חדשות

כל החדשות

פתיחת התערוכה "מעבר למסורת: מתימטיקאים יהודים"

24.11.2011

פתיחת תערוכה – מעבר למסורת: מתמטיקאים יהודים במרחב האקדמי הדובר גרמנית
 

 

קהל רב של  דיפלומטים, מכובדים ודמויות מפתח בתחום המתמטיקה וההיסטוריה הגרמנית השתתף בפתיחת התערוכה "מעבר למסורת: מתמטיקאים יהודים במרחב האקדמי הדובר גרמנית", אשר סוקרת את חייהם ופועלם של מתמטיקאים יהודים בגרמניה במשך 150 שנים.


"אין לדמיין את התרבות המתימטית של גרמניה הווילהלמינית ושל הרפובליקה הווימארית ללא תרומתם של המתמטיקאים היהודים", אמר פרופ' מוריץ אפל, ראש הפרוייקט הבינלאומי באוניברסיטת גתה בפרנקפורט, בדברים שנשא בטקס הפתיחה.


האירוע התקיים בחסותו של משרד החינוך והמחקר של גרמניה. קורנליה קנט טיילן, העומדת בראש המשרד, נשאה דברים והדגישה את חשיבותו של בית התפוצות ביחסי ישראל עם גרמניה ובחילופי תרבות. אליה התלוו השגריר ורנר וננדט והשר פטר פרוגל.
 

 

מנכ"ל בית התפוצות, אבינעם ערמוני, הודה לממשלת גרמניה על קיומה של התערוכה וציין את הקשרים העמוקים והממושכים בין גרמניה לבין בית התפוצות.


ד"ר קלאוס קינקל, לשעבר שר החוץ של גרמניה, אשר סייע בניודה של התערוכה לישראל, כיבד בנוכחותו את האירוע בשם קרן דויטשה טלקום, ממעניקי החסות לתערוכה.


חבר הכנסת סילבן שלום, סגן ראש הממשלה והשר לפיתוח איזורי, בירך את האורחים הנכבדים והביע שאיפה להמשך שיתוף הפעולה התרבותי בין ישראל לבין גרמניה.

 

בחלק המוסיקלי הופיעה רביעיית מיתרים. פרופ' אפל סיפר לקהל הנרגש את סיפורו של הכינור שהשמיע את צליליו של פליקס מנדלסון: היה זה כינורו של גאורג פיק, מתמטיקאי יהודי ומוסיקאי, ידידו הקרוב של אלברט איינשטיין. פיק נרצח בשנת 1942 בטרזינשטאט. לפני מותו נתן את כינורו למשמרת לחברו הטוב, סבה של ד"ר רותי אונגר מאוניברסיטת פרנקפורט, שהיא מנהלת הפרוייקט של התערוכה. הקהל היה אחוז התרגשות בשל הדרך המיוחדת בה הצליחה נכדת החבר ששרד את השואה להנציח את זכרו של אחד המתמטיקאים הגרמנים הדגולים, כאן בבית התפוצות.
 
התערוכה מעבר למסורת תוצג עד 14 בדצמבר 2011.
 

 

ד"ר קורנליה קנט טיילן

 

עיניה קופפר, אבינעם ערמוני, פרופ' מוריץ אפל, השגריר ורנר וננדט, ד"ר קלאוס קינקל,

פטר פרוגל, ד"ר יוטה איליכמן

 


ד"ר כריסטיאן בר