חדשות

כל החדשות

התערוכה "אורות וצללים" נפתחה בלוס אנג'לס

28.10.2012

קמנצ'ה. איראן, המאה ה- 20. אוסף מנשה ששון, תל אביב. צילום: אלעד חגי פרידמן

התערוכה "אורות וצללים: סיפור איראן והיהודים", שהוצגה בהצלחה רבה בבית התפוצות במהלך שנת 2011 נוידה אל מוזיאון הפאוולר בלוס אנג'לס ונפתחה שם ביום ראשון, 21 באוקטובר 2012, בתמיכת קרן משפחת יונס וסוראיה נזריאן.


התערוכה חושפת את סיפורם של יהודי איראן ופורשת בפני המבקר עולם מרתק של קהילה עתיקה על כל גווניה: התרבותיים, החברתיים, הכלכליים והפוליטיים. זהו סיפור המשתרע על פני כשלושת אלפים שנה, מאז הגיעו היהודים הראשונים לאזור בעקבות גלות בבל ועד ימינו, כאשר מרבית בני הקהילה פזורים ברחבי העולם.


גם בתערוכה בלוס אנג'לס, כמו בבית התפוצות, מוצגים ממצאים ארכיאולוגיים המעידים על קיומה העתיק של יהדות איראן ולצדם יצירות תרבות צבעוניות ומפוארות, דוגמת כתבי יד עתיקים, קמעות, שטיחים, לחנים ופיוטים. לדברי פרופ' דוד ירושלמי, חוקר בכיר מהמרכז ללימודים איראניים באוניברסיטת תל אביב ויועץ היסטורי לתערוכה, היום חיים באיראן כ-20 אלף יהודים. אלה מרוכזים ברובם בטהראן, באספהאן ובשיראז ושומרים על זיקה ליהדות ולמורשת התרבותית הייחודית של הקהילה.


"דומה כי סיפורה של תערוכה העוסקת במורשתה של יהדות איראן לעולם לא יהא שלם ללא הצגתה בארצות הברית, בה מתרכזת הקהילה השנייה בגודלה של יוצאי איראן, לצד ישראל בה חיים כיום מרבית אנשי הקהילה" מציינת מנהלת אגף התערוכות של בית התפוצות סמדר קרן. ומוסיף לכך מוטי שוורץ מ"מ מנכ"ל המוזיאון "בית התפוצות גאה על הצגתה של תערוכה חשובה המתעדת את הקהילה העתיקה של יהודי איראן, במוזיאון "פאוולר" בלוס אנג'לס, אחד מהמוזיאונים המובילים בארה"ב".


לרגל התצוגה בלוס אנג'לס הופקה גרסה מיוחדת של קטלוג התערוכה באנגלית. הקטלוג, בעריכתו של פרופ' דוד ירושלמי, מאגד מאמרים מאירי עיניים מפי היסטוריונים, חוקרים ואוצרים, המרחיבים אספקטים שונים על קהילת יהודי איראן ומהווים במידה רבה השלמה למעשה התערוכה.


התערוכה במוזיאון "פאוולר" תלווה במגוון פעילויות ואירועים בכל תקופת הצגתה.


ניוד התערוכה, הקטלוג והפעילויות הנלוות התאפשרו בזכות תמיכתה של קרן משפחת יונס וסוראיה נזריאן.

אוצרת התערוכה: אורית אנגלברג-ברעם

 

21.10.2012 – 10.3.2013