חדשות

כל החדשות

הצלת יהודי דנמרק - אוקטובר 1943: אירוע זיכרון

05.12.2012

מקהלת מורןהאירוע השנתי לזכר הצלתם של יהודי דנמרק התקיים בבית התפוצות ביוזמת בית התפוצות וידידי דנמרק בישראל. בערב נכחו נכבדים מישראל ומסקנדינביה. האירוע התמקד בקהילת יהודי דנמרק כיום  ובקשיים שהיא מתמודדת עמם לנוכח עלייתן של קבוצות אנטישמיות ופריחתה של תנועת האביב הערבי.


אסתר הרליץ, יו"ר ידידי דנמרק בישראל, בירכה את האורחים בחום. "באוקטובר 1943 הובילו סירות דייגים קטנות את יהודי דנמרק אל חוף המבטחים של שבדיה. זהו סיפור גבורה שראוי לספרו מדי שנה בבית התפוצות."  

 

האורחים האזינו לביצוע מרגש של בלדה על שלשה נביאים של מקהלת מורן. אנדרס ביורן הנסן משגרירות דנמרק נשא דברים ואחריו האדריכל אולריק פלסנר בנאומו "מדנמרק דרך סרי לנקה לישראל – מסע אדריכלי". ד"ר אסתר ובמן מאוניברסיטת תל אביב דיברה על אנטישמיות והאביב הערבי ומוטי שוורץ, סמנכ"ל בית התפוצות, נשא דברי סיום וציין כי "בית התפוצות מספר את סיפורו הייחודי והנמשך של העם היהודי במרוצת הדורות ובכל רחבי תבל. תצוגת הקבע והתערוכות המתחלפות מתמקדות בכוח החיות וביצירתיות של הקהילות היהודיות בעבר ובהווה. לכן בית התפוצות הוא המקום ההולם ביותר לאירוע שכזה ואני מקוה ששיתוף הפעולה יימשך גם בשנים הבאות."


הצלתם של יהודי דנמרק בשנת 1943
דנמרק היתה תחת כיבוש גרמני מחודש אפריל 1940 ונהייתה לחלק חשוב מכלכלתה של גרמניה שכן סיפקה מזון לכוחותיה. עד סתו 1943 החריפו היחסים בין העם הדני לבין הממשל הגרמני. באוגוסט הוכרז מצב חירום בדנמרק והנאצים ראו בכך שעת כושר להתחיל לפעול נגד היהודים.  בספטמבר קיבל ה SS  פקודה ליישם את גירוש כל היהודים אל מחנות המוות. הגירוש תוכנן להתחיל ביום 1 באוקטובר בשעה עשר בבוקר. נספח ימייה גרמני אמיץ ששמו גאורג כ. דוקוויץ הדליף את המידע והזהיר את ראש הקהילה היהודית וראש המחתרת הדנית שמגיעה ספינה לקחת את היהודים למחנות.
כבר למחרת בבוקר, במהלך התפילות בבית הכנסת, חברי הקהילה הוזהרו מפני הסכנה המיידית ונאמר להם שלא לשוב הביתה. הם התפזרו לבתים פרטיים, לבתי חולים ולבתי אבות. אף אחד לא סירב להעניק להם מקום מחסה.


במשך שלושה שבועות הובילו סירות דייג קטנות משפחות יהודיות שלמות, זקנים וטף, דרך מיצר ארסונד אל חוף המבטחים של שבדיה.


הצלתם של יהודי דנמרק היתה מאמץ משולב של כל בני העם הדני. דייגים סיכנו את חייהם ואת סירותיהם שהיו מטה לחמם, רופאים הציעו מקום מחסה ואת תלושי הדלק שלהם, אנשים פשוטים שיכנו בביתם את שכניהם היהודים. את הפעילות אירגנה השרה הדנית לענייני הכנסייה, גברת ב. קוך, שנטעה שלושה עצים ביד ושם בשם המלך, העם הדני והמחתרת הדנית. 


בשנות ה- 1950 ד"ר דוקוויץ כיהן כשגריר גרמניה בדנמרק.


בערך 7,000 יהודים בני כל הגילים ניצלו. כ- 400 מהם נתפסו ונלקחו לטרזינשטאט, שם קיבלו יחס מיוחד, וגם מזון, ביגוד חם ותרופות שנשלחו מהצלב האדום הדני.

 

בסוף המלחמה שבו היהודים לדנמרק, חלק מהצעירים התגייסו בשבדיה לשורות הצבא הדני. בשובם הופתעו היהודים לגלות שבתיהם ורכושם טופלו בהיעדרם ולא ניזוקו. 


האירוע בבית התפוצות מבטא את הערכתם העמוקה של ידידי דנמרק בישראל לבני העם הדני ולאורחות חייהם, לאומץ לבם ולצניעותם. האירוע מהווה גם הזדמנות טובה ללמד את הצעירים על קרן האור הזו אשר הבליחה במחשכיה של השואה.
 

ד"ר לני יהיל במחקרה המצויין "מבחן הדמוקרטיה: הצלתם של יהודי דנמרק במלחמת העולם השנייה", ציינה כי הצלתם של יהודי דנמרק היא הוכחה שניתן להילחם ברשע ואף לנצחו.