גניאלוגיה יהודית

1. איזה סוג של מידע קיים במאגר המידע של המרכז לגניאלוגיה?

מאגר המידע של המרכז לגניאלוגיה הינו אוסף ממוחשב הכולל פרטים על כחמישה מיליון אנשים, אשר כלולים באלפי עצי משפחה (אילנות יוחסין).

2. האם יש בבית התפוצות מידע על קרובי משפחתי?

ייתכן, במידה ומידע זה נמסר לנו. במרכז לגניאלוגיה יהודית ע"ש דגלס א. גולדמן בבית התפוצות קיים מאגר של עצי משפחה (אילנות יוחסין), אשר הוכנו ונמסרו על ידי משפחות יהודיות מישראל ומהתפוצות. ייתכן והמידע נמסר על ידי קרובים-רחוקים שאינם מוכרים לכם.

3. כיצד אוכל לקבל מידע על עץ המשפחה שלי?

ניתן להזמין חיפוש במאגר עצי המשפחה של המרכז לגניאלוגיה יהודית ע"ש דגלס א. גולדמן, באמצעות טופס הזמנת החיפוש. מלאו את הטופס, ושלחו אותו (על ידי לחיצה על "שליחה"). מחיר השרות 25.00 שקלים עבור עד ארבעה שמות משפחה שונים. תוכלו לערוך את החיפוש בעצמכם בעת ביקור במוזיאון, בחדר העיון השקוף אשר במבואה, ללא תשלום נוסף.

5. אילו פרטים עליי לרשום בטופס ההזמנה?

לטופס ההזמנה מספר שדות שחלקם המסומנים בכוכבית (*). לא ניתן להגיש את הבקשה ללא מילוי נכון של כל השדות המסומנים בכוכבית. כמובן מומלץ למלא את כל השדות של בטופס.

6. איך אדע שהבקשה התקבלה?

לאחר ההקשה על הכפתור "שליחה" יש להמתין מספר שניות, עד שתופיע הודעה על המסך המאשרת שהבקשה נשלחה. כמו כן תוך דקות תקבלו הודעה אל כתובת הדואר האלקטרוני שרשמתם בטופס ההזמנה המהווה אישור על כך שהבקשה נתקבלה.

7. מתי אקבל את התשובה?

התשובה עבור חיפוש במאגר המידע של המרכז לגניאלוגיה יהודית ע"ש דגלס א. גולדמן תישלח אל כתובת הדואר האלקטרוני שרשמתם בעת מילוי טופס ההזמנה תוך מספר ימים ולא יותר מאשר 14 ימי עבודה. במקביל ובהתאם לממצאים, יישלחו אליכם תדפיסים מתוך המאגר אל כתובת הדואר הרגילה שרשמתם בטופס ההזמנה.

8. האם הזמנת החיפוש מאובטחת?

כן. העברת ההזמנה אל בית התפוצות מתבצעת בערוצים מאובטחים.

9. האם תוכלו לומר לי מאיזה שבט המשפחה שלי, או האם אנחנו כהנים או לא?

לא. בשאלות כאלה יש להתייעץ בדרך כלל עם רב. עם זאת, ישנם כמה שמות משפחה (כהן, לוי, קפלן, כ"ץ, סג"ל ואחרים) אשר על פי המסורת משתייכים לצאצאי משפחות הכוהנים או הלויים.

10. האם תוכלו לומר לי אם אדם הרשום במאגר המידע יהודי או לא?

לא. העובדה שאדם מסוים רשום במאגר המידע של המרכז לגניאלוגיה יהודית ע"ש דגלס א. גולדמן לא מהווה הוכחה על יהדותו או אי-יהדותו של אותו אדם. לפרטים מלאים לגבי הסוגיה הזאת קראו בעיון את הסעיפים הרלוונטיים בתקנון של המרכז.

11. כבר בניתי את עץ המשפחה שלי. כיצד אוכל לצרף אותו למאגר עצי המשפחה של בית התפוצות?

בחרו מבין המדורים מצד ימין במדור "צרפו עץ משפחה למאגר" וקראו את ההנחיות.

12. בתעודת הזהות שלי אין תאריך לידה. האם תוכלו לומר לי מה תאריך הלידה שלי?

לצערנו לא נוכל לסייע בפתרון בעיה זו.

13. האם יש בבית התפוצות רשימה של קורבנות השואה?

לא. למידע שיטתי בנושא זה יש לפנות אל יד ושם, רשות הזיכרון לשואה ולגבורה. יחד עם זאת עצי משפחה רבים הרשומים במאגר המידע של המרכז לגניאלוגיה ע"ש דגלס א. גולדמן כוללים גם שמות של קורבנות שואה (נספים וניצולים). תמיד רצוי לערוך חיפוש גם במאגר זה משום שכבר קרה שבעזרתו אותרו קרובי משפחה.

14. מה ההבדל בין מאגר עצי המשפחה (גניאלוגיה) לבין מאגר המידע על שמות המשפחה והאם יש קשר ביניהם?

מאגר המידע של המרכז לגניאלוגיה ע"ש דגלס א. גולדמן ומאגר שמות המשפחה ע"ש ממי דה שליט הם שני מאגרים המכילים מידע מסוג שונה. המאגר של המרכז לגניאלוגיה מכיל עצי משפחה, אשר הכינו ושלחו לבית התפוצות משפחות יהודיות מישראל ומרחבי העולם. מאגר שמות המשפחה מכיל פירושים לשמות משפחה של יהודים, והוא מבוסס על המחקר של בית התפוצות. ייתכן שפירוש של שם משפחה יימצא במאגר שמות המשפחה, אך לא יימצא עץ משפחה באותו שם, וייתכן גם מצב הפוך. מומלץ לערוך חיפוש בשני המאגרים.