חדשות

כל החדשות

תערוכה חדשה - יהודי איראן

30.01.2011

ביום חמישי, 30 בדצמבר 2010 נפתחה בבית התפוצות התערוכה "אורות וצללים – סיפור איראן והיהודים", בחסות קרן משפחת נזריאן, אשר מוקדשת לסיפורה המרתק של אחת הקהילות היהודיות העתיקות בעולם. זוהי התערוכה המקיפה הראשונה בעולם על קהילה יהודית עתיקה ומיוחדת.

 

התערוכה מוצגת בשני חללים ובמבואה. "עדיין לא היתה תערוכה כה מעמיקה ורב ממדית על פרק ייחודי זה בתולדות יהדות העולם", אמר חגי שגב, האוצר הראשי של בית התפוצות, ואוצר התערוכה. "כמרכז הלאומי לקהילות ישראל, בית התפוצות מתכבד להציג את אחד הסיפורים המרתקים ומעוררי ההשראה בהיסטוריה היהודית, הלא היא המורשת העתיקה של יהדות פרס".

 

התערוכה, הראשונה מסוגה, מציירת דיוקן ייחודי של יהדות איראן, בעיקר במאה ה- 19 וה- 20. בתערוכה מוצגים היבטים היסטוריים, פוליטיים, חברתיים ותרבותיים של חיי היהודים באיראן, יחסי הגומלין בין היהודים לחברה הכללית, והשאיפה המתמדת לשמר את המסורת היהודית.

 

 

 

יהודים חיו באיראן יותר מ- 2,700 שנים, כולל כ- 1,400 שנים תחת שלטון מוסלמי. זו העתיקה שבקהילות המיעוטים בפרס. הטלטלות הפוליטיות לאורך הדורות השפיעו כמובן גם על היהודים. התרבויות השונות של השושלות והעמים שכבשו את איראן עיצבו והעשירו את אורח החיים, ובאים לביטוי במנהגי היומיום הייחודיים ובתרבות החומרית של היהודים.

 

בתערוכה שיחזורים של בתים ובתי כנסת, כתבי יד ביהודית-פרסית, מגילות אסתר מאויירות, מסמכים מגניזת קהיר, כתובות מעוטרות, שטיחים ותלבושות, תשמישי קדושה, כלי בית, ציורים ותצלומים. גם מוסיקה וסרטים משולבים בה.

 

לרגל התערוכה יצא לאור קטלוג, ומתקיימות גם פעילויות חינוכיות, תרבותיות ואקדמיות. כנס ששמו מורשת העבר ואתגרי העתיד התקיים בשיתוף עם המרכז ללימודי איראן, אוניברסיטת תל אביב ב- 3 וב- 4 בינואר 2011.