אירועים

לכל האירועים

טקס סיום פרוייקט "סיפור משפחתי" תשע"ב 2012

14 יוני 2012

אירועי הסיום של התוכנית הבין-לאומית "ספור משפחתי"


ביום חמישי, 14.6.2012, כ"ד סיון תשע"ב, נערכו בבית התפוצות אירועי סיום השנה של התוכנית הבינלאומית "ספור משפחתי"; מפגש בינלאומי של הזוכים מישראל ומהעולם, פתיחת תערוכת זוכים, קוקטייל  מיוחד במעמד התורמים וטקס הענקת פרסים לזוכות ולזוכים.


תחרות "ספור משפחתי" מתקיימת בבית התפוצות זו השנה ה-16, ונערכת ע"י בית הספר הבינלאומי ללימודי העם היהודי בבית התפוצות, מיסודה של קרן נדב. התוכנית  מנחילה לתלמידים בגיל מצווה בבתי ספר בישראל ובחו"ל כלים לחקור את  סיפור  משפחתם, וחושפת אותם אל סיפורו של העם היהודי לאורך הדורות ואל חלקה של משפחתם בתוך הסיפור הגדול.


מטרת התכנית לחבר בין בני הנוער בארץ ובעולם למורשת, להיסטוריה ולתרבות היהודית דרך יצירת מיצג המתאר את הסיפורים המשפחתיים, וגם חיזוק השייכות והזהות של בני הנוער היהודי בארץ ובעולם לעם היהודי וחיזוק הדיאלוג עם יהדות התפוצות באמצעות מפגש  חינוכי חווייתי בין בני הנוער הזוכים מהארץ ומחו"ל הכולל פעילויות היכרות, סיור במוזיאון ופעילות "חפש את המטמון" סביב סיפורה של העיר העברית הראשונה. למפגש הבין-לאומי הגיעו השנה 15 תלמידים זוכים מרחבי העולם, שכרטיס הטיסה שלהם היה הפרס על עבודתם ועוד  כשלושים תלמידים מבתי ספר בישראל.


בתחרות השנה השתתפו למעלה מ- 30,000 תלמידים  מ- 110 בתי ספר. 50 בתי ספר בישראל - מקריית שמונה בצפון ועד אילת בדרום, ו- 60 בתי ספר במקסיקו, בארגנטינה, בקוסטה-ריקה, בארצות-הברית, בספרד, בגרמניה, בצרפת, ברוסיה ובאוסטרליה.


במהלך חודש אפריל החלו העבודות המצטיינות מרחבי הארץ והעולם להגיע אל בית התפוצות. "ועדת ספור משפחתי" הכוללת את הצוות החינוכי של בית הספר הבינלאומי וצוותי מתנדבים בדקה את העבודות בשפות השונות. סך הכל נבדקו כ 400 עבודות ומתוכן נבחרו 25  זוכים, שעבודותיהם מוצגות בתערוכה מיוחדת במוזיאון בית התפוצות במהלך חודש יולי. 

 

השנה הגיעו לבית התפוצות עבודות יחודיות שלא נראו כמותן בשנים הקודמות. תכנית הלימודים החדשה שנכתבה על ידי צוות בית הספר בשנת תשע"א ונלמדה השנה לראשונה בבתי הספר שהשתתפו בתוכנית, תרמה רבות ליצירת עבודות מעמיקות ומיוחדות המביאות לידי ביטוי את סיפורי המשפחות  באופן יצירתי באמצעות  מיצגים מרהיבים.


בזמן שהתלמידים הזוכים נהנו מפעילות חוויתית משותפת במוזיאון ובעיר תל אביב, אירח צוות בית הספר את המשפחות  וערך להם סיור בכל התערוכות המוצגות בבית התפוצות.


השנה נערך גם טקס קוקטייל מיוחד להוקרת משפחת גרוסקופף על תרומתם הנדיבה למען התוכנית "סיפור משפחתי" ע"ש עמנואל הירש גרוסקופף. הטקס נערך באולם סמולרש באוניברסיטת תל אביב, בלובי האולם הנקרא על שם משפחת גרוסקופף. בטקס נכחו נשיא אוניברסיטת תל אביב וסגנו, נציגי שגרירות מקסיקו, ארגנטינה וספרד, אורחים נוספים וכן מורים והורים של התלמידים הזוכים.


בטקס ציין בית הספר את השקתו של אתר האינטרנט החדש של התוכנית הכולל מרחבי שיח בין התלמידים ברחבי העולם ופורום מורים המאפשר שיח מקצועי בין המלמדים את התוכנית בעולם. כמו כן הושקה התוכנית החדשה בשפה הצרפתית וצוינה תכנית פיילוט שנערכה בעיר בית שמש ובה בני נוער בגיל 16 - 17 בני העדה האתיופית ויוצאי חבר העמים לשעבר תיעדו את סיפור משפחתם באמצעות צילום אומנותי.

 

טקס הסיום שהתקיים בערב במוזיאון בית התפוצות היה חגיגה גדולה לבתי הספר, למחנכים, לתלמידים ולבני משפחותיהם.  הטקס שודר בשידור חי באתר סיפור משפחתי לכל העולם. האולם היה מלא מפה לפה ולאורך כל הערב נשמעו קולות עידוד ותשואות להוקרת הזוכים. הטקס כלל מופע מיוחד של נגני כינור מפרויקט "ילדי הגליל - המוסיקאים של המחר". הזוכה אנדרה רודין מדיסלדורף גרמניה הנעים בנגינה בפסנתר. נשאו דברים התלמידה נורית שטיינקולר מקוסטה ריקה, הגב' תמרה גוגנהיים המובילה את תחום עבודת השורשים בבית הספר בדיסלדורף גרמניה, והתלמיד אלן גליקוט מארה"ב. משפחת גרוסקופף הודתה על הטקס המרגש ואיחלה ששיתוף הפעולה עם בית התפוצות יאפשר את המשך צמיחתה של התוכנית גם בשנים הבאות.


אנו מזמינים אתכם לבקר באתר סיפור משפחתי ולצפות בשידור החוזר של הטקס, וגם להצטרף לדף התוכנית בפייסבוק.


 

 לרשימת הזוכות והזוכים

תאריך
14 יוני 2012