חדשות

כל החדשות

אריח קרמי מבית הכנסת בקאי-פנג - בבית התפוצות

15.11.2012

מקאי-פנג לבית התפוצות: אריח קרמי מתוך גג בית הכנסת היהודי בקאי-פנג שנהרס במאה ה-19
נמסר לבית התפוצות, מוזיאון העם היהודי

 

אריח קרמי כחול, שהיה חלק מגג בית הכנסת היהודי בקאי פנג, סין, שנהרס במאה ה-19, נמסר אמש (14 בנובמבר) לבית התפוצות בטקס רשמי. דגם של בית הכנסת בקאי-פנג מוצג בתצוגת הקבע של בית התפוצות, בין אוסף הדגמים של בתי כנסת אשר בקומה השניה. 

 

את האריח המיוחד מסרה ד"ר וונדי אברהם, חוקרת סין מארה"ב, למוטי שוורץ, מ"מ מנכ"ל בית התפוצות.
"אין ספק כי האריח המיוחד והסיפור המתלווה אליו הגיעו למקום הנכון. בית התפוצות - מוזיאון העם היהודי מציג בתערוכותיו את מורשתו ואת סיפורו המופלא של עם שהתפזר על פני תבל והצליח עדיין לשמר את תרבותו ואת מורשתו. בית התפוצות עומד בפני שינוי ושדרוג ובתערוכת הקבע החדשה המתוכננת לשנת 2014, נוכל לא רק לשחזר את הסיפור, אלא גם ללוות אותו בפריטים וחפצים אותנטיים, כמו האריח שקיבלנו היום", סיכם מוטי שוורץ עם קבלת הפריט הארכיאולוגי מידיה של ד"ר אברהם.

 

ד"ר וונדי אברהם הגיעה לבית התפוצות מלווה בנעם אורבך, סטודנט לתואר שני באוניברסיטת בר אילן שהתמחה אצלה בעבר. היא סיפרה בהתרגשות כי את האריח, שצבעו דהה מעט, קיבלה בסתר מאוצר המוזיאון בקאי פנג בשנת 1997, כאשר הגיעה לשם לראיין את צאצאי היהודים האחרונים של קאי פנג. היא גוללה את התלאות שעברה בעקבות מפגשים עם אנשים שלא היו אמורים להיות מזוהים כיהודים במשטר קומוניסטי נוקשה. "אני מאוד נרגשת ממעמד זה בבית התפוצות. חשוב היה לי למסור את האריח שמלווה אותי כבר למעלה מחמש עשרה שנה למוסד יהודי בישראל העוסק בשימור המורשת של העם היהודי. אין ספק כי בית התפוצות הוא המקום הראוי לו", אמרה ד"ר אברהם, והוסיפה כי פריטים מתוך בית הכנסת מוצגים היום במוזיאון המלכותי בטורונטו ובמרכזי שימור בקאי פנג.

 

בית הכנסת בקאי פנג, השוכנת על דרך המשי, לא רחוק מן הבירה בייג'ין, נוסד בשנת 1163 ע"י יהודים שהגיעו לסין, כנראה מפרס או מהודו. בית הכנסת נחרב פעמיים בעקבות שיטפונות שפקדו את העיר. במאה ה-17 שוחזר המבנה שוב ונהרס בפעם השלישית ב-1893.