חדשות

כל החדשות

שגריר ליטא פתח את תערוכת "העולם היהודי של אתמול"

02.04.2012

התערוכה "העולם היהודי של אתמול, התקוה של היום: תצלומים וסיפורים של יהודי ליטא" נפתחה בחודש מרס לציון ביקורו הרשמי של מר אדרוניוס אזובאליס, שר החוץ של הרפובליקה של ליטא, ועשרים שנים ליחסים הדיפלומטיים בין ליטא לבין ישראל.


את התערוכה יצר ארגון צנטרופה, ארגון ללא כוונת רווח שיושב בבודפשט ובווינה, שתיעד באמצעות טכנולוגיות מתקדמות את זכרונותיהם של יהודים במרכז ובמזרח אירופה, בגוש הסובייטי לשעבר, בבלקן והארצות הבלטיות, ומחוייב למסור את המידע שנאגר בדרכים יצירתיות וחדשניות.


בפתיחת התערוכה שיבח מנכ"ל בית התפוצות, אבינעם ערמוני, את הידידות רבת השנים בין ליטא לבין ישראל והביע תקוה כי היחסים ימשיכו לפרוח. השר הליטאי הביע תחושות דומות והודה לבית התפוצות על הצגת התערוכה החשובה. ח"כ זאב ביילסקי, יו"ר קבוצת הידידות הפרלמטנרית ישראל-ליטא, בירך את האורחים ומר נתן גיטקינד מ"איזראליטה" לידידות ליטא-ישראל הרצה על חיי התרבות בקהילה היהודית של קובנה בשנים 1956 – 1989. אנסמבל "אנחנו כאן" ביצע שירים ביידיש.


התערוכה נוצרה בשנת 2011 לציון מינויה של ליטא ליו"ר OSCE – הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה. התערוכה הוצגה לראשונה בפראג בפברואר 2011, והיא כוללת ראיונות ותצלומים שנאספו בווילנה ובקובנה.