חדשות

כל החדשות

בגיל מאה נוטעת רות ראובן אילן משפחתי בבית התפוצות

02.07.2012

רות ראובן ונכדתה דורית זיו בבית התפוצות. יולי 2012. צילום: יעקב ברילביום ההולדת המאה של רות ראובן (17 ביוני 2012), נרשם אילן היוחסין שלה, שכולל ששה דורות, במרכז לגניאלוגיה יהודית ע"ש דאגלס א. גולדמן בבית התפוצות. בכך תמה ונשלמה עבודת תרגום ותיעוד מאומצת ומרוכזת שנמשכה  שלושה חודשים, זכרונותיה וסיפוריה המפורטים של רות על תולדות משפחתה נרשמו ותועדו, וענף נוסף הצטרף אל עץ המשפחה הגדול והמסועף של העם היהודי.


רות נולדה בשנת 1912 בלידס, אנגליה, הבת הצעירה מבין שמונה אחים ואחיות. הוריה היו מסורתיים וציונים נלהבים ממוצא ליטאי. בגיל 18 רות התקבלה ללימודים באוניברסיטת לידס והתעקשה ללמוד עברית ולימודי יהדות. אולם כעבור שנה נאלצה, בשל המצב הכלכלי של משפחתה, לעזוב את הלימודים ולצאת לעבודה בבית הספר היהודי (ה"חדר") המקומי. את התואר האקדמי קיבלה לבסוף בגיל 37.


בשנת 1933 נישאה לסולי ראובן, גם הוא ממשפחה ליטאית, השני מבין ארבעה אחים. מלחמת העולם השנייה פרצה וסולי התגייס לצבא. הוא לחם בצפון אפריקה, ואחרי הצטרפותה של יפן למלחמה נשלח למזרח הרחוק ונפל בשבי ביאווה למשך שלוש וחצי שנים. רוב השבויים לא שרדו בתנאים האיומים. כשהשתחרר, היה סולי במצב פיזי ונפשי כה גרוע, עד שאושפז בבית חולים צבאי לשנתיים נוספות. כל אותן שנים לא ידעה רות, שנותרה לבדה, מטופלת בבתם בת החמש ובאמה, דבר על גורלו של בעלה. וכאילו לא די במשא שעל כתפיה, קיבלה על עצמה אתגר נוסף: כשאנגליה קלטה 10,000 ילדים מה"קינדרטרנספורט", אספה רות (אז בת 28) אל ביתה שלושה ילדים: נערה בת 17 ושני אחיה, בגיל 14 ו- 7, וגידלה אותם יחד עם בתה שלה. לימים התנדב האח האמצעי ל"מח"ל" הבריטי ונלחם במלחמת העצמאות, ולבסוף נהרג בקרב על יד לטרון. אחיו עלו לישראל, נישאו והקימו משפחות בישראל.


בני הזוג ראובן עלו לישראל בשנת 1969 (בגיל 57) והתיישבו בנתניה. בתם הביולוגית ובעלה נשארו באנגליה. בשנת 1981 נפטר סולי בפתאומיות, והשאיר את רות לשקם את חייה לבדה, וכך עשתה, בהתאם לאמונתה שכדי לחיות חיים בעלי משמעות יש לחיותם לא רק למען עצמנו אלא עבור אחרים. ב- 2001 הוענק לה פרס אזרחית כבוד של נתניה.


רות ראובן ביקרה בבית התפוצות ביום 2 ביולי 2012. היה זה ביקור סמלי ועמוס במשמעות, היא סיירה בתערוכה החדשה על מח"ל, מתנדבי חוץ לארץ, צפתה בעץ המשפחה שלה שהוכנס למאגר לגניאלוגיה, וגם בתצלומים שתרמה למרכז לתיעוד חזותי.


 

רות יעקב עם נכדתה דורית זיו בבית התפוצות, יולי 2012. צילום: יעקב בריל

 

 (צילומים: יעקב בריל)