אוסף המיקרופילמים LDS

לחצו כאן לטופס חיפוש מיקרופילם   |   לחצו כאן לרשימה

 

מיקרופילמים של LDS בבית התפוצות
JRI -Poland הזמנת תעודות LDS
 

המרכז לגניאלוגיה יהודית ע"ש דגלס א. גולדמן בבית התפוצות מאחסן אוסף מיקרופילמים חשוב אשר נמסר למוזיאון ע"י פרופ' יצחק הלברכט ז"ל. הסרטים שבאוסף הם העתקים של המיקרופילמים אשר צולמו ע"י כנסיית LDS ("המורמונים") מתוך הפנקסים המקוריים של רישום האוכלוסין בפולין. על אף הכמות המרשימה של המיקרופילמים הנכללת באוסף זה, זהו רק חלק מהמיקרופילמים שהוכנו ע"י LDS בשנות ה-1960 ותחילת שנות ה-1970, כאשר גם האוסף המצוי בידי LDS רחוק מלתעד את כל הקהילות היהודית שהתקיימו בשטחה היסטורי של פולין. יתר על כן, הסרטים באוסף של בית התפוצות מכסים רק פרקי זמן בודדים כשרובם מתייחסים לשנות המחצית של המאה ה-19.

 

לא קיים תיעוד מקיף לגבי השנים שקדמו לעשורים הראשונים של המאה ה-19. רישום מסודר של האוכלוסין היא תופעה יחסית מאוחרת בניהול המדינות. הרישום השיטתי החל במערב אירופה ובארה"ב בסוף המאה ה-18 והפך לנורמה בארצות מרכז ומזרח אירופה לקראת שנות אמצע של המאה ה-19. מסמכים מסוימים שנכתבו בשנות ה-1820 וה-1830 כוללים גם מידע על אנשים שנולדו לפני כן, מאחר שאז היהודים נדרשו לרשום את כל בני המשפחה. יחד עם זאת חשוב לציין שכתוצאה מן העובדה שפולין במאה ה-19 הייתה מחולקת בין האימפריות השכנות, קיימים הבדלים מסוימים באופי בו נרשמו התושבים במחוזות השונים של פולין.

 

פענוח המסמכים הנ"ל יכול להיות קשה במיוחד עבור קוראים היום. המסמכים כתובים בכתב יד מחובר וצפוף לרוב בפולנית, כולל ביטויים ומילים שאינם שכיחים בפולנית מודרנית, ולפעמים ברוסית, באזורים שהיו חלק מהאימפריה הרוסית, או בגרמנית במסמכים שמקורם בגליציה האוסטרית, וזאת בתוספת של מלים וחתימות ביידיש. יתר על כן, חלק מהפנקסים ניזוקו או דפים חסרים. במשך השנים האחרונות קבוצת מומחים, רובם מתנדבים, עוסקים בתרגומם לאנגלית של המסמכים אלה.

 

בית התפוצות אינו מספק שירותי תרגום עבור המסמכים הנמצאים באוסף שלו. אפשר להזמין צילומים של כל מסמך מהאוסף של בית התפוצות, בתנאי שמצוין מספר הסרט ומספר התעודה המבוקשת.

 

חשוב:
לפני יצירת קשר או הזמנת צילום נא לבדוק את רשימת המיקרופילמים המצויים בבית התפוצות ולוודא שהפריט שאתם מחפשים אכן נמצא באוסף המוזיאון.

 

מחירים:
 

5.00 ש"ח לעמוד, אך לא פחות מ-10 ש"ח להזמנות מישראל
2.00 דולר לעמוד, אך לא פחות מ-5.00 דולר להזמנות מחו"ל

 

המחירים כוללים דמי משלוח ומע"מ. ביצוע ההזמנה תוך 14 ימי עבודה, בכפוף לכמות שהוזמנה. בעת ביצוע ההזמנה נא לוודא שרשמתם את כתובת הדואר המלאה שלכם.

 

לקבלת פרטים נוספים נא ליצור קשר:

המרכז לגניאלוגיה יהודית ע"ש דגלס א. גולדמן בבית התפוצות

דוא"ל haim@bh.org.il

 

רבים מהמיקרופילמים הנמצאים באוסף של בית התפוצות כבר פוענחו ע"י JRI-Poland. נא ללחוץ כאן לקישור אל האתר של JRI-Poland ולחפש במאגר הנתונים שלהם אחרי שמות המשפחה שלך. בתום החיפוש נא לעיין בטבלה הנמצאת בתחתית הדף עם תוצאות החיפוש. נא לרשום את מספר המיקרופילם ואחר כך לבדוק ברשימת המיקרופילמים של בית התפוצות על מנת לוודא שהמיקרופילם מצוי באוסף שלנו. אם המיקרופילם נמצא באוסף של בית התפוצות ניתן להזמין העתק של התעודה בעזרת טופס ההזמנה.

 

הארכיונים הממלכתיים בפולין
בארכיונים הממלכתיים בפולין קיימים רישומים על יהודים (נתוני לידה, פטירה, ונישואין) שאינם כלולים באוסף הLDS בבית התפוצות. להסבר על חיפוש בארכיונים אלה, נא ללחוץ כאן.