חדשות

כל החדשות

"יהודי המאבק" ממשיכה לנדוד - נפתחה בדטרויט

23.06.2013

התערוכה "יהודי המאבק – יהדות ברית המועצות 1967 – 1989" מוצגת כעת (עד 25 ביולי) בגלריית ג'ניס צ'אראץ' במרכז הקהילתי בדטרויט מישיגן.

 

בית התפוצות מודה לנטלי ומני צ'אראץ', שסייעו כה רבות להבאת התערוכה לגלריה הקרויה על שם בתם המנוחה ג'ניס, ולטרי שטרן מנהל הגלריה, שעמד בראש הצוות שהרחיב והעמיק את התערוכה.

 

במעמד הפתיחה בירכה שולה בהט, מנכ"ל בית התפוצות באמריקה, את קהל המוזמנים, שרבים מהם השתתפו בעצמם במאבק לשיחרור יהודי ופעלו למען הגשמת זכויותיהם הטבעיות לקיים את דתם בגלוי ולהגר. בהט הזכירה כיצד הצליחה התנועה להניע לפעולה אנשים מכל הדתות, הלאומים והקבוצות אתניות, וכולם קיבלו השראה מ"שלח את עמי!"  - אותה קריאה עתיקה ונעלה לחירות. כמו כן הדגישה בהט בדבריה את חשיבותה של הנצחתו של פרק משמעותי זה בהיסטוריה הכללית והיהודית, כדי שייחקק על לוח לבם של כל הדורות.


התערוכה סוקרת את הפעילות הלאומית היהודית בברית המועצות משנת 1967 ועד 1989 ואת התמיכה הבין-לאומית שזכתה לה מישראל, מהקהילה הבין-לאומית מיהדות העולם וכמובן מקהילות מקומיות כמו דטרויט.

 

המאבק שפתחו בו יהודי ברית המועצות סוקר בהרחבה בתקשורת העולמית והצליח להיכנס למודעות בקרב ארגונים יהודיים ואחרים, דמויות ציבור ומנהיגים שראו במדיניותה של ברית המועצות כלפי היהודים הפרה של זכויות האדם הבסיסיות ביותר כמו חופש הדת, חופש ההגירה, חירות הפרט ללמוד את לשונו, תרבותו, מורשתו וכו'.


הגלריה ע"ש ג'ניס צ'אראץ' הרחיבה את התערוכה המקורית (שהוצגה בבית התפוצות בשנת 2007) באופן ניכר והוסיפה עוד מגוון פעילויות ותצוגות: אוסף מיחמים, בבושקות ותצלומים של גרפיטי ברוסית; תערוכה ששמה "לעשות עלייה: לומר שלום למזרח אירופה" במוזיאון ברחוב שלום; תיאטרון בובות שהקימה קבוצת בובנאים ואמנים שלמדו בברית המועצות לשעבר, בהצגה "סיפור חלם"; הרצאתו של ד"ר צבי גיטלמן מאוניברסיטת מישיגן על ההתפתחות הפוליטית של זהות יהודית במזרח אירופה; "התרסיס חזק מהחרב: אמנות רחוב כמדיה לשיח פוליטי ברוסיה" – מיזם של אלכסיס זימברג, בוגר ג'ורג'טאון שתר אחר אמנות רחוב בהונגריה, ברוסיה, בבלרוס, בלטביה וברפובליקה הצ'כית; הקרנת הסרט התיעודי "סירובניק", שמתעד את תנועת השנה ה- 35 לשיחרור יהדות ברית המועצות; והרצאתו של ג'ואל טאובר, פילנתרופ ואיש עסקים, ממנהיגי קהילת דטרויט וחבר במועדון המאה של בית התפוצות (יחד עם פול בורמן, ויליאם דייוידסון ז"ל ודוד הרמלין ז"ל) ובעצמו דמות מפתח בתנועה לשיחרור יהדות ברית המועצות, על התפקיד החשוב שמילאה קהילת דטרויט בסיוע למאות אלפי יהודים לעזוב את ברית המועצות אל ישראל. טאובר מאמין תמיד בנתינה חזרה לקהילה, ויש לו רקורד של חמישים שנה של שירות מסור במגבית היהודית המאוחדת; במגבית הישראלית המאוחדת; ;בדרך המאוחדת; בין היתר כיהן כסגן יו"ר השולחן העגול המשותף לנוצרים יהודים ומוסלמים בדטרויט, ובתפקידים מקומיים ולאומיים רבים נוספים למען מטרות חשובות.


בפתיחת התערוכה הופיעה "אבידות ומציאות", קבוצת תיאטרון נסיונית מבריה"מ לשעבר שביצעה את דורוגה. הקבוצה הוקמה על ידי אן זייצר והיא קשורה ל"פולקסביין", התיאטרון היידי הלאומי, בשיתוף עם קרן ג'נסיס.


את התאמתה של התערוכה - שהוצגה לראשונה בבית התפוצות (2007) – לקהל באמריקה ביצע המוזיאון למורשת יהודית בניו-יורק.
 

התערוכה תוצג בדטרויט עד 25 ביולי, ולאחר מכן תמשיך לנדוד בקהילות נוספות.

 

צרו קשר עם ידידי בית התפוצות באמריקה  Info@afbh.us