אוסף זוננפלד

אוסף התצלומים הייחודי של הרברט ולני זוננפלד, זוג צלמים יהודי אמריקאי שברחו מגרמניה, מכסה יותר משישה עשורים של פעילות צילומית. החל משנת 1934 בברלין שלאחר השתלטות הנאצים, כשהרברט זוננפלד צילם בני נוער יהודי העולים לרכבת בדרכם לארץ ישראל דרך מרסיי ועד לשנות 1990 בארצות הברית.

 

אוסף זוננפלד ניתן כתרומה לבית התפוצות בשנת 2005. הוא כולל כ-250,000 פריטים - תשלילים (נגטיבים), תמונות מודפסות, שקופיות ושקפים. העבודה על קליטת האוסף בארכיון, רישומו ומיונו החלה בקיץ 2006 והתאפשרה הודות לתרומה נדיבה של "הקרן לזכר השואה, פריס".
 
בנובמבר 2008 נפתחה בבית התפוצות התערוכה "מעולם לא נראינו טוב יותר", תערוכת תצלומים ראשונה המבוססת על אוסף זוננפלד ובה אמני צילום ישראלים מגיבים בעבודותיהם על אוסף הצילומים של הזוג זוננפלד ומציעים התבוננות חדשה במציאות הישראלית מנקודות מבט אנתרופולוגית, פוליטית והיסטורית. אוצרי התערוכה: גלית אילת ואייל דנון.

בנוסף לאוספי התצלומים שפורטו שמורות בארכיון התמונות של בית התפוצות עבודות של צלמים נודעים כמו מיכה בר-עם ואלכס ליבק (חתני פרס ישראל), פרדריק ברנר, שלמה טייץ, ג'ואן רות', רוברט ליונס, ציון עוזרי, דורון בכר ואחרים.