הארכיונים הממלכתיים של פולין

הארכיונים הממלכתיים של פולין, המנוהלים על ידי המשרד הראשי (Naczelna Dyrekcja Archiwow Panstwowych), כוללים שלושה אוספים עיקריים, 29 ארכיונים אזוריים, עם 53 סניפים, וחמישה משרדים מקומיים. אתר האינטרנט של הארכיונים הממלכתיים של פולין מעניק גישה ואפשרות חיפוש במספר מאגרי מידע, ביניהם מאגר תוכנית רישום מסמכים קהילתיים ואזרחיים (Program Rejestracji Akt Metrykalnych i Stanu Cywilnego PRADZIAD). לרשימת כל הארכיונים הממלכתיים של פולין, אנא לחצו כאן.

 

המאגר PRAZIAD מכיל מידע על רישומים קהילתיים ואזרחיים שנשתמרו בכל סניפי הארכיונים הממלכתיים של פולין, בארכיבים של כנסיות, ובארכיונים וספריות אחרים בפולין, כולל חומר משטחים שהשתייכו בעבר לפולין, ממזרח לנהר בוג, שהם כעת בליטא, בלרוס ואוקראינה (ארכיון "זאבוז'אנסקי"). המאגר כולל פרטים על מסמכים ספציפיים על רישומים יהודיים בארכיונים אלה, אך אין בו רשימות של אנשים.

 

כיצד לחפש במאגרי המידע PRAZIAD אחר מסמכים יהודיים?
החיפוש נערך לפי שם העיר או העיירה. על מנת לשלוח שאילתה לחיפוש, יש למלא חמישה שדות:

 

שם העיירה: יש לכתוב את שם העיירה כפי שהוא נקרא כיום בפולנית, או, אם מדובר בעיירה שלא נכללה בגבולות פולין שלפני מלחמת העולם השנייה, או שנמצא כעת מחוץ לגבולות פולין שנקבעו אחרי המלחמה, יש לרשום את השם הקודם (פולני או אחר) של העיירה.

 

שם העיר הגדולה הסמוכה: על מנת למקד את החיפוש, במקרה של עיירה או כפר קטנים, מומלץ למלא את שם העיר, העיירה, או המחוז שאליהם השתייך המקום מבחינה מנהלית לפני מלחמת העולם השנייה.

 

שם המחוז: במקרה של עיירות שנמצאות בתוך גבולות פולין הנוכחיים, יש לבחור את מיקומה של העיירה לפי החלוקה האדמיניסטרטיבית שהייתה נהוגה בפולין בשנים 1975-1998. במקרה של עיירה הנמצאת כעת בליטא או באוקראינה, או במקרה של עיירה שהייתה בגבולות גרמניה, ונמצאת כעת בשטח גרמניה או רוסיה, יש לחפש לפי שמות מחוזות בשטחים אלה.

 

אמונה, השתייכות דתית: בשדה זה יש לבחור Mojzeszowe ("יהודי"), על מנת להגיע למסמכים יהודיים בלבד.

 

סוג המסמך: מומלץ לבחור "הכל" (all), אך יש אפשרות לבחור סוגי מסמכים שונים, כדלהלן:

 Urodzeinia = לידות
Malzenstwa = נישואין
Zgony = פטירות
Ksiega rodzin או Familienbuch (בגרמנית) = רישומי משפחות
 

ישנם מסמכים מסוג אחר, המתייחסים בעיקר לתושבים לא-יהודים. אך אם תבחרו "all", תתקבל רשימה של כל סוגי המסמכים שרלבנטיים ליהודים.

 

יש לכתוב את שמות העיירות באות רישית ("אות גדולה"). ניתן להשתמש בפונטים פולניים (הכוללים סימנים דיאקריטיים) או בפונטים רגילים ("אנגליים"), אך אין לערבב בין שני הסוגים. לדוגמא, כתבו Lodz או Łódź

 

תוצאות חיפוש במאגר המידע
לשם דוגמא, להלן תוצאות חיפוש עבור כל הרישומים היהודיים בעיירה זמושץ':

 

 

לחצו על more כדי לראות פרטים מלאים על המסמך, בין השאר, האם הוא קיים בצורת מיקרופילם, וכתובת הארכיון שבו הוא נמצא. לשם דוגמא, להלן הפרטים של מסמכי נישואין של יהודים מזמושץ' בשנים 1826-1830 ו-1832-1875 השמורים בסניף לובלין של הארכיונים הממלכתיים של פולין: 
 

 

Town:
Zamosc
NonPolish name:
-
Previous name:
-
Province:
Zamojskie
Province (since 1999):
Lubelskie
Creed:
Mojzeszowe
Church name/supplement:
-
Type of record:
Malzenstwa
Dates:
1826-1830, 1832-1875
Microfilms:
1826-1830, 1832-1864

 

 כתובתו של סניף לובלין של הארכיונים הממלכתיים: 

Commune: Zamosc
Parish/Community: -
Archive: Archiwum Panstwowe w Lublinie
20-950 Lublin, ul. Jezuicka 13, Skr.poczt. 113
Tel: (81) 532-80-71 do 72
Fax: 532-35-37
Email: kanc@lublin.ap.gov.pl
www.lublin.ap.gov.pl
Location: 113/0 Zbior akt urzedow stanu cywilnego
Access conditions: Czesciowo
Remarks:  

כדי להיכנס למאגר המידע PRADZIAD לחצו כאן.

 

כיצד להזמין מידע מהארכיונים הממלכתיים של פולין?
מנהל כל סניף של הארכיונים הממלכתיים מעניק הרשאה למי שאינם אזרחים פולנים להשתמש במסמכים גניאלוגים מסוימים. הגישה לחומרים ארכיוניים אינה כרוכה בתשלום, והחיפושים מתבצעים בשעות העבודה של כל סניף. שאילתות גניאלוגיות ובקשות חיפוש של אנשים פרטיים כרוכות בתשלום, לפי תעריף של כל סניף. נדרש תשלום נוסף עבור מיקרופילמים וצילומים.

להזמנת מסמכים ספציפיים, או ביצוע שאילתה גניאלוגית, ניתן להיעזר במערכת ההזמנות של JRI פולין, (לחצו כאן), או ליצור קשר ישירות עם הסניף הרלוונטי של הארכיונים הממלכתיים של פולין.

 

רשימת הארכיונים הממלכתיים של פולין (ראשיים ואזוריים)