אירועים

לכל האירועים

חדש במוזיאון - דגם ביה"כ אליהו הנביא באלכסנדריה

18 יוני 2012

דגם חדש של בית הכנסת "אליהו הנביא" שבאלכסנדריה, מצרים, נחנך בבית התפוצות לזכרו של שמואל (סמי) כהן. הדגם יצורף אל עשרים הדגמים המפוארים של בתי כנסת מרחבי העולם, המוצגים בתצוגת הקבע של בית התפוצות. שחזורו ובנייתו של דגם בית הכנסת "אליהו הנביא" התאפשרו הודות לשיתוף הפעולה עם הארגון הבינלאומי של יהודי מצרים.


בית הכנסת שברחוב נבי דניאל באלכסנדריה נבנה כנראה בראשית המאה ה-20 והיה בית הכנסת המרכזי של קהילת אלכסנדריה.

 

בית הכנסת אליהו הנביא. אלכסנדריה, 1994. צילום: שלמה טיץ

 

מאז ומתמיד חיו בעיר אלכסנדריה יהודים. על פי כתביו של יוספוס פלאביוס, בתקופה ההלניסטית היו בה חצי מיליון יהודים. פארו של בית הכנסת הגדול באלכסנדריה היה רב ומימדיו היו עצומים, עד כי רבי יהודה התנאי אמר עליו: " מי שלא ראה את בית הכנסת הגדול באלכסנדריה ושדרת עמודיו הכפולה, לא ראה כבוד ישראל מימיו. גודלו כה עצום.... עד כי הממונה על יד החזן היה צריך לנופף בדגלים, לתת סימן לקהל המתפללים לומר אמן". בית הכנסת נחרב בשנה השנייה לספירה, בעקבות מרד היהודים נגד הכיבוש הרומי, ולאחר מכן נבנה מחדש.

 

בשנת 1850 נחנך בית הכנסת "אליהו הנביא", השוכן ברחוב נבי דניאל באלכסנדריה, ברוב פאר  לאחר ששופץ על-ידי אדריכל איטלקי (שמו אינו ידוע) בתרומתם של יהודי הקהילה ושל השר משה מונטיפיורי. בית הכנסת שוכן באותו מקום עד היום  ומתוחזק על-ידי יהודי אחד המתגורר באלכסנדריה ועל-ידי המועצה העליונה לארכיאולוגיה במצרים, הרואה בו אתר היסטורי וארכיאולוגי חשוב. הרשויות אף תכננו שיפוץ נרחב בבית הכנסת, אך התכנית נעצרה לפני כשנה עם נפילתו של משטר מובארק.

 

"למרות הקושי בקבלת תכניות השיפוץ של בית הכנסת, החלטנו לסייע בכל דרך אפשרית למשפחתו של סמי כהן בהנצחת זכרו בבית התפוצות ובבניית הדגם של בית הכנסת, תוך שימוש בצילומים ובתרשימים שהיו בידינו", אומרת גב' לבנה זמיר. יו"ר הארגון הבינלאומי של יהודי מצרים.


פסח רודר, בונה הדגם, מספר כי נתקל בקושי רב לבנות את מודל בית הכנסת משום שלא היה לו מידע בסיסי, וכל השיחזור נעשה על פי תצלומים. "ראיתי אתגר גדול בבניית הדגם, שיחזרנו את בית הכנסת ואת כל הפריטים שהיו בו בקנה מידה של אחת לחמישים".

 

גב' שוש הדר, אחותו של סמי כהן, שתרומתה איפשרה את בנייתו ושיחזורו של דגם בית הכנסת "אליהו הנביא" ואת הצבתו בין הדגמים האחרים בבית התפוצות, מספרת: "מורשת יהדות מצרים הייתה טבועה באחי, סמי. הוא הקפיד לקיים את כל מנהגי החגים, התפילות והמאכלים שהיו מקובלים במצרים והיה מאוד פעיל בהתאחדות יוצאי מצרים, מתוך אמונה שחייבים להמשיך את המסורת". על בחירתה בבית התפוצות כמקום להנציח את אחיה, אמרה גב' הדר "במסגרת ביקוריו הרבים של סמי בבית התפוצות, עם כל אורח מהארץ ומחו"ל, הוא חזר וציין כי בתערוכת בתי הכנסת המוצגת במקום  חסר דגם של בית כנסת ממצרים. לאחר שנפטר אחי בינואר 2010 , פניתי קודם כל לבית התפוצות וביחד עם גב' עיניה זאבי קופפר, האחראית על תחום ההנצחה במוזיאון, החלטנו ביחד להנציח את שמו באמצעות דגם בית הכנסת "אליהו הנביא" שהיה בית כנסת מפואר באלכסנדריה , מבחינתי זו צוואה שהוא השאיר אחריו".

 

מנכ"ל בית התפוצות, אבינעם ערמוני, בירך על תרומתה הנדיבה של המשפחה ועל שיתוף הפעולה עם הארגון הבינלאומי של יוצאי מצרים ומציין כי "תפקידו של בית התפוצות - מוזיאון העם היהודי, הוא לתת ביטוי לכל הקהילות היהודיות ברחבי העולם, למורשתן ולתרבותן. אין ספק כי הקהילה היהודית במצרים, אחת הקהילות העתיקות והחשובות בתולדות ימינו, זוכה היום לביטוי מפואר בדמותו של דגם בית הכנסת "אליהו הנביא" באלכסנדריה, שיתווסף לתצוגה החשובה של דגמי בתי הכנסת, תצוגה שיצא לה מוניטין בכל העולם."


יועץ אקדמי: פרופ' דוד קאסוטו
בונה הדגם: פסח רודר

עוזרת בשיחזור הדגם: יוליה צנקירוב
 

 דגם בית הכנסת (צילום: יעקב בריל)

 

הדגם מלווה בסרט קצר של הבמאי רותם קיפניס, המתעד את תהליך הבנייה והשיחזור
 

 

הדגם מוצג בלובי עד סוף אוקטובר 2012.

 
שיחזורו ובנייתו של דגם בית הכנסת "אליהו הנביא" לזכר שמואל (סמי) כהן, התאפשר הודות לתרומתה של אחותו גב' שוש הדר, ושיתוף הפעולה עם הארגון הבינלאומי של יהודי מצרים

 


 
 

 

 

תאריך
18 יוני 2012