(ג'ונו דיוויד: ילדים מקהילת קסוקו, קניה, אוגוסט 2013)

בני אברהם ושרה: תערוכות וידאו וצילום


אברהם ושרה, לפי המסורת היהודית, הם הורי האומה העברית. לכן, כל מי שנולדו או בחרו להשתייך לעם ישראל הם בני אברהם ושרה.

בתערוכות (המוצגות בחלל תערוכת הקבע, בקומה השנייה של המוזיאון) מוצגות יצירותיהם של שני אמנים, נירה פרג וג'ונו דייוויד, אשר עוסקים בסיפורים קטנים ובעולמות לא מוכרים של בני אברהם ושרה, וחושפים במצלמותיהם קהילות, אתרים ורגעים שאינם מוכרים לציבור הרחב.

לרכישת כרטיסים מאובטחת

* כרטיס אחד מקנה כניסה לכל התערוכות המוצגות במוזיאון

"אברהם אברהם" ו"שרה שרה" - עבודת וידאו-ארט של נירה פרג


נירה פרג, אברהם אברהם, 2012, חברון. באדיבות, גלריית ברוורמן, אוסף ג'יי ארט והאמנית

נירה פרג, אברהם אברהם, 2012, חברון. באדיבות, גלריית ברוורמן, אוסף ג'יי ארט והאמנית

אמנית הווידאו-ארט נירה פרג תיעדה את רגעי התחלופה בין תפילה יהודית לתפילה מוסלמית, ולהיפך, במערת המכפלה. בספר "בראשית" מסופר כי את המערה רכש אברהם אבינו – שהיה גם אביו של ישמעאל, אבי האומה הערבית.

שתי יצירות וידאו ארט שבהן מוצג תהליך שינוי פניו של  אולם התפילה במערת המכפלה ליהודים בלבד או למוסלמים בלבד – דבר הקורה מספר פעמים בשנה. בעבודה אחת מתועדים פינוי מתחם בית-הכנסת והקמתו של מסגד במקום; ובעבודה השנייה – פינוי המסגד והקמת בית-הכנסת. שני הסרטים זהים באורכם, בקצבם ובמבנה הסימטרי שלהם, ובמוקדם עומד הרגע הדרמטי של פתיחת הדלתות. הקרנת העבודות במקביל יוצרת תנועה מרתקת שעוסקת בקיום המקביל של מוסלמים ויהודים – בעימות, בהפרדה, בפינוי – ובמכנה המשותף ביניהם.

עבודות הווידאו של פרג מעוגנות בפרקטיקות של הקולנוע והווידאו התיעודי. פרג מצלמת במשך תקופות ארוכות יחסים שנרקמים בין אדם למקום, ומתעכבת במקומות שאופיים מכתיב דפוסים ייחודיים של התנהגות אנושית הזורים אור על אמונות, היסטוריה וטקסים פולחניים.

בני אברהם: יהדות אפריקה המתחדשת - תצלומים של ג'ונו דייוויד


JONO DAVID 1140

ג'ונו דיוויד: בתו של הרב גרשום סיצמו קוראת בתורה במהלך תפילת שחרית בבית הכנסת משה. קהילת אביודיה. כפר נבוגויה, מבלה, אוגנדה. ספטמבר 2013

הרומן של העם היהודי עם היבשת האפריקאית החל כבר בימיהם של אברהם ושרה, אשר ירדו מצרימה מכנען בגלל רעב גדול שפקד את האזור. מאז חורבן בית ראשון ועד סוף המאה העשרים, היה צפונה של אפריקה לביתם של אלפי יהודים. במאה ה-19 הגרו יהודים גם לדרומה של היבשת. כיום, במאה ה-21, לאחר שצפון היבשת התרוקן מרוב תושביו היהודים ודרום היבשת איבד יותר ממחציתם, החלו ניצנים של פריחה יהודית דווקא במרכז היבשת, כאשר כמה מן השבטים החלו לאמץ אורח חיים יהודי. התערוכה שלפניכם היא בגדר הצצה אל תופעה חדשה ומרתקת זו, שעדיין אינה מוכרת לרובנו.

הצלם ג'ונו דייוויד הפליא לתעד את תופעת ההתחדשות היהודית ביבשת השחורה, אפריקה. כאשר אדם מחליט להפוך לחלק מהעם היהודי, הוא מתברך בכינוי "בן אברהם" וכך גם עולה לתורה.

בתערוכה מגוון צילומים של קהילות מתגיירים אפריקנים מרחבי היבשת, תוך התמקדות במנהיגי קהילות והחברים בהן, בתי כנסת מאולתרים, בתי קברות ואנדרטאות, חגים יהודיים ואירועים משפחתיים ומקומיים.

התערוכה הקטנה כוללת גם את הסרטון Voices of Africa, בו מספרים חברי הקהילות היהודיות ומנהיגיהן על הקשר שלהם לסיפור היהודי.

ג'ונו דיוויד בראיון ל i24news