בתי כנסת

בית הכנסת ע"ש נוז'יק בוורשה, פולין

חיים גיוזלי

עברית: דנה פז פרינס

 

בית הכנסת ע"ש נוז'יק ברחוב טווארדה 6 שבמרכז העיר, הוא היחיד ששרד בוורשה מלפני השואה. יסדו אותו זלמן בן מנשה נוז'יק, סוחר טקסטיל עשיר, ורעייתו רבקה בת משה, שהיו חשוכי ילדים והחליטו להוריש את הונם לקהילה, לשם הקמתו של בית כנסת חדש בוורשה. בתחילת שנות ה-90 של המאה ה-19 קמה מקרב חברי הקהילה היהודית בעיר ועדה שהופקדה על הקמת בית הכנסת, בה השתתפו זלמן נוז'יק עצמו, יצחק אטינגר, הבנקאי דוד משה שרשבסקי, סגן יו"ר הקהילה אריה לייב דוידסון, יחזקאל קראקוב, יוסף יחזקאל צוקרוואר וב. ריקוורט. הקרקע ברחוב טווארדה 6 נרכשה בשנת 1893 במחיר 157,000...

קראו עוד »
בית הכנסת וסטוויל בניו הייבן

בית הכנסת וסטוויל, בית המדרש הגדול "בני ישראל" בניו הייבן, קונטיקט
 


בית הכנסת וסטוויל נבנה ב-1958. הקהילה התמזגה עם קהילת "בית המדרש הגדול" ב-1962, ואז התאחדה ב-1974 עם קהילת "בני ישראל".


וסטוויל הנו בית הכנסת האורתודוכסי-מודרני הגדול בניו הייבן. המבנה מודרני, עשוי אבן וזכוכית, ולו חזית עם מנורת שבעה קנים. ב-1964 התרחבה פעילות הקהילה, ולבניין הרב תכליתי נוסף נספח. בחנוכת בית הכנסת נכחו החזנים הנודעים שלום כ"ץ ומוריס גאנשוף.


לבית הכנסת מעורבות גדולה בפעילות הקהילה כגון מזון...

קראו עוד »
בית-הכנסת הגדול בווילנה, ליטא

בית-הכנסת הגדול בווילנה נבנה בשנים 1630-1633, כשהותר ליהודים להקים מבנה אבן, תחת בית-הכנסת הקודם. בשנת 1635 רגמו פורעים את בית-הכנסת באבנים, הרסו את הפנים, ובזזו את כל התכולה. הוא נבנה מחדש, בסגנון רנסנסי-בארוקי, במתחם ה"שולהויף". עם הזמן נוצר סביבו קומפלקס ובו כעשרים בתי-כנסת קטנים יותר, ביניהם בית-הכנסת מעץ מן המאה ה-15, שנבנה מחדש במאות ה-18 וה-19, בתי-תפילה לבעלי מלאכה, בית-מדרש, מקווה, מרכז קהילה, והספרייה הרבנית הנודעת סטרשון, וכן בית-התפילה של רבי אליהו בן שלמה זלמן, הגאון מווילנה (1720-1797), שנבנה בשנת 1800. ה"שולהויף" נהיה למרכז תלמוד תורה חשוב, ולמעוז...

קראו עוד »
בית הכנסת "שטאט-טמפל" בווינה, אוסטריה

חיים גיוזלי

עברית: דנה פז פרינס

 

בתחילת המאה ה-19 הותר לקהילה היהודית בווינה לבנות את בית הכנסת שטאט-טמפל, בתנאי שלא ייראה מהרחוב. הוא נבנה ברחוב זייטנשטטן בשנים 1824-1826 , מונומנטאלי והדור בסגנון ניאו קלסי, בתיכנונו של האדריכל ג'וזף קורנהאוזל. לכבוד חנוכת בית הכנסת, שלח המלחין פרנץ שוברט לחזן סולומון שולצר עיבוד מוזיקלי לתהילים ק"ב.


בווינה דאז נחשב המבנה לאחד החדשניים בעיר, ושימש מופת והשראה לבתי כנסת אחרים במערב אירופה. היה זה גם אחד מבתי הכנסת הקהילתיים האשכנזים הראשונים. התפילות נערכו בנוסח רפורמי.
שני בתי דירות ארוכים בני חמש קומות ניצבו לפני...

קראו עוד »
בית הכנסת ה"גורגי", טביליסי, גאורגיה

מאת חיים גיוזלי

עברית: דנה פז פרינס

 

בית הכנסת ה"גורגי" בטביליסי ידוע גם כ"בית הכנסת הגדול". הוקם על ידי יהודים מאחאלזיחה, שהתיישבו בטביליסי בשלהי המאה ה-19, ומכאן שמו הנוסף "בית הכנסת של אנשי אחאלזיחה". בצמוד לבית הכנסת היה בית תפילה נוסף שנוסד על ידי יהודים מטשינבאלי.


בית הכנסת נבנה בשנים 1895-1903, מלבנים, בסגנון אקלקטי, ולו כיפה ובה פתח לאור השמש. המבנה הוא דו קומתי, אורכו 24.5 מטרים, רוחבו 15 מטרים, וגובהו 14 מטרים. יש בו שני אולמות תפילה. השער הראשי מקושט במגן דוד.

 

 

 

קראו עוד »

בית הכנסת "מונסטיר" בסלוניקי, יוון

בית הכנסת נבנה על ידי יהודים ממונסטיר (ביטוֹלה), עיירה ביוגוסלביה לשעבר, סמוך לגבול יוון, בשנים 1925-1927. הוא תוכנן על ידי האדריכל היהודי א. לוי.


המבנה דו קומתי, וכולל חזית מרשימה בסגנון מעורב, עם אכסדרה מקושתת, בין שני עמודים, המובילה לכניסה הראשית. החלק העליון של החזית מקושט במגני דוד.


סביב לאולם התפילה המרכזי יש אולמות וחדרים נוספים. הבימה נמצאת בצד המזרחי ומולה ארון קודש דו קומתי בסגנון ניאו קלסי. הבימה והארון עשויים שיש לבן. על קירות האולם המרכזי (הצבועים צהוב) ועל כותרות העמודים, תבליטי סטוקו במוטיבים צמחיים ומגני דוד וכן לוחות עם תפילות...

קראו עוד »
בית הכנסת הגדול בסטוקהולם, שבדיה

חיים גיוזלי

בית הכנסת הגדול (Stora Synagogan - סטורה סינגוגן בשבדית) הוא הגדול והעתיק מבין שלושת בתי הכנסת של סטוקהולם, ונמצא במרכז העיר, על יד פארק ברזלי, לא רחוק מ"גאמלה סטאן", העיר העתיקה של סטוקהולם. בית הכנסת נחנך בשנת 1870, באותה שנה בה הוסרו ההגבלות האחרונות בנוגע למעמדם החוקי של היהודים בשבדיה, והם קיבלו אמנציפציה מלאה. הוא הוקם במקומו של בית כנסת אחר, שנבנה ב-1795. מאז חנוכתו מהווה בית הכנסת הגדול מרכז החיים היהודיים בעיר, ולמעשה בשבדיה כולה.
 


 

בית הכנסת...

קראו עוד »
בית הכנסת בריגה, לטביה

מאת חיים גיוזלי

עברית: דנה פז פרינס

 

בית הכנסת ברחוב פייטאוואס בריגה הוא בית הכנסת הפעיל היחיד הפועל בעיר. הוא מכונה גם בית הכנסת פייטאוואס, או פייטאוו-שול, ולעתים גם "די שטאט שול", בית הכנסת העירוני, ביידיש.


בית הכנסת נבנה בשנת 1905 בסיוע תרומה מהתעשיין אולריך מילמן. הוא תוכנן ועוצב על ידי משרד האדריכלים ה. סילברליך ונוימן. לפני השואה פעלו בריגה, בה חייתה קהילה יהודית גדולה וחזקה שמנתה כארבעים אלף יהודים, כארבעים בתי כנסת נוספים.
 

 

בית הכנסת בנוי מאבן ולו חזית ניאו קלאסית, אולם בפנים שולט הסגנון המורי. בימת העץ,...

קראו עוד »
בית הכנסת הגדול ברומא, איטליה

בית הכנסת הגדול "איזראליטיקו" נמצא בלונגוטוורה צ'נצ'י, רומא. המבנה המונומנטאלי עוצב על ידי האדריכלים ארמני וקוסטה מרומא, בסגנון אקלקטי המשלב סגנונות רומיים, יוונים, ואשורו-בבלים. הוא נחנך בשנת 1904. הוא מפואר, מרובע ובעל כיפה, ונראה למרחוק מעבר לטייבר, שזורם לפני החזית הדרומית.
 

בית הכנסת הוא מבנה מונומנטאלי מסיבי, בתבנית צלב יווני. בחזית, פרוזדור דו קומתי עם אכסדרה בעלת ארבעה עמודים וגמלון במרכז, לוחות הברית, ומעליהם מנורת שבעה קנים. בצד המזרחי של אולם התפילה המרכזי, המתנשא לגובה 46 מטרים עד לכיפת האלומיניום המרובעת, יש גומחה משושה מקושתת ובה ניצב ארון...

קראו עוד »
בית הכנסת ע"ש הרמ"א בקרקוב, פולין

חיים גיוזלי

בית הכנסת נקרא על שם רבי משה איסרלס (1525 בקירוב - 1572) הידוע בכינוי רמ"א, מחברו של "המפה", אוסף פרשנויות ותוספות על פי מסורת יהודי אשכנז ל"שולחן ערוך" של רבי יוסף קארו. על פי מסורת אחת אביו של רמ"א, ישראל (איסרל) בן יוסף, נכדו של משה אוורבך מרגנסבורג, ייסד את בית הכנסת לכבוד בנו משה איסרלס שכבר בנעוריו התפרסם בלמדנותו. על פי מסורת אחרת בית הכנסת הוקם על ידי רמ"א לזכרה של גולדה, אשתו הראשונה שנפטרה בגיל עשרים. עם זאת, בכתובת הייסוד כתוב ש"האיש ר' ישראל ב'ר יוסף ז"ל עוז התאזר: לכבוד הקב"ה ולזכר אשתו מלכה בת ר' אלעזר: תנצב"ה בנה...

קראו עוד »
בית הכנסת הישן באודסה

בית הכנסת באודסה נבנה כנראה בתחילת המאה ה-20. הוא נמצא ברחוב אוסיפובה 21, אחד משני בתי כנסת שנותרו פעילים באודסה כיום.


בשנת 1971 ניזוק המבנה בדליקה.


בחזית הדרומית של המבנה, שצורתו מוארכת, שער כניסה ובו קבועים חמישה חלונות מקושתים. קירות אולם התפילה המרכזי צבועים לבן, והוא מקושט בנברשות קריסטל. במרכזו ניצבת בימת עץ מול ארון קודש דו קומתי עם קשת עגולה. בצד הצפוני עזרת הנשים, בגלריה שחלונותיה מקושתים.


ב-1996 שיפצה תנועת חב"ד בעיר את בית הכנסת, אשר ממשיך לפעול, ובסמוך לו מתקיים בית מדרש. מנהיגה הרוחני של הקהילה בשנות ה- 1990 הוא...

קראו עוד »
בית הכנסת החדש במלבורן, אוסטרליה

בנייתו של בית הכנסת החדש במלבורן, ברחוב טורק, הסתיימה ב-1930. בית הכנסת שייך לקהילת "שארית ישראל" שנוסדה ב-1841, וחבריה הראשונים היו בעיקר מהגרים מאירופה.


בשנותיו הראשונות של בית הכנסת, היתה הקהילה פעילה מאד, והיה לה ארגון נוער משגשג, ארגון סיוע של נשים, ובית ספר גדול.


בית הכנסת בנוי בסגנון קלסי, בהשראת בניין דומה בריצ'מונד, וירג'יניה (ארה"ב), ומבחינות רבות קשור לבית הכנסת המקורי במלבורן, ברחוב בורק.


למבנה המרכזי יש חזית מרהיבה עם אכסדרה ולה ארבעה עמודים, שמעליהם גמלון. אולם התפילה מעוגל ומעליו כיפה מרכזית גדולה....

קראו עוד »
בית הכנסת בנובי סאד, סרביה

חיים גיוזלי

העיר נובי סאד (בהונגרית אויבידק, בגרמנית: נויזאץ) נמצאת על גדת הנהר דנובה במחוז באצ'קה (עד 1918 במחוז ההונגרי באקש-בודרוג), באזור האוטונומי של ווֹיבודינה בצפון סרביה.


בתחילת המאה ה-18 הותר לקהילה היהודית בנובי סאד להקים לראשונה בית כנסת, ואחר כך הוקמו שלושה נוספים. ארבעת בתי הכנסת שימשו את הקהילה במאה ה-18 וה-19. בעשורים האחרונים של המאה ה-19 הגיעו לנובי סאד מהגרים יהודים רבים מקהילות קטנות בוויבודינה, שהייתה אז תחת שלטון אוסטרו הונגרי, ובית הכנסת הרביעי (נבנה ב-1851, חודש ב-1859) נהיה צר ממידותיה של הקהילה המתרחבת.


  

חשיבותה הכלכלית של...

קראו עוד »
בית הכנסת הגדול בלוצק, אוקראינה

חיים גיוזלי

עברית: דנה פז פרינס

 

לוצק היא העיר הגדולה במחוז ווהלין ההיסטורי, כיום במערב אוקראינה. זו אחת הערים העתיקות באוקראינה, ומוזכרת כבירתה של נסיכות עצמאית כבר בעשורים האחרונים של המאה ה-11. במאה ה-14 הייתה לוצק תחת שלטון ליטאי, ולאחר מכן סופחה לממלכת פולין. בשנת 1569 נהייתה לבירת מחוז ווהלין בממלכת פולין. תחילתה של ההתיישבות היהודית בלוצק מתועדת במאה ה-13, בתקופה שבה התיישבה במקום גם קהילה קראית.
 


מתוך כמה כתבי זכויות שהוענקו ליהודי לוצק מידי מלך פולין זיגיסמונד הראשון (1506 - 1548) בתחילת המאה ה-16 עולה קיומם של שני בתי כנסת מעץ בעיר ששימשו...

קראו עוד »
בית הכנסת "נווה שלום" בפָּרָמָריבו, סורינאם

חיים גיוזלי

עברית: דנה פז פרינס

 

בית הכנסת "נווה שלום" בפרמריבו נוסד ברחוב קייזר בשנת 1716, ונחנך בשנת 1723. היה זה מבנה עץ שהוקם בפיקוחו של הנגר-אומן אברהם ון אדם (1625 בקירוב - 1724). המבנה המקורי שופץ פעמים רבות, בעיקר בשנת 1780, שאז הורחב ל-200 מקומות ישיבה בעזרת הגברים. בשנים 1835 - 1842 נבנה בית הכנסת מחדש במקום המבנה המקורי, בתכנונו של האדריכל יאן פרנסואה הלפידה. הבנייה החלה ב-3 ביולי 1835, בנוכחות הנסיך וילם פרדריק הנדריק (1820 - 1879), בנו של וילם השני מלך הולנד, כך כתוב על לוח הזיכרון בתוך בית הכנסת.


לא ידוע מתי בדיוק החלו יהודים...

קראו עוד »
בית הכנסת בסוראבאייה, אינדונזיה

עברית: דנה פז פרינס

 

בית הכנסת היחיד הפעיל כיום באינדונזיה וקם על ידי יהודי המקום ב-1939.


בית הכנסת הוא מבנה מלבני חד קומתי ולו דלת כניסה מעץ בצד מערב, בימת עץ מקושטת במגני דוד בקיר המזרח, ולפניה ארון קודש מגולף בעץ. חלונות המבנה רגילים, והמבנה כולו קטן וצנוע. כמה משפחות יהודיות אחראיות על תחזוקתו.
 


 


 

 


 

ארון הקודש בבית הכנסת בסוראבאייה, אינדונזיה, 1980
צילום: אילן...

קראו עוד »
בית הכנסת הגדול ביאסי, רומניה

חיים גיוזלי

עברית: דנה פז פרינס

 

כבר במאה ה-16 הייתה קהילה יהודית ביאסי, בירתה העתיקה של מולדביה. במאה ה-19 וה-20 הייתה קהילת יאסי כמעט תמיד השנייה בגודלה ברומניה, ואחוז היהודים בה היה הגבוה ביותר ברומניה. בשנת 1900 בקירוב, כמחצית מתושבי יאסי היו יהודים. באותה תקופה פעלו בעיר כמאה בתי כנסת ובתי תפילה.
 

בית הכנסת הגדול הוא העתיק ביותר ששרד בכל רומניה. הוא נבנה בשנת 1670, ביוזמתו של רבי נתן בן משה האנובר (נפטר ב-1683) בעל "יוון מצולה" (ונציה 1653), שהיה רב קהילת יאסי בשנות ה-60 של המאה ה-17. כתב זכויות שהעניק לקהילת יאסי ב-1666 נסיך מולדביה...

קראו עוד »
בית הכנסת בית יעקב, ז'נבה, שווייץ

חיים גיוזלי

עברית: דנה פז פרינס

 

בית הכנסת בית יעקב בז'נבה, אשר מכונה גם "בית הכנסת הגדול" או "בית הכנסת האשכנזי", נחנך בשנת 1859, באתר מרכזי בעיר שקרוי מאז "ככר בית הכנסת". יהודים החלו להתיישב בז'נבה בתחילת המאה ה-19 וכעבור דור השיגו אמנציפציה מלאה. רק בשנת 1857 ביטלו רשויות העיר חוק קודם אשר אסר על בעלות יהודית על קרקעות בקנטון ז'נבה. בנייתו של בית כנסת חדש במרכז העיר, על ידי קהילה יהודית קטנה (כ-200 חברים) במקום בית הכנסת הישן שפעל במחצית הראשונה של המאה ה-19 בפרבר קארוז', סימלה את כניסתם של היהודים לחברה השוויצרית כאזרחים שנהנים משוויון...

קראו עוד »
בית הכנסת הספרדי הגדול בפירנצה, איטליה

זכרונות מבית הכנסת בפירנצה, מאת ד"ר אנצו ניצני 

 


בית הכנסת הגדול והמפואר בפירנצה, מהיפים ביותר באירופה, הוקם בסיועו של דניאל לוי, חבר הקהילה היהודית, שתרומתו הייתה גולת הכותרת של מסע גיוס תרומות שהחל עוד בשנת 1840, בעקבות פתיחתו והריסתו של גטו פירנצה. מתכנני בית הכנסת היו האדריכלים מרקו טרווס, מריאנו פלצ'יני, ווינצ'נזו מיכלי, שזכו בעבודה בתחרות שערכה מועצת הקהילה ב-1874. הבנייה החלה ב-1874, והסתיימה ב-1882. בית הכנסת נבנה על שטח ציבורי בוויה פריני, במחוז סנטה קרוצ'ה, לא רחוק ממרכז העיר ההיסטורי. בטקס החנוכה ב-24 באוקטובר 1882 נכחו...

קראו עוד »
בית הכנסת הגדול של טארטו, אסטוניה

חיים גיוזלי

עברית: דנה פז פרינס

 


טארטו (גרמנית: דורפאט, רוסית: יורב) היא העיר השנייה בגדולה באסטוניה, ומרכז עתיק של תרבות וחינוך גבוה. רק יהודים אחדים חיו בטארטו באמצע המאה ה-19, כשאסטוניה הייתה חלק מהאימפריה הרוסית. בית התפילה הראשון של יהודי המקום נפתח ברחוב ואטאוז בשנת 1872. ב-1876 נפתח במבנה שכור על יד השוק בית כנסת גדול יותר, בנוכחות כל חברי הקהילה היהודית של טארטו.


צמיחתה המרשימה של הקהילה היהודית, אשר מנתה בסוף המאה ה-19 למעלה מ-1,700 חברי קהילה, הצריכה הקמת בית כנסת חדש, גדול יותר. הבנייה החלה ב-1899 בטקס בו נכחו ראשי הקהילה, שמנה וסלתה...

קראו עוד »
בית הכנסת "רבי שלמה אבן דנאן" בפס, מרוקו

מהעתיקים והחשובים שבבתי הכנסת בצפון אפריקה. נבנה על ידי בעליו, משפחה יהודית בעלת השפעה ממרוקו, באמצע המאה ה-17, ובשלהי המאה ה-19 חודש וניתנה לו צורתו הנוכחית. המבנה, שנמצא בלב ה"מלאח" (רובע יהודי) הוא מזכרת נדירה מתקופת מפתח בתולדות יהדות מרוקו.


בית הכנסת, עדיין בבעלות פרטית, מכיל כנראה את האוסף השלם היחיד של תשמישי קדושה מרוקאיים, כולל תיבה עשויה עץ וברזל מחושל בצד המערבי; שני היכלות מגולפים בעץ בקיר המזרחי המקושט באריחים; ספסלי עץ, כולל כסא אליהו לברית המילה; מנורות שמן, ווילונות רקומים.


הכניסה לבית הכנסת דרך דלת צנועה לפרוזדור המוביל לאולם...

קראו עוד »
בית הכנסת ברחוב פאזאנן, ברלין

חיים גיוזלי

עברית: דנה פז פרינס

 

בתחילת המאה העשרים צמחה האוכלוסייה היהודית באזורי ה"מערב החדש" של ברלין, ובעיקר במחוז האמיד שרלוטנבורג, במהירות רבה. פחות מ-5,000 יהודים חיו שם בשנת 1885, ובשנת 1910 היה מספרם מעל ל-23,000. לפיכך נזקקו היהודים לבית כנסת גדול. הקרקע עבור בית הכנסת החדש נרכשה באוקטובר 1905, במחיר 600,000 מארקים. בית הכנסת הוקם ברחוב פאזאנן מס' 80-79, בין שדרות קורפורשטנדאם האופנתיות לבין קו רכבת הפרברים שהורחב זה מכבר. היה זה בית הכנסת המונומנטלי הראשון שמחוץ למרכז העיר ברלין. הוצאות הבנייה הסתכמו בסכום עתק (באותה התקופה) של 1,100,000 מארקים. אדריכל בית הכנסת...

קראו עוד »
בית הכנסת העתיק בדוברובניק, קרואטיה

זהו בית הכנסת הספרדי העתיק בעולם, והשני באירופה אשר עדיין פעיל. נבנה בסגנון בתי הכנסת הברוקיים של איטליה במאה ה-14, בקומה השלישית של מבנה מלבני צר ברובע היהודי. בקומה השנייה נמצאים משרדי הקהילה. פנים בית הכנסת, שבנייתו נשלמה בשנת 1652, מקושט בסגנון ברוקי, שנשתמר עד היום.


המחיצה המפרידה בין עזרת הנשים לעזרת הגברים הוקמה במאה ה-18, וקבועים בה חלונות הצצה מסורגים קטנים. לעזרת הנשים כניסה נפרדת מצד מערב.


במרכז האולם המלבני קיר ובו שלוש קשתות, המחלקות לשניים את בימת העץ המוקפת מעקה. צד אחד פונה למערב והאחר - למזרח. מול הבימה ארון הקודש, מבנה אדריכלי מסוגנן...

קראו עוד »
בית הכנסת פראדסי בקוצ'ין, הודו

פירוש שמו של בית הכנסת, פראדסי, הוא "נוכרים", כך נקראו בקוצ'ין "היהודים הלבנים", שהיו גולים יהודיים מספרד ומפורטוגל.


בית כנסת מפואר זה הוא העתיק ביותר באימפריה הבריטית לשעבר, והיחיד מבין שבעה בתי כנסת שנבנו ב"עיירת היהודים" שעדיין פעיל כיום.


בשנת 1568 העניק פארג'ה, הראג'ה של קוצ'ין, לקהילה היהודית חלקת אדמה על יד ארמונו, כדי שיבנו עליה בית כנסת. בבית הכנסת נמצאות צלחות נחושת עתיקות שעליהן חרוטה הצהרת עצמאות של הקהילה והפריבילגיות שהוענקו לה. בשנת 1662 הופגזה העיר על ידי הפורטוגלים, ובית הכנסת נפגע, ואחר שוחזר.
בכניסה...

קראו עוד »
בית הכנסת "אל-גריבה" בג'רבה, תוניסיה

חיים גיוזלי

בית הכנסת "אל-גריבה" נמצא בחארה צגירה (זע'ירה) ("הכפר הקטן", בערבית), לשעבר כפר יהודי, באי ג'רבה, תוניסיה (כיום נקרא היישוב אריאד). זהו בית הכנסת הנודע ביותר מבין עשרים בתי כנסת ובתי תפילה שפעלו בשלושת הכפרים היהודיים בג'רבה בתחילת שנות החמישים של המאה העשרים, כשהייתה הקהילה היהודית בשיא פריחתה. בחארה צגירה עצמו ישנם חמישה בתי תפילה נוספים המכונים ישיבות, אולם ספרי התורה נשמרו רק ב"אל-גריבה" בהוראת הרבנים בסוף המאה ה-19 מתוך רצון לשמור על מעמדו של בית הכנסת. בשבתות נפגשת כל הקהילה היהודית מחארה צגירה בבית הכנסת והכל מוקירים לו כבוד רב. פירוש שמו של בית הכנסת הוא "המופלא" או "המוזר"...

קראו עוד »
בית הכנסת "בן-עזרא" בקהיר

בית הכנסת המפורסם "בן עזרא" בפוסטט (קהיר העתיקה) נקרא במקור "בית הכנסת של אנשי ישראל". הוא נבנה בשנת 882 על חורבות בסיליקה של כנסייה קופטית, שנמכרה ליהודים. מאוחר יותר נודע בשם "בית הכנסת של אליהו הנביא", ואחר כך "בן עזרא".


אחרי פסח וסוכות היו נערכות בבית הכנסת חגיגות גדולות, ויהודים ממקומות רבים בצפון אפריקה היו עולים אליו לרגל. היו לו דלתות עץ מרשימות, עם 16 לוחות עץ מהוקצעים, כנראה מן המאה ה-11, אשר נמצאות כיום במוזיאון ישראל בירושלים.


אחד האישים היהודיים הנודעים ביותר בימי הביניים, הרמב"ם (רבי משה בן מימון) - רופא, פילוסוף וסמכות דתית, התפלל בבית...

קראו עוד »
בית הכנסת "שער השמיים" בבלם

בית הכנסת "שער השמיים", Porta do Ceu בפורטוגלית, הוא הראשון שנוסד על יהודים ספרדים שהיגרו ממרוקו לברזיל במאה ה-19. בית הכנסת הוא מבנה כחול-לבן דו קומתי, אשר נבנה בסגנון קולוניאלי בשנת 1824 על ידי אליעזר הלוי. על החזית המרשימה המונומנטאלית מתנוססים שלושה מגני דוד, וקבועות בה ארבע כניסות המובילות לאולם התפילה המרכזי ולגלריות של עזרת הנשים. במרכז האולם בימה מוגבהת עגולה, מגולפת בשיש עם מגני דוד. במזרח, שבע מדרגות מוליכות לארון הקודש. משני צדי האולם, קירות כחולים עם עמודים מטויחים לבן ומעליהם גלריות הנשים. מעל לכל המבנה כיפה גדולה. בית הכנסת פעיל גם...

קראו עוד »
"משכן" - מרכז רוחני יהודי, בואנוס איירס

חיים גיוזלי

עברית: דנה פז פרינס

 

מרכז "משכן" בבואנוס איירס הוקם ביוזמת הרב ראובן ניסנבום, על ידי תלמידיו וממשיכי דרכו. המרכז הוא ביתה הרוחני של "חבורה" ליברלית, שאמנם אינה דתית במובן המקובל של המושג, אך מקיימת ב"משכן" הרבה פעילויות דתיות וקהילתיות. קהילת "משכן" אינה שייכת לאף זרם יהודי, גם לא לתנועה העולמית ליהדות מתקדמת.

 

מרכז "משכן" הוא תוספת חדשה יחסית לקשת רחבה של מוסדות דת, חינוך, חברה ותרבות שפועלים בקהילת בואנוס איירס, מהקהילות היהודיות הגדולות בעולם. בשנת 1992 התקבלה בקהילה החלטה לייסד מרכז יהודי...

קראו עוד »
בית הכנסת הגדול ברחוב דוהאני, בודפשט

מאת חיים גיוזלי

עברית: דנה פז פרינס

 

בית הכנסת הגדול ברחוב דוהאני נקרא גם "בית הכנסת דוהאני" (טבק בהונגרית), או "טבק-שול". הוא נמצא בשכונת בלווארוס, במרכז העיר פשט לשעבר, אשר במזרח בודפשט. בית הכנסת נבנה בשנים 1854-1859 על ידי הקהילה היהודית הניאולוגית של פשט, לפי תכניות האדריכל לודוויג פורסטר מווינה. מיקומו, על יד רחוב ראשי, משקף תחושות חדשות של אופטימיות, מעמד וביטחון, שאפיינו את יהודי הונגריה באמצע המאה -19.


המבנה מונומנטלי ומפואר, ובו 2,964 מקומות (1,492 לגברים, והיתר ביציעי הנשים) - מן הגדולים בעולם כולו. אורכו מעל ל-53 מטרים ורוחבו 26.5...

קראו עוד »
"בית שלום" באלקינס פארק, פנסילבניה

חיים גיוזלי

הקהילה היהודית-קונסרבטיבית "בית שלום" נוסדה בשנת 1919 בשכונת לוגאן בפילדלפיה. רבים מבני הקהילה עברו לפרברים, ועל כן בשנת 1950 העתיקה הקהילה את מוסדותיה לאלקינס פארק, פנסילבניה. שם, בפרברי פילדלפיה הצפוניים, נפתחו בתחילת שנות ה- 50 של המאה העשרים המרכז הקהילתי ובית הספר הדתי ע"ש פיליפ ל. שיר. בהמשך נבנו גם מוסדות קהילתיים נוספים, וביניהם בית הכנסת, שהוא אחד מבתי הכנסת המפורסמים בארה"ב.
 

 

היוזמה להקמת בית כנסת התגבשה בשנת 1953. בספטמבר שכרה הקהילה את שירותיו של האדריכל האמריקני הנודע פרנק לויד רייט (1867 - 1959) לעצב את בית התפילה...

קראו עוד »
בית הכנסת בחלב, סוריה

חיים גיוזלי

לבית הכנסת קדמו בתי תפילה יהודיים שעמדו באותו מקום בימי קדם, כנראה עוד במאה החמישית לספירה. הכתובת העתיקה ביותר המעידה על כך, שעדיין קיימת, היא משנת 834. המבנים הקודמים ניזוקו אחרי כיבוש חלב על ידי המונגולים, במאה ה-13, ואז הוסב האתר למסגד. בית הכנסת המרכזי נבנה מחדש בראשית המאה ה-15. בחלוף השנים עבר שינויים רבים, עד אשר נהרס בהתקפות האלימות של תושבים מקומיים נגד היהודים, בדצמבר 1947.


נראה כי למין ההתחלה הייתה לבית הכנסת חצר צמודה שהייתה למעשה בית כנסת פתוח בעונת הקיץ. ישנם בתלמוד כמה רמזים לכך שהיה זה נוהג מקובל שבבית כנסת יהיה גג שנפתח בקיץ, (בבא בתרא 3, עמ' 2). כמה...

קראו עוד »
מקהלת בית הכנסת הגדול באמסטרדם

אנטון קראס

מחבר המאמר מופקד על האוספים האודיו-ויזואליים בספרייה של המוזיאון ההיסטורי היהודי באמסטרדם.

 

מאז ומתמיד העשירו מקהלות את התפילות בבית הכנסת הגדול באמסטרדם. אולם כשמדברים על "מקהלת בית הכנסת הגדול' מתכוונים לזו שפעלה בשנים 1916 - 1942 בהנהגת סמואל הנרי (סם) אנגלנדר. באותן שנים היה הרכב המקהלה - רביעיית גברים כפולה - כמעט קבוע, מה שסייע לאנגלנדר, שנודע בקפדנותו  ובתובענותו, לחשל את המקהלה שלו לכלל אנסמבל קולי הומוגני ואיכותי במיוחד. כתוצאה מכך, שמה של המקהלה של אנגלנדר הלך לפניה והיה מוכר מחוץ לאמסטרדם, בכל הולנד ובארצות אחרות.

 

קראו עוד »

בית הכנסת העתיק בסָרדיס

חיים גיוזלי

שרידי בית הכנסת בסָרדיס (סָרדֶס) נמצאים בסמוך לכפר סארט (שנקרא גם סארטמחמוט), כעשרה קילומטרים ממערב לעיר המודרנית סאחליחי, וכשבעים קילומטרים ממזרח לאיזמיר (בעבר סמירנה), במערב אנטוליה (אסיה הקטנה), כיום בטורקיה.

 

סרדיס הייתה בירת הממלכה העתיקה לידיה במאה השביעית לפנה"ס. כיום היא ידועה כעיר שבה טבעו לראשונה מטבעות כסף וזהב, וגם כעירו של המלך קרסוס (560 - 546 לפנה"ס) בעל העושר האגדי. בתולדותיה הארוכות עברה העיר סרדיס תחת שליטים רבים, עד אשר צורפה אל האימפריה הרומית בשנת 133 לפנה"ס. באותה תקופה שימשה כמרכז מינהלי לפרובינקיה הרומית לידיה. אחרי רעידת האדמה החזקה של שנת 17...

קראו עוד »
בית-הכנסת "אל טרנסיטו" בטולדו, ספרד

חיים גיוזלי

בית-הכנסת "אל טרנסיטו" בטולדו הוקם ביוזמתו של שמואל בן מאיר הלוי (אל-לוי) אבולעפיה (1320 – 1360), נצר למשפחה יהודית עתיקה, שנתמנה בשנת 1350 ליועץ והופקד על אוצרו של פדרו הראשון מלך קסטיליה (1350 – 1369), שנקרא גם פדרו האכזר. שמו של אבולעפיה נודע בזכות בתי-כנסת שיסד בממלכת קסטיליה, ובעיקר הודות למפואר שבהם, בית-הכנסת שהקים בתחומה של אחוזתו הפרטית בטולדו. המתחם כולו נמצא בתוך הרובע היהודי הימיביניימי, ה"חודריה", במיקום מרכזי בתוך חומות העיר. מטרתו של בית-הכנסת היתה לשמש את שמואל הלוי, חבר רם מעלה בקהילה היהודית, כבית תפילה פרטי, ושער חיבר בין בית-הכנסת לבין...

קראו עוד »
בית הכנסת "רודפי צדק" במקסיקו סיטי

חיים גיוזלי

בית הכנסת "רודפי צדק" במקסיקו סיטי נוסד בשנת 1931, ומשמש מאז את קהילת היהודים יוצאי חלב שבצפון סוריה ואת צאצאיהם. בתחילת המאה העשרים, התפללו היהודים מחלב בבית פרטי שהוסב לבית כנסת ונקרא בשם "בית הכנסת הקטן", באזור Calles de Jesens Marana במקסיקו סיטי. ב-1938 הקימו היהודים החלבים קהילה יהודית נפרדת בשם "חברת צדקה ומרפא" (Sociedad de beneficencia Sedaká u Marpé). מאז 1984 נקראת הקהילה בשם "מגן דוד". הקמת בית הכנסת האורתודוכסי "רודפי צדק" התאפשרה הודות לפועלו של הרב מרדכי עטייה, שפעל במרץ ובמסירות לגיוס כספים. בית הכנסת, הידוע גם בשם "כניס דה קורדובה", נמצא ברחוב קורדובה 238, ברובע רומא...

קראו עוד »
בית הכנסת הגדול בבורדו

חיים גיוזלי

בית הכנסת הגדול בבורדו נחנך ביום כ"א באלול תרמ"ב (5 בספטמבר 1882), בנוכחות הרב הראשי של צרפת, לזר איזידור (1813 - 1888), הרב של טולוז, אורי, והרב הראשי של בורדו, שמעון לוי. בית הכנסת שקדם לו, ברחוב קאסרוז' שבלב הרובע היהודי הישן של בורדו, הוקם ב-1812, ונהרס בדליקה ב-27 ביוני 1873. הקהילה היהודית בבורדו החליטה מיד על הקמתו של בית כנסת חדש, אבל רחובותיו הצרים של הרובע היהודי הישן לא התאימו למיזם החדש, ולכן בחרו בכתובת חדשה, ברחוב לאבירה. התכנית האדריכלית המקורית נעשתה על ידי אנדרה בורגה (1821 - 1879), ואחריו הצטרף לפרוייקט שארל דיראן (1824 - 1891) אשר הביא את העיצוב לידי גמר...

קראו עוד »
בית הכנסת "תקוות ישראל" בקייפטאון

שמו של בית הכנסת, "תקוות ישראל", מתייחס ל"כף התקווה הטובה". בית הכנסת נקרא גם "הישן" ו"גנים" משום שהוקם בלב אזור גנים, בו נמצאים גם מוסדות ציבור חשובים כגון הספרייה, המוזיאון הלאומי, מעון הנשיא והפרלמנט.


זהו בית הכנסת הראשון שהוקם בדרום אפריקה, על ידי הקהילה בקייפטאון. הוא נבנה בסגנון ניאו קלסי, בשנת 1849, ונחנך ב-1863. בחזית המערבית אכסדרה עם ששה עמודים, וגמלון שבמרכזו מגן דוד. בית הכנסת כולל כיום את המוזיאון לתולדות היהודים בדרום אפריקה, שנוסד ב-1958, וכן תצוגה של אמנות טקסית יהודית.


בסמוך לבית הכנסת ניצב בית הכנסת הגדול, שנחנך ב-1905. המבנה המלבני...

קראו עוד »
בית הכנסת "אוהל לאה" בהונג קונג

מאת אריקה ליונס

עברית: דנה פז פרינס

 

ב- 7 באוגוסט 1901 הניח אברהם יעקב ריימונד את אבן הפינה לבית הכנסת, שאת הקמתו יזמו האחים יעקב, אדוארד ומאיר ששון. המבנה המקורי הושלם בשנת 1902 ונקרא על שם אמם של האחים, לאה. בית הכנסת נבנה בסגנון קולוניאלי ושולבו בו אלמנטים מהסגנון הקלאסי אדוארדי. בחוץ התנשאו שני מגדלים מתומנים, ופנים המבנה היה בצורת בזיליקה מלבנית פשוטה, ובה עמודי שחם ממורקים, בימה מרכזית מוגבהת שבשלושת צדיה מעקות עץ מגולף, וספסלי עץ כבדים, כולם אלמנטים שמשקפים את המסורת הבגדדית והספרדית.


עזרת הנשים נמצאת בגלריה לאורך שלושה מכתלי אולם...

קראו עוד »
בית הכנסת ברחוב בוויס מארקס, לונדון

העתיק בבתי הכנסת של לונדון שעדיין פעיל, נבנה בשנים 1699-1701.


בית הכנסת נבנה בסמטה, משום שלא הותר ליהודים להקים בתי כנסת ברחובות ראשיים. מבנה חד קומתי, שכמעט ולא השתנה מאז הקמתו. הוא בנוי לבנים אדומות, צנוע מבחוץ. הפנים הדור יותר, ולו קירות מטויחים מקושטים בחלונות רוזטה, שמחלקם תלויות נברשות. בצד המערבי ניצבת בימת עץ ובצד המזרחי ארון קודש דו קומתי, ומעליו לוחות הברית. בארון ובלוחות הברית מורגשת השפעתו של בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם, שנבנה בשנים 1671-1675. בשלושה צדדים יש גלריות לעזרת נשים.


מספרים כי המלכה אן עצמה תרמה קורת עץ לבניין בית...

קראו עוד »
בית הכנסת בטומר, פורטוגל

חיים גיוזלי

עברית: דנה פז פרינס 

 

טומר היא עיירה היסטורית במרכז פורטוגל, כ-145 ק"מ מצפון מזרח לליסבון, ידועה בשרידיו של מבצר טמפלרי מרשים ובמנזר נפלא, אשר מושכים למקום תיירים רבים. בית הכנסת של טומר הוא אתר פחות ידוע, והוא העתיק מבתי התפילה היהודיים בפורטוגל שעדיין קיים.


נראה כי הייתה נוכחות יהודית בטומר עוד במאה ה-14, כך על פי כתובת על מצבה שמציינת את שמו של רבי יוסף מטומר, אשר נפטר בפארו בדרום פורטוגל בשנת 1315. במסמך ספרדי רשמי שיצא בזמורה ב-26 באוקטובר 1475 בחתימת אלפונסו החמישי מוזכרת קהילה יהודית בטומר. בית הכנסת נבנה כמראה במאה ה-15, בין...

קראו עוד »
בית הכנסת "דאוונה" בזמושץ'

מאת חיים גיוזלי

עברית: דנה פז פרינס

 

 

בית הכנסת הראשון בזמושץ' נבנה בשנות ה- 90 של המאה ה- 16, מעץ. בניית בית כנסת מלבנים החלה אחרי 1610 ונמשכה שמונה שנים. בית הכנסת "דאוונה" ("הישן", בפולנית), מהווה דוגמה בולטת לסגנון רנסנס פולני, בשילוב עם התיכנון העירוני הכללי של העיר העתיקה בזמושץ'. הקירות החיצוניים מוגבהים ומסתירים את הגג, מה שמעניק למבנה מראה מבצרי. במרכז, אולם התפילה, שגודלו 11.6 x 12.2 מטרים. לקראת אמצע המאה ה- 17 הוסיפו לבית הכנסת חדרי תפילה לנשים. כמו בבתי כנסת אחרים בפולין, הרצפה מונמכת, כדי להגביה את המבנה מבפנים. הקירות קושטו בציורים...

קראו עוד »