חדשות

כל החדשות

תערוכת קבע חדשה - מח"ל בתש"ח

23.04.2012

תערוכה חדשה על מח"ל בתש"ח תיפתח ב- 1 ביוני 2012.

 

זה סיפורם של בני חיל בעלי חזון, אומץ ונחישות, אשר נענו לצו השעה ומקצוות תבל הגיעו לעזרת מדינת ישראל בחבלי לידתה.


התערוכה  "ביבשה באוויר ובים – מח"ל בתש"ח" היא מחווה למפעל העצום של אנשי המח"ל – מתנדבי חוץ לארץ - שהגיעו לישראל בתקופת מלחמת העצמאות, בשעתה הנזקקת ביותר. התערוכה חושפת את הסיפור ההרואי, הלא מוכר ומעורר ההשראה של אנשי המח"ל.


כ- 4,500 אנשי מח"ל – מתנדבי חוץ לארץ, יהודים ושאינם יהודים, גברים ונשים, הגיעו לארץ בתקופת מלחמת העצמאות. הם הגיעו ממגוון מדינות, בעיקר מארה"ב, מדרום אפריקה, מקנדה ומאנגליה. היו גם מתנדבים מסין, מקניה ומתנדב אתיופי אחד ששמע על מלחמת העצמאות וחצה את המדבר כדי לבנות מדינה יהודית לאחר אלפיים שנה.


אלפי חיילי מח"ל, ברובם ותיקי מלחמת העולם השנייה, גויסו על ידי "ההגנה" וגופים נוספים, במטרה לתרום מהידע והכישורים המקצועיים שרכשו. היו בהם אנשי חיל אוויר, ימאים, רופאים ואחיות, אנשי מודיעין, לוחמי חיל רגלים, תותחנים ושריונאים. חיילי המח"ל קידשו את ערך ההתנדבות תוך ידיעה שהם עלולים לשלם בחייהם.


התערוכה מציגה את אומץ ליבם של אנשי המח"ל שהסתכנו בחייהם כאשר הבריחו לארץ נשק, מטוסים ופליטי שואה. הם אימנו את חיילי צה"ל הצעירים, הטמיעו שפה והתנהגות צבאית.


123 מאנשי מח"ל  נהרגו במלחמה. אחרי המלחמה חזרו רוב המתנדבים לארצות מוצאם, וכ- 500 התיישבו בארץ.


בתערוכה יצירות אמנות מקוריות של נחום גוטמן, לודוויג בלום וארדין הלטר. כמו כן יוצגו במסגרת התערוכה קטעים נבחרים מסרטים דוקומנטריים על המח"ל .


התערוכה מוצגת בתוך תצוגת הקבע של בית התפוצות בהמשך לשער "השיבה". מיקום התערוכה בתוך הסיפור המתמשך של העם היהודי, מדגיש את חשיבות תרומתם של אנשי המח"ל ואת חלקם בהקמת מדינת ישראל.


התערוכה בשיתוף ארגון מח"ל עולמי.