שמות משפחה

1. אני רוצה לדעת מה פירוש שם המשפחה שלי. כיצד אוכל לדעת זאת?

מאגר שמות המשפחה ע"ש ממי דה שליט בבית התפוצות מכיל פירושים לשמות משפחה של יהודים במגוון ארצות ותפוצות. כדי שנערוך עבורכם חיפוש במאגר, אנא מלאו את טופס הזמנת החיפוש. כמו כן, תוכלו לחפש במאגר בעצמכם, בעת ביקור במוזיאון. החיפוש במאגר ע"ש ממי דה שליט אינו כרוך בתשלום. שעות הפתיחה 10.00 עד 16.00 בימים א-ה ו 9.00 עד 13.00 ביום ו'.

האם החיפוש במאגר כרוך בתשלום?

לא.

3. איך אדע שהבקשה התקבלה?

לאחר ההקשה על הכפתור "שליחה" יש להמתין מספר שניות, עד שתופיע הודעה על המסך המאשרת שהבקשה נשלחה. בתוך כמה דקות תקבלו בדואר האלקטרוני אל הכתובת שרשמתם בטופס-ההזמנה אישור על כך שהבקשה נתקבלה.

4. מתי אקבל את התשובה?

בדרך כלל התשובה עבור חיפוש במאגר המידע של שמות משפחה תישלח אל כתובת הדואר האלקטרוני שרשמתם בעת מילוי טופס ההזמנה תוך מספר ימים ולא יותר מאשר 14 ימי עבודה.

5. מצאתי במאגר המידע של שמות המשפחה פירוש לשם המשפחה שלי. האם זו הוכחה לכך שאני יהודי/ה?

לא. ישנם שמות משפחה רבים שנמצאים בשימושם של יהודים וגם של לא-יהודים.

6. לא מצאתי במאגר שמות המשפחה שלכם פירוש לשם משפחתי. האם זו הוכחה לכך שאינני יהודי/ה?

לא. המאגר שלנו כולל כ-20,000 שמות משפחה, ועדיין לא חקרנו את כולם. כמו כן, ישנם שמות משפחה שאין כלל מידע על פירושם.

7. האם לפי שם משפחתי תוכלו לומר לי מאיזה שבט המשפחה שלי, או האם אנחנו כוהנים או לא?

לא. בשאלות כאלה יש להתייעץ בדרך כלל עם רב. עם זאת, ישנם כמה שמות משפחה (כהן, לוי, קפלן, כ"ץ, סג"ל ואחרים) אשר על פי המסורת משתייכים לצאצאי משפחות הכוהנים או הלויים.

8. אני רוצה לעברת את שם המשפחה שלי. האם תוכלו לייעץ לי בנושא?

נוכל לחפש עבורכם את פירוש שם המשפחה המקורי, אך לגבי העִברות - ההחלטה היא שלכם. אין כללים מוסכמים לגבי עִברות שמות: ישנם אנשים שמעברתים את השם לפי צלצולו או צורת הכתיב, וישנם המתרגמים את משמעות השם, כל אחד כראות עיניו.

9. בתעודת הזהות שלי אין תאריך לידה. האם תוכלו לומר לי מה תאריך הלידה שלי?

לצערנו לא נוכל לסייע בפתרון בעיה זו.

11. מה ההבדל בין "גניאלוגיה" לבין "שמות משפחה"? האם המאגרים מקושרים זה לזה?

מאגר המידע של המרכז לגניאלוגיה יהודית ע"ש דגלס א. גולדמן, ומאגר שמות המשפחה ע"ש ממי דה שליט הם שני מאגרים המכילים מידע מסוג שונה. המאגר של המרכז לגניאלוגיה מכיל עצי משפחה, אשר הכינו ושלחו לבית התפוצות משפחות יהודיות מישראל ומרחבי העולם. מאגר שמות המשפחה מכיל פירושים לשמות משפחה של יהודים, והוא מבוסס על מחקר של בית התפוצות. ייתכן שפירוש של שם משפחה יימצא במאגר שמות המשפחה, אך לא יימצא עץ משפחה באותו שם, וייתכן גם מצב הפוך. מומלץ לערוך חיפוש בשני המאגרים.

12. איזה מין מידע יש במאגר שמות המשפחה?

מאגר שמות המשפחה ע"ש ממי דה-שליט בבית התפוצות מכיל כ-20,000 הסברים על מקורם ומשמעותם של שמות משפחה יהודיים. כותר טיפוסי מכיל הסבר על משמעותו ותרגומו של השם, צורות כתיב שונות של השם, מקורו ההיסטורי והגיאוגרפי, ובסיום - דוגמאות ליהודים בשם זה, בעבר ובהווה.