"סיפור עתיק בן אלפי שנים וחדש תמיד" (אבא קובנר)


*תצוגת הקבע הישנה עוברת שינויים בשלבים – עקבו אחר עדכוני האתר

*התצוגה סגורה בשבתות

שימו לב: ביום ראשון, 30 ביולי, המוזיאון ייסגר בשעה 13.00. עמכם הסליחה

תערוכת הקבע – התצוגה המרכזית של בית התפוצות – מציעה למבקר מסע בזמן ובמקום לגילוי הסיפור הייחודי של ההמשכיות היהודית, של היצירה היהודית, ושל ריבוי פנים בתוך אחדות.

באמצעות ציורי-קיר, שחזורים, דיורמות, תצוגות אור-קוליות, סרטים תיעודיים ותצוגות מולטימדיה אינטראקטיביות, מוצגת הקשת הרחבה ורבת- הגוונים של הקיום היהודי.

בית התפוצות נמצא בתהליך התחדשות. במהלך השנה הקרובה ייתכנו שינויים בתצוגת הקבע. לחצו כאן לפרטים על בית התפוצות החדש (2018).

התצוגה נחלקת לששה שערים תימטיים:

שער המשפחה


הבית היהודי, חגים, טקסים ומועדים לאומיים, משפחתיים ואישיים.

YEMENITE WED ISRAEL

חתונה בישראל, 1978, בלבוש תימני מסורתי. צלם: מיכה בר-עם

שער הקהילה


הקהילה הייתה בכל הדורות התא היסודי של ההנהגה העצמית ליהדות התפוצות.
בשער דגם גדול של קהילה אשכנזית מן המאה ה-13, ובו מדורים המייצגים את מוסדות הקהילה האוטונומית.

מודל של האמן דרק פרייבורן, אנגליה

מודל של האמן דרק פרייבורן, אנגליה

עמוד "זכור"


באולם "זכור" עמוד זיכרון לזכרם של יהודים שנהרגו "על קידוש השם", כלומר, בשל יהדותם, לאורך ההיסטוריה. העמוד מסמל את ההישרדות היהודית על אף רדיפות, גירושים והשמדה. עוד באולם, "מגילות האש", יצירתו של אבא קובנר, ובה תיעוד של 52 אפיזודות של רדיפת יהודים.

MEMORIAL COLUMN

שער האמונה (שימו לב לשינויים שחלו


במסגרת הקמת המוזיאון החדש, חלו שינויים בקומה זו:

דגמי בתי הכנסת  עברו ל"היכל בתי הכנסת" – קראו כאן על התערוכה החדשה

שער היצירה


שער היצירה משרטט את דיוקן המחשבה והיצירה היהודית. המוצגים המרכזיים בשער זה הם קיר בשם "תרבות אחת רבת פנים", ועליו מתוארים הזרמים המגוונים במחשבת ישראל מימי בית שני עד ימינו, ו"אפיקי היצירה" – תבליט גלי המציג את התפתחות התרבות היהודית על כל הסתעפויותיה, מגמותיה והאסכולות השונות שקמו לה. בשער היצירה יש גם אזורים שמוקדשים לאמנות יהודית, לחינוך, לספרות, לעיתונות, ללשונות של יהודים, ועוד.

SCRIBE 808

סופר סת"ם – ספרי תורה, תפילין, מזוזות

תבליט "אפיקי היצירה" היהודית

תבליט "אפיקי היצירה" היהודית

שער שיבת ציון


מערך של תמונות, תצלומים וסרטונים הממחישים את הערגה והכמיהה לארץ ישראל בכל הדורות, ומתארים את גלי ההגירה והעלייה השונים.

RETURN MENORA 404

ביבשה באוויר ובים - מח"ל בתש"ח


גקי כהן מדרום אפריקה טייס ומתנדב לצבא הישראלי 1948 אוסף הצילומים של ארגון המחל העולמי - BIG

ג'קי כהן, טייס מתנדב מדרום אפריקה, 1948. אוסף הצילומים של ארגון המח"ל הבין-לאומי

בקומה השלישית, בהמשך ל"שער שיבת ציון", מוצגת התערוכה  "ביבשה באוויר ובים – מח"ל בתש"ח", מחווה למפעל העצום של אנשי המח"ל – מתנדבי חוץ לארץ – שהגיעו לישראל בתקופת מלחמת העצמאות, בשעתה הנזקקת ביותר. התערוכה חושפת את הסיפור ההרואי, הלא מוכר ומעורר ההשראה של אנשי המח"ל.

התערוכה מוצגת בתוך תצוגת הקבע של בית התפוצות בהמשך לשער "השיבה" אשר בקומה השלישית. מיקום התערוכה בתוך הסיפור המתמשך של העם היהודי מדגיש את חשיבות תרומתם של אנשי המח"ל ואת חלקם בהקמת מדינת ישראל.

התערוכה בשיתוף ארגון מח"ל עולמי.

על התערוכה:

זה סיפורם של בני חיל בעלי חזון, אומץ ונחישות, אשר נענו לצו השעה ומקצוות תבל הגיעו לעזרת מדינת ישראל בחבלי לידתה.

יותר מ- 4,500 אנשי מח"ל – מתנדבי חוץ לארץ, יהודים ושאינם יהודים, גברים ונשים, הגיעו לארץ בתקופת מלחמת העצמאות. הם הגיעו מ- 58 מדינות, מארה"ב, מדרום אפריקה, מקנדה ומאנגליה. היו גם מתנדבים מסין, מקניה ומתנדב אתיופי אחד ששמע על מלחמת העצמאות וחצה את המדבר כדי לבנות מדינה יהודית לאחר אלפיים שנה.

הלוחמים התנדבו למשימות המסוכנות ביותר, בין היתר בהברחת מטוסים, נשק, תחמושת, ואלפי ניצולי שואה אל המדינה שבדרך. רובם היו ותיקי מלחמת העולם השנייה בעלי נסיון צבאי רב, אשר הביא תועלת עצומה לצבא הישראלי שאך זה הוקם.

 אנשי מח"ל שירתו בהצטיינות בכל יחידות צה"ל, רבים מהם בתפקידי מפתח ופיקוד, וסייעו להניח את היסודות לצה"ל בעתיד. הם באו בתחושה חזקה של שליחות, גאווה וזכות ובידיעה שהם מסייעים להקים ולהגן על המולדת היהודית.

123 מתנדבי חוץ לארץ, בהם 119 גברים ו- 4 נשים, נהרגו במלחמת העצמאות [לחצו לרשימת הנופלים והנעדרים]

אחרי המלחמה חזרו רוב המתנדבים לארצות מוצאם, וכ- 500 התיישבו בארץ. גם היום נשמרת עדיין רוח מח"ל, ומדי שנה מגיעים מאות מתנדבים צעירים מכל רחבי העולם להתגייס לצה"ל ולשרת ביחידות מח"ל, לתקופה של 14 חודשים.

בתערוכה מוצגות יצירות אמנות מקוריות של נחום גוטמן, לודוויג בלום וארדין הלטר, דגמי מטוסים שיצר  אשר רוט, וכמו כן קטעים נבחרים מסרטים דוקומנטריים על המח"ל.