוא סבים, דודים, אחים למחצה, ובני-דודים מדרגה ראשונה, שנייה, שלישית ורביעית ואפילו חמישית (משוער).


הפיתוח האחרון של גניאלוגיה גנטית מעניק כלי רב-עוצמה, לצד הכלים הרגילים במחקר המשפחתי שלכם. הבדיקות ניתנות במחיר סביר, ומספקות מידע שאין להשיג ממקורות אחרים. לא פעם, דווקא בדיקת הדי.אן.איי היא זו שמאפשרת פריצת דרך במחקר שנתקע ללא מוצא.


Family Tree DNA היא החברה הגדולה ביותר לגניאלוגיה גנטית בעולם. זה מספר שנים בית התפוצות משתף עמה פעולה בהצלחה.


תוכלו להזמין בדיקה אחת או יותר, תלוי מהן המטרות הגניאלוגיות שלכם.

 

ישנם שמות משפחה שכבר נבדקים. אתם מוזמנים לחפש את שם המשפחה שלכם באתר של Family Tree DNA ולהצטרף לפרוייקט חקר שכבר מתבצע, על ידי מישהו עם שם כמו שלכם. 


להלן רשימות של שמות משפחה/מקומות שכבר נבדקים. אם מצאתם ברשימה שם שמעניין אתכם, היכנסו לאתר והכניסו את השם בתיבת החיפוש. 
 

גם אם אתם כותבים את שם המשפחה קצת אחרת – ניתו ורצוי להצטרף לבדיקה. לחלק מהפרוייקטים יש דרישות הצטרפות ספציפיות, אנא קראו בתשומת לב את המידע לפני שתגישו בקשת הצטרפות. אם לא מצאתם שם או מקום ברשימות, השתמשו בתיבת החיפוש באתר.

 

אם לא מצאתם את השם שלכם ברשימה ובאתר, כדאי לכם ליזום פרוייקט בעצמכם, בכך תקנו גישה למאגר מקיף של תוצאות בדיקת די.אן.איי של יהודים. זוהי הזדמנות פז למי שרוצה למצוא קשרי משפחה בין אנשים בעלי אותו שם משפחה.
 

 

Bilstein
Blankfeld
 

 

 

מקום
תיאור הפרוייקט
קבוצה של צאצאי יהודים שחיו באריוגלה והסביבה. מטרת הקבוצה לגלות קשרי משפחה בין המשתתפים. מתאים לגברים ונשים צאצאים של תושבי אריוגלה.
קבוצה שחוקרת את אבות אבותיה מהערים ברסט, קוברין, פינסק, קמנץ, והסביבה.
קבוצה שמטרתה לקבוע הפלוטיפים בגברים שמוצאים באזורים אשכנזים שיש להם שמות איבריים, או שידוע להם שהם ממוצא ספרדי, ולהשוותם ליהודים ספרדים.
פתוח למי שאבותיו ממערב אוקראינה או מולדובה. 
 
צאצאי יהודים שחיו בקרמנץ והסביבה מהמאה ה- 14
צאצאי יהודים מפיקלן, ליטא, שבה אין כיום יהודים, אך היתה קהילה בעבר. המטרה היא לאתר קשרי משפחה בין צאצאי העיירה היהודים. 
המטרה - גילוי קשרי משפחה בין יוצאי פשדבורז ועיירות הסביבה, אופוצ'נו, קונסקי, ראדום, צ'צ'יני, ראדומסקו, וולוצ'ובה, קונייצפול, קיילצה, צ'נסטוכובה, פיוטרקוב, טריבונלסקי ועוד.
המטרה - לאתר את 50 המשפחות המקוריות, ממוצא איברי, איטלקי ורומניוטי, שהתיישבו ברודוס ב 1522. 
המטרה - לזהות קשרי משפחה בין צאצאיהם של תושבי טלז, ליטא, והאזור. (Aleksandravas, Alsedziai, Barstyciai, Darbenai, Gargzdai, Gruslauke, Jokubavas, Kalnalis, Kartena, Kretinga, Kuliai, Laukuva, Lieplaukis, Mosedis, Nevarenai, Palanga, Pavandene, Pikeliai, Plateliai, Plunge, Pozere, Salantai, Salociai, Saukliai, Seda, Skuodas, Telsiai, Tirksliai, Tverai, Varniai, Ylakiai, Zarenai, Zemaiciu Kalvaria, Zemalenai, Zidikai)

 

 

                                                    להזמנת בדיקת די.אן.איי, לחצו כאן

 

צפו בסרטון על הבדיקה לאיתור משפחה

 

צפו בבנט גרינשפן, מייסד החברה: