חדשות

כל החדשות

עצי משפחה בלחיצת כפתור - שיתוף פעולה חדש

04.03.2009

MyHeritage.com ובית התפוצות חתמו על הסכם שיתוף פעולה, במטרה להגדיל את מאגר עצי המשפחה של בית התפוצות למען הדורות הבאים.

 

במסגרת שיתוף הפעולה, עצי משפחה שתבנו באינטרנט דרך האתר של MyHeritage.com  או באמצעות גרסה מיוחדת של תוכנת Family Tree Builder שפיתחה החברה - יועברו למאגרים של בית התפוצות, לאחר שתתנו את הסכמתכם לכך.

 

חברת MyHeritage.com מפעילה אתר גניאלוגיה שרשומים בו  35 מיליון חברים ו-420 מיליון פרופילים של אנשים ברחבי העולם. באתר תשעה מליון עצי משפחה והוא פועל ב-36 שפות, מה שמקל על התקשורת בין משפחות ברחבי העולם ומאפשר שיתוף מידע, תצלומים, מסמכים וקטעי וידאו בצורה נוחה. מי שבנה את העץ רשאי להחליט איזה מידע לחשוף לציבור ואיזה מידע להשאיר מוגן. האתר נגיש למשתמשים בכל העולם, והוא אתר הגניאלוגיה הפופולרי ביותר בקרב הישראלים ובקרב יהודים בעולם. שיתוף הפעולה עם בית התפוצות היה אפוא אך טבעי.

 

במשך שלושים שנה אוסף בית התפוצות מידע על משפחות וקהילות יהודיות ברחבי העולם, במטרה לשמר את החומרים. במאגר הגניאלוגיה ע"ש דגלס א. גולדמן בבית התפוצות נאספו כבר אלפי עצי משפחה ובהם רשומים יותר משלושה מיליון שמות. 

 

אבינעם ערמוני, מנכ"ל בית התפוצות, הוא גניאלוג נלהב, ושואף לבניית זהות יהודית ולחיזוק הקשר בין יהודים ברחבי העולם. הוא מאמין כי שיתוף הפעולה בין בית התפוצות ל MyHeritage.com יעשיר את מאגרי המידע של בית התפוצות במיליוני פרטים ושמות, לטובת המוזיאון וחשוב מכך - לטובת המשתמשים.

 

"הרווח המיידי של הציבור משיתוף הפעולה", אומר אבינעם ערמוני, "הוא קבלת תוכנה ידידותית לבניית עצי משפחה ללא תשלום, והאפשרות להעביר את העצים למרכז לגניאלוגיה של בית התפוצות, שם יישמרו לנצח." ניתן גם להתחבר לתוכנה של MyHeritage.com דרך האתר של בית התפוצות.

 

זה ארבע-עשרה שנים מתקיימת בבית התפוצות התחרות הבינלאומית השנתית לבניית עצי משפחה, "סיפור משפחתי".  עד כה השתתפו בה למעלה מ-200,000 תלמידים במסגרת תוכניות "שורשים" בבתי הספר בישראל וברחבי העולם היהודי. עצי המשפחה של המשתתפים ייבנו מהיום באמצעות תוכנת MyHeritage.com ויצורפו למאגרים של בית התפוצות.

 

"אני מציע לבנות את עץ המשפחה היהודי הגלובלי ביחד", אומר ערמוני ומוסיף, "מכיוון שבית התפוצות הוא מוזיאון לאומי מאז החוק שהתקבל בכנסת בדצמבר 2005, כל המידע שיתווסף יזכה לחיי נצח. אני רוצה להפוך את המוזיאון ל"בוידעם" של העם היהודי. במקום שתעלה אבק או תאבד – תישמר ההיסטוריה המשפחתית למען הדורות הבאים כאן אצלנו בבית התפוצות".

 

שיתוף הפעולה חשוב לאבינעם ערמוני גם מבחינת ההתחדשות הטכנולוגית של בית התפוצות. המוזיאון אינו מציג חפצים, פריטים ומוצגים אותנטיים, תערוכת הקבע שלו מספרת סיפור המהווה בסיס לדיונים ותוכניות חינוכיות מעשירות. המאגרים הדיגיטליים של המוזיאון הם היהלום שבכתר, או כפי שערמוני מכנה אותם "המונה ליזה של בית התפוצות".

 

"אנחנו מתלהבים מהקשר עם בית התפוצות" אומר גלעד יפת, מנכ"ל ומייסד MyHeritage.com. "זוהי זכות גדולה עבורנו לשתף פעולה עם בית התפוצות ולסייע באיסוף עצי משפחה למען תיעודו ועתידו של העם היהודי. בעשותנו זאת, אנו לא רק שותפים בפרוייקט בעל חשיבות לאומית מרכזית, אלא גם מגשימים את המטרה אותה הצבנו לעצמנו – להעצים את העניין של הציבור במורשת משפחתית, המהווה חוויה מעשירה המחברת בין אנשים."

 

למידע נוסף: 

 

MyHeritage.com 
דניאל הורוביץ 
מנהל תחום הגניאלוגיה 
טלפון: 972-3-970-2614+ 
daniel@MyHeritage.com  
 

 

בית התפוצות
חיים גיוזלי
מנהל מאגרי המידע
972-3-745-7858+
bhmarkt@post.tau.ac.il