חפשו שורשים

כיצד מתחילים?

רשמו כל מה שידוע לכם על המשפחה ועל קשרי המשפחה. ראשית כתבו על עצמכם, ההורים, הסבים, האחיות והאחים, בני הזוג, הילדות והילדים, והנכדות והנכדים. אחר הוסיפו מידע על הדודות והדודים וילדיהם, הגיסות והגיסים, וכו'. שוחחו עם הקרובים המבוגרים, ועם כל מי שיכול לתרום מידע על תולדות המשפחה.
 

חפשו מסמכים בבית, למשל תעודות לידה, תעודות פטירה, כתובות ותעודות נישואין, תנ"ך או סידור תפילה משפחתי, תצלומים ישנים, דרכונים, מסמכי הגירה ועלייה, קטעי עיתונים, ועוד.
 

בקרו בבתי קברות והעתיקו את הכתובות שעל מצבותיהם של קרובי המשפחה. כתובות אלה מכילות לעתים מידע חשוב.
 
הרחיבו את מחקרכם. לכו לחפש מידע בארכיונים עירוניים או ארציים, ספריות, ארכיוני קהילות יהודיות, וכיו"ב. ייתכן ותזדקקו לעזרתם של מומחים ודוברי שפות שונות, כדי לפענח מסמכים ישנים בכתב יד.
 

שמרו על הפרספקטיבה. זכרו כי רק במאתיים השנים האחרונות בערך החלו רוב היהודים להשתמש בשמות משפחה. לכן ההתחקות אחר שורשי המשפחה הרחוקים יותר קשה למדי. ידיעת מקורו ומשמעותו של שם המשפחה עשויה לתת מושג על המוצא הגיאוגרפי של המשפחה, על הרקע שלה, על המעמד או המקצוע, ועוד. להזמנת חיפוש במאגר הפירושים לשמות משפחה - לחצו כאן.
 

בקרו באתרים גניאלוגיים באינטרנט. בחלקם תוכלו למצוא מאגרים גניאלוגיים און-ליין. כדי להזמין חיפוש במאגר המידע של המרכז לגניאלוגיה יהודית ע"ש דאגלס א. גולדמן, נא למלא את הזמנת החיפוש.  
 

בקשו סיוע מן החברה הגניאלוגית הסמוכה למקום מגוריכם. היא עשויה לסייע בהפניה למקורות מידע בארץ ובעולם.
 
כדי לבנות את עץ המשפחה, השתמשו בתוכנה גניאלוגית שמפעילה קבצי GEDCOM. 
 

אם סיימתם לאסוף את כל הנתונים, תוכלו לצרף את המידע למאגר המידע של המרכז לגניאלוגיה יהודית ע"ש דאגלס א. גולדמן בבית התפוצות, למען הילדים, הנכדים, והצאצאים בעתיד.