חדשות

כל החדשות

התערוכה "אורות וצללים" תינעל בסוף אוגוסט

03.08.2011

התערוכה "אורות וצללים - סיפור איראן והיהודים" תינעל בסוף אוגוסט

 

"אורות וצללים - סיפור איראן והיהודים", תערוכה פורצת דרך שנפתחה בבית התפוצות בסוף 2010, תינעל בסוף חודש אוגוסט.

 

התערוכה, בתמיכת קרן משפחת יונס וסוראייה נזריאן, התקבלה בהתלהבות רבה. הציבור הרחב, מבקרים, עתונאים ואחרים, הכל גמרו את ההלל על התערוכה והגדירו אותה אחת המצליחות ביותר בתולדות בית התפוצות.  

 

אורות וצללים היא התערוכה הראשונה שעוסקת בתרבות ובהיסטוריה של יהדות איראן, נושא שכבר מזמן הצריך תערוכה כה מקיפה ועשירה. יהדות פרס, קהילה בת שלושת אלפים שנים, ולה היסטוריה ותרבות עשירות מאד, קיבלה כאן יריעה רחבה, ומרחב גדול להבנת ההמשכיות והעמיות היהודית.

 

כמעט 45,000 אנשים ביקרו בתערוכה, ביניהם אלפים מיוצאי איראן, גימלאים, מחנכים, חיילים, ועוד. "זו התערוכה הטובה ביותר שהוצגה בבית התפוצות", אמר עובד המוזיאון לשעבר, בעל נסיון של 28 שנים בהצגת תערוכות. תגובות המבקרים היו מרשימות מאד. אורה, שעזבה את איספהאן בהיותה בת 18 בשנת 1951, הגיעה עם בעלה, בנה ונכדתה, בעקבות המלצתם של "כל החברים שלי". הנכדה (20) היתה מרותקת ומוקסמת: "שמעתי סיפורים אבל כעת ראיתי זאת במו עיני ועכשיו אני מבינה".

 

התערוכה "אורות וצללים" מחזקת את מחוייבותו של בית התפוצות להציג תערוכות שמהדקות את הקשר שבין זהות יהודית לעמיות. בית התפוצות הציג כאן פרק חשוב מאד בתולדות עם ישראל והבליט את קהילת פרס בתערוכה מקיפה שתיארה את כל עושרה ועמקותה של קהילה מהעתיקות בעולם.

 

"אורות וצלללים - סיפור איראן והיהודים" הוצגה בתמיכת קרן משפחת יונס וסוראייה נזריאן ובסיועה של קרן דויד ברג, קרן דיימונד צ'ריטי, הפדרציה העולמית של יהודי משהד, הפדרציה היהודית-אמריקנית-איראנית של ניו יורק, קרן מכבי ועוד תורמים פרטיים חברי הקהילה היהודית האיראנית ויוצאי קהילות אחרות.