טקסים ואירועים

- אלבום תמונות מהכנס הארצי (28 במאי 2013)

 

- אלבום תמונות מכנס ראשון לציון, 20 במאי 2013   (עוד על הטקס בראשון לציון - קראו כאן)

 

 -  טקס הסיום -  28 במאי 2013

 

-  טקס סיום "הקשר הרב דורי" בבאר שבע, מרס 2013

 

לחצו לפרטים על האירוע בבית מוריה באר שבע

 

 

- אירוע הצדעה לאזרחים ותיקים - מאי 2012

 

- טקס השקת התכנית במאי 2011

 

 

 

 

 

 

אירוע לסיכום פעילות "הקשר הרב דורי" בראשון לציון לשנת תשע"ג


במעמד אורי אורבך, השר לאזרחים ותיקים, דב צור ראש העיר, וסגנו מוטי עג'מי, התקיים ביום שני ה- 20 למאי ברחבת בית העירייה טקס מרשים ומרגש לסיכום שנת הפעילות של "הקשר הרב דורי" בעיר. ראשון לציון צוינה השנה לשבח על טיפוח המורשת ותיעודה וראש העיר הדליק משואה ביום העצמאות. האירוע נפתח בתערוכה אשר הציגה בתמונות ובמלל את הפעילויות שהתקיימו ב- 25 בתי ספר בעיר בשנת הלימודים תשע"ג.

 

תכנית "הקשר הרב דורי" מזמנת דיאלוג בין-דורי בין תלמידים לבין אזרחים ותיקים. בתהליך משותף של למידת חקר הם מתעדים ביחד סיפורי מורשת אישיים ולאומיים. הסיפורים האישיים  של האזרחים הוותיקים שזורים בהיסטוריה הלאומית של מדינת ישראל.

 

התכנית מקנה למשתתפים חוויה חינוכית ערכית, המגבירה את המודעות המשפחתית והקהילתית של הדור הצעיר, מאפשרת דיאלוג שממגר דעות קדומות ביחס לזקנה ומקרבת את המבוגרים אל העולם הטכנולוגי.
בתום תהליך הלמידה המשותף מעלים המשתתפים את סיפורי המורשת אל  מאגר הסיפורים הלאומי בבית התפוצות.

 

התכנית מופעלת בשיתוף משרד החינוך, מינהל החינוך בעיריית ראשון לציון, מינהל מדע וטכנולוגיה, אגף יישומי מחשב בחינוך, אגף מורשת קהילות, המזכירות הפדגוגית, המשרד לאזרחים ותיקים ומוזיאון בית התפוצות.

 

העיר ראשון לציון, שזכתה בשנה שעברה לאות הצטיינות מיוחד על הפעלת התכנית במודל עירוני, הגדילה השנה עשות מתוך הענקת חשיבות חינוכית גדולה למפגש בין הדור הצעיר והאזרח הוותיק. בזכות ההצלחה הגדולה ושיתוף הפעולה בין המחלקות השונות ברשות ועם המפקחות הכוללות במשרד החינוך, התרחבה התכנית והופעלה השנה במסגרת חגיגות 130 שנה לראשון לציון ובשיתוף עם המוזיאון העירוני. התכנית התקיימה ב- 22 בתי ספר יסודיים ו- 4 בתי ספר על-יסודיים.

 

בתערוכה "ראשון של פעם", שנפתחה בשדרת הדקלים שבגן העיר, הוצגו  תוצרי העבודה המשותפת של התלמידים והאזרחים הוותיקים תושבי העיר, סיפורי המושבה, העלייה וההתיישבות, סיפורים אישיים שחיבורם בתצוגה אחת יוצר מארג אנושי של העיר ראשון לציון.


באירוע נכחו תושבי העיר, בני נוער ואזרחים ותיקים, מנכ"ל העירייה, אנשי מינהל החינוך בעירייה, צוות המוזיאון למורשת ראשון, מנהלות בתי ספר, מורות, מורים וכמובן התלמידים שהשתתפו בתכנית. את הטקס הנחו הגב' עדנה ביגר, ילידת ראשל"צ ותלמידת בית הספר "חביב" והנערה יובל בינס, תלמידת חט"ב דורות.

בדברי הברכה ציין מוטי עג'מי את תרומתה הגדולה של תכנית "הקשר הרב דורי" לקהילה, לא רק בתיעוד המורשת ובהכשרת האזרחים הוותיקים במיומנויות המחשב, אלא בתרומה ישירה לחברה טובה יותר, לדוגמא, במניעת אלימות, בעיקר כלפי קשישים. "מזקנים אתבונן, ואלמד", הדגיש מר עג'מי.


מר דן תדמור, מנהל בית התפוצות, הגוף המפעיל את התכנית, הודה לראש העיר ולכל הגורמים בעירייה שנרתמו לנושא והקצו משאבים שאיפשרו לצוות התכנית ליישמה בצורה כה מוצלחת.


נציג משרד החינוך, רוני דיין, ציין בדברי ברכתו את העיר ראשון לציון כמובילה בפעילויות חברתיות בעיקר בטיפול באזרח הוותיק. "להיות באירוע שכזה מסב לי עונג ומעלה חיוך על שפתי", אמר מר דיין.


ראש העיר דב צור העלה על נס את פעילותם של כל השותפים לתכנית, המשרד לאזרחים ותיקים, משרד החינוך, בית התפוצות וצוות התכנית, ושיבח כמובן את המנהלות, המורים ואנשי מינהל החינוך בעירייה. מר צור סיפר על ביקורו באחד מבתי הספר במהלך מפגש בין אזרחים ותיקים לתלמידים, ועל החוויה המרגשת שחווה בעת ששמע מפי התלמידים המבוגרים עד כמה התכנית תורמת להם. "להבדיל ממר דיין, יצאתי מהביקור בוכה ודומע ובגרון חנוק. אמשיך לטפל ולטפח את אזרחי העיר הוותיקים", אמר ראש העיר.


אורי אורבך, השר לאזרחים וותיקים, אשר משרדו הוא המממן העיקרי של תכנית "הקשר הרב דורי" ציין את התרומה המיידית לאזרח ולחברה של תכנית מסוג זה. "הפתק הקטן שבכיסי מכיל רשימה ארוכה של משימות ומטלות שעלי לבצע בעתיד. מי יכול להבטיח כי אכן אצליח לבצען? לעומת זאת, הפתק הגדול שאני מחזיק בידי, מכיל את רשימת כל הפעילויות והתוצרים שהתכנית השיגה בראשון לציון, עובדות קיימות והישגים מוחשיים". השר אורבך הדגיש את מחויבות משרדו להמשיך ולהפעיל תכניות ולהשיג תקציבים לטיפול באזרח הוותיק.

 

מדברי האזרח הוותיק שמעון, שהשתתף בתכנית: "בהתחלה חשבתי שאני מתנדב כאן. מתנדב זה אדם שנותן ולא מקבל. אבל אני לא מתנדב כאן, אני נותן ומקבל. מקבל בצורה היפה ביותר, גם חדוה, גם אהבה וגם תשומת לב ואני מרגיש שישנה תרומה משולבת."

 

מדברי התלמיד רועי, שהשתתף בתכנית: "היום בעקבות התכנית אני מסתכל על מבוגרים בעין שונה. זה היה מרגש וחווייתי!  עירית היא ממש כמו סבתא שלי".

 

בסיום הטקס הוענקו תעודות הוקרה למנהלות ולמורות מ- 25 בתי הספר אשר השתתפו בתכנית בשנת תשע"ג 2012/3.

 

את הטקס הפיקו חלה טורק, מנהלת פרויקטים מיוחדים במינהל החינוך ברשות, ועפרה ישראלי, רכזת מחוז מרכז של תכנית "הקשר הרב דורי", אשר הובילה את הפעלת התכנית והטמעתה במהלך כל השנה.
 

[חזרה]