חדשות

כל החדשות

בקרוב התערוכה "בואי כלה" (ערב סוכות)

31.07.2013

ביום רביעי, ערב חג סוכות, 18.9.13, תיפתח בבית התפוצות התערוכה "בואי כלה – שמלות כלה רוקמות סיפור יהודי".


אגודת ידידי בית התפוצות בישראל בראשות גדעון המבורגר ובניהולה של אירית אדמוני פרלמן ביחד עם חבר ההנהלה מוטי  רייף, יזמו, בשיתוף המחלקה לעיצוב אופנה ב"שנקר", בית הספר להנדסה עיצוב ואופנה, פרויקט ייחודי ומרהיב. הפרויקט כולל עיצוב שמלות כלה מעוטרות ברקמות יד בהשראת התכנים של בית התפוצות, מוזיאון העם היהודי. קורס שמלות הכלה שבו השתתפו הסטודנטים, בהנחיית רונן לוין, הוקדש לעיצוב שמלות כלה בהשראת קהילות יהודיות ברחבי העולם. הסטודנטים סיירו בתצוגת הקבע של בית התפוצות ולאחר מכן התבקשו לבחור קהילה ולהציג בעקבותיה את הנרטיב האישי שלהם.

 

המוצגים בבית התפוצות ואלה הכלולים באוספי המוזיאון היוו השראה לעיצובים ייחודיים של שמלות כלה, המבטאים שלל סגנונות ומסורות של קהילות יהודיות שונות, ביניהן תימן, עיראק, טורקיה, סלוניקי, ספרד, פולין, גרמניה, מרוקו ואלג'יר. על הדימויים החזותיים שהשפיעו על הסטודנטים נמנים דגמים של בתי כנסת, תשמישי מצווה וקדושה, כתובות, כלי מוסיקה, רקמות יהודיות, למשל רקמה תימנית ורקמת שפאניער (רקמה שהייתה ידועה בגליציה), ארגז נדוניה ותצלומים מאלבומי משפחה. סטודנטים אחדים נעזרו בעיצוב השמלות בהשראת פולקלור ומיסטיקה יהודיים,  לדוגמא, מיתוס "הדיבוק".

 

אייל רון מייסטל. בהשראת הצילום "טבעת נישואין יהודי"ת של הרברט זוננפלד. בית התפוצות, אוסף זוננפלד


בשמלות שעוצבו ניכרת חשיבה על גזרות חדשניות ומקוריות עם טכניקות מלאכת מחשבת בחומרים מסורתיים ורקמות בעבודת יד.

 

במהלך עבודת התחקיר הכינו הסטודנטים ספרי סקיצות המספרים באמצעות חומרים ויזואליים שונים, את הסיפור המלווה את שמלת הכלה שאותה עיצבו. ספרים אלה מתעדים את השלבים השונים של תהליך העבודה וכוללים רישומים, דימויים מתצוגת הקבע, מאוספי המרכז לתיעוד חזותי ומקטלוגים של תערוכות מתחלפות בבית התפוצות, דוגמאות בדים, פריטי רקמה, תמונות משפחתיות, צילומי תהליך העיצוב - גזירה, תפירה, רקמה ודיגום - המתארים כל שלב ושלב בפיתוח הרעיוני של עיצוב השמלה. כל אלה באים לידי ביטוי בשמלות המעוצבות בגזרות חדשניות ומקוריות המשלבות טכניקות מלאכת מחשבת בחומרים מסורתיים ורקמות בעבודת יד.

 

בתערוכה 13 שמלות כלה ובגד חתן אחד שעיצבו 14 סטודנטים בוגרי השנה השלישית במגמת אופנה לשנת תשע"ג. התערוכה כוללת גם את סיפורי התחקיר כפי שהם משתקפים בספרי הסקיצות שהיוו השראה לעיצוב השמלות.

 

"התערוכה 'בואי כלה' היא פרויקט ייחודי של אגודת ידידי בית התפוצות בישראל", מציינת מנכ"ל האגודה אירית אדמוני פרלמן,  "באמצעות יצירות מרהיבות של סטודנטים צעירים מצאנו דרך חדשנית ומקורית לחשוף את סיפורו הייחודי והמתמשך של העם היהודי, כמו גם את תרבותו העשירה רבת הפנים".


שמלות הכלה הוצגו בדצמבר 2012 בתצוגת אופנה במסגרת שבוע האופנה גינדי תל אביב,  בהפקתו של  מוטי רייף חבר בהנהלת אגודת הידידים של בית התפוצות.

 

אוצרים: נטע הראל ורונן לוין
אוצרת ראשית: ד"ר אורית שחם-גובר
מעצבים: רוט טבת
 

צוות "שנקר", ביה"ס הגבוה להנדסה ועיצוב אופנה:
גב' לאה פרץ, ראש המחלקה לעיצוב אופנה
מנחי הקורס לעיצוב שמלות כלה:
הנחיה עיצובית: רונן לוין
הנחיה טכנית: דליה כהן בת-שמעון
הנחיה עיצוב ברקמה: זיוה זיידלר
 

 

הסרטון הוא חלק ממיצג "בואי כלה"
והופק עבור אירוע הענקת פרסי "קרן נדב" 2012
בימוי - שמוליק בכר-נייס
צילום ועריכה- "צילום פרסום"
הפקה- רעות הראל וג'ני נעים


התערוכה "בואי כלה" ביוזמת אגודת ידידי בית התפוצות בישראל