חדשות

כל החדשות

פרויקט חדש: תיעוד עצי משפחה של יהודים מעיראק

29.08.2013

תזמורת רשות השידור של עירק, 1938. בית התפוצות, המרכז לתיעוד חזותי, באדיבות דוד פתל . מימין לשמאל, יושבים: אברהם טקאו - צ'לו, דאוד אלכוותי - עוד, מוחמד אלקובנצ'י - זמר, יוסף זערור - קאנון, חוסיין עבדאללה - תוף, עומדים, מימין: יעקב אלעמרי-נאי - חליל, צלאח אלכוותי - קמנצ'ה.

 

יותר מעשרים וחמש שנים נרשמים בבית התפוצות אילנות יוחסין הנשלחים אלינו ממשפחות יהודיות מכל העולם. בבית התפוצות קיים מאגר מידע ממוחשב המכיל  מיליוני שמות, באלפי מגילות יוחסין. המאגר גדל באופן קבוע, שכן עצי משפחה חדשים מתווספים אליו מדי יום. מבקרים ממקומות שונים יכולים להתחקות אחר שורשיהם, לתעד ולהנציח את אילן המשפחה שלהם ואת סיפורם המשפחתי, ובכך להוסיף עוד ענף לעץ הגדול של העם היהודי.


האם ידעו ניניך, למשל, שסבך היה רב מכובד שחיבר פירושים לתורה, ושאחיו סחר בתכשיטים והרחיק במסעותיו עד להודו ולסין? או אולי שסבתך הייתה מורה בבית ספר ״אליאנס״ ופעילה במחתרת הציונית? האם הם ידעו כי משפחתכם התגוררה דורות רבים ברובע היהודי בבגדד, וכי בראשית המאה העשרים עלו חלק מבניה לארץ ישראל, ואחרים התיישבו בלונדון?


זה הזמן לבנות את עץ המשפחה שלכם. הגיעה העת לרשום את סיפור משפחתכם בבית התפוצות - מוזיאון העם היהודי. עץ המשפחה שלכם יתווסף לעצי משפחה רבים אחרים, ויחד ישחזרו וינציחו את סיפורה העתיק והמפואר של קהילת יהודי בבל. בידכם להבטיח שתולדות הקהילה הנפלאה הזו, כמו גם סיפור משפחתכם, יישמרו למען הדורות הבאים.


חיפוש שורשים ובניית עצי משפחה דומים במידה רבה לעבודת בילוש. זוהי ההזדמנות שלכם לנהל חקירות, לחפש עובדות, לבדוק מסמכים ועיתונים ישנים, לערוך מסעות בזמן ובמקום, בפועל או באינטרנט. תוכלו לגייס לעזרתכם קרובי משפחה, צעירים ומבוגרים, כאלה שגרים לידכם או אחרים המתגוררים אולי בצידו השני של כדור הארץ.


גם אתם יכולים להיות חלק מהסיפור. שלחו את עץ המשפחה שלכם אל בית התפוצות, ובכך תבטיחו שסיפור משפחתכם יהיה חלק מסיפורו המופלא של העם היהודי.

 

לשליחת עץ המשפחה שלכם ולכל שאלה, בירור ועזרה הנכם מוזמנים ליצור קשר עם בית התפוצות בכתובת דוא"ל haim@bh.org.il

 

 
 

גב' אריאלה קוטלר, MSW
יור הוועדה
 
פרופ' ארוין קוטלר
 
מר דן תדמור
מנכל בית התפוצות
ד"ר אלפרד בלבול
מר רוני חוגי
עו"ד משה נסים
גב' אודט עזורי
גב' אילנה פתאל
מר הלל שוחט