פרוייקט "שואה ודי.אן.איי."

באוניברסיטת אריזונה שוקדים כעת על "שואה ודי. אן. איי."  - פרוייקט הומניטרי ייחודי וחדשני ללא כוונת רווח, שמטרתו לאחד משפחות שנקרעו בשואה באמצעות הקמתו של מאגר גנטי גלובלי של ניצולי שואה וצאצאיהם. המידע יאפשר למצוא התאמה בין קרובי משפחה שהופרדו, לספק ליתומי השואה מידע על משפחתם הביולוגית, ובסופו של תהליך, כשיהיו די נתונים במאגר, לסייע לממשלות אירופה לזהות את שרידי הקורבנות מתקופת השואה, אשר עדיין מתגלים מדי פעם באתרי השמדה ביבשת.


את הרעיון הגה היזם והפילנתרופ סיד מנדלבאום, מדען ובן של ניצולי שואה. בנובמבר 2005 קרא  באינטרנט כתבת חדשות על גילויו של אתר על יד שטוטגרט, גרמניה, ובו שרידי גופות ממלחמת העולם השנייה. עד מהרה הבין שלא קיים מאגר שמאפשר לזהות את השרידים, להשיבם לארצותיהם או להודיע למשפחות הקורבנות על הגילוי. הוא החל ללמוד את הנושא וחבר אל ד"ר מייקל המר, גנטיקאי מפורסם מאוניברסיטת אריזונה, מנהל מרכז GATC לחקר הגנום, ובעל ידע רב בגנטיקה של אוכלוסיות יהודיות. 

 

רצה הגורל והתברר כי מעבדתו של ד"ר המר  מיועדת בדיוק למטרה שראו השניים בחזונם. הם השלימו את החלק הטכנולוגי של המיזם בסיועו של הווארד קאש, נשיא "גנקוד פורנזיקס", אשר עיצב ופיתח תוכנה להתאמה פורנזית ששמה "אמפסיס", שבה השתמשו לזיהוי קורבנות הפיגוע במגדלי התאומים. קאש גם מכהן בוועדת הגנטיקה והפרטיות של מדינת מישיגן, שהמלצותיה בעניין מידע גנטי ופרטיות נכנסו לחוקי מדינת מישיגן.

 

מטרת המייסדים שאפתנית מאד: בניגוד לעבודה פורנזית טיפוסית, שעוסקת בשיחזור אירועים שקרו לא מזמן באזור גאוגרפי ידוע ומוגבל, כאן מנסים לאחד קרובי משפחה לאורך עשורים רבים ועל פני יבשות שונות. רק גישה לטכנולוגיות הגנטיות החדשניות והמעולות ביותר, ובנוסף עשרות אלפים (לפחות) של תרומות די.אן.איי, ייתנו סיכוי להצליח במשימה.

 

נציגי הפרוייקט נוסעים ברחבי תבל, משוחחים עם ניצולים ועם גניאלוגים, מקיימים  מצגות במרכזים קהילתיים, בכינוסי "הדסה", בבתי כנסת ובקבוצות שונות, מפרסמים בתקשורת היהודית ומעודדים אנשים להפיץ את הבשורה. כחלק ממאמץ ההסברה והגיוס מונו שליחים שמארגנים איסוף דגימות קבוצתי, בצפון אמריקה ובארצות אחרות. כדי להגיע לעוד ועוד אנשים, נעזר הפרוייקט גם בשירות איתור האנשים של הצלב האדום האמריקני.


מתחילת העבודה התעקשו המייסדים שהשירות יינתן לניצולי שואה ללא כל תשלום. עד כה כוסו ההוצאות  מתרומות, ואוניברסיטת אריזונה מסייעת במעבדות מחקר, במתקנים ובשירותים. אם ישיג המיזם את מטרותיו, יהיה צורך בתמיכה כספית גדולה יותר, בעיקר מצד הקהילה היהודית. 

 

איסוף הדגימות כרוך בלקיחת משטח מפנים הלחי. זה לא כואב, ואפשר לעשות זאת לבד. ערכה קטנה עם כל הציוד והטפסים הדרושים תישלח לכל מי שיבקש, לכל כתובת בעולם, ללא תשלום.


אפשר למלא את הטפסים ולהשאיר מידע אישי, עץ משפחה, פרטים על הנעדרים המבוקשים, ופרטי התקשרות גם באתר www.dnashoah.org. כל המידע שנמסר על ידי המשתתפים במיזם נשמר בסוד ולא יימסר לגורם חיצוני.  הדגימות לא תעבורנה שום בדיקות גנטיות אחרות.


בנוסף לבניית המאגר הגנטי יש ל"שואה די.אן.איי" שני ייעודים נוספים: האחד, ליצור אתר זיכרון שבו משפחות הקורבנות והניצולים יוכלו להעלות עדויות, תצלומים וחפצים שמגוללים את הסיפור המשפחתי. ב"מוזיאון" ייחודי זה המשתתפים ייצרו את התוכן בעצמם. היעד השני הוא פיתוח תכנית לימודים מדעית לבתי-ספר תיכון ולמבוגרים, שתרתום את ההתלהבות של הטכנולוגיות הפורנזיות ה"אופנתיות" אל עגלת לימודי השואה, העמוסה בחומרים מתחומים אחרים, כגון היסטוריה, מדעי החברה, ואמנות.

 

סיד מנדלבאום מדגיש כי הפרוייקט נועד לאנשים החיים. מטרתו לגלות קשרים משפחתיים בין אחים או דודנים שאולי אינם יודעים זה על קיומו של זה. אך בעתיד, מאגר גדול וטוב, שנבנה בעזרת מיטב הטכנולוגיה, יוכל לשמש גם לחקירה פורנזית מלאה של קברות האחים הרבים באירופה מתקופת מלחמת העולם השנייה, אם אי פעם יחליטו הממשלות על  חקירה שכזו.


מנדלבאום עצמו הוא בן לניצולי שואה. שלושה מסביו נשרפו באושוויץ בשנת 1942, וסבו אבי-אמו היה במחנה עבודה עד 1943 כנראה, ומאז אבדו עקבותיו. המיזם שהקים יכול לספק למשפחות עם סיפור דומה תשובות ולעזור להן לסגור מעגל. 


גם אתם יכולים לסייע:

 

  • אם אתם ניצולי שואה, או בני הדור השני והשלישי ומעוניינים לתרום מהדי.אן.איי. שלכם;
  • אם היגרתם מאירופה בתקופת מלחמת העולם השנייה ועדיין מחפשים קרובים ממשפחתכם;
  • אם אתם מנהיגי קהילה שמעוניינים בהרצאה במרכז הקהילתי או בבית הכנסת שלכם;
  • אם אתם מבקשים להתנדב;
  • או אם אתם מעוניינים להרים תרומה כספית, אנא צרו קשר:

 

The DNA Shoah Project
P. O. Box 210240
Tucson, AZ 85721
(520) 626-6203
Toll-free: (866) 897-1150
info@dnashoah.org
 www.dnashoah.org