קפקא-פראג

קפקא-פראג

פרנץ קפקא / הצלם יאן פאריק

פתיחה: נובמבר 13, 2003

אוצר/ת התערוכה: רחל שנולד

התערוכה הועלתה לציון מאה ועשרים שנה להולדתו של הסופר הנודע פרנץ קפקא, מגדולי הסופרים של המאה העשרים. בתערוכה מוצגים דיוקנאות של קפקא, של בני משפחתו ושל חבריו, לצד דיוקן בצילומים של העיר פראג, פרי עבודתו של הצלם הצ'כי יאן פאריק -- תצלומים שנעשו בין השנים 1960 - 1964.

התמונות המוצגות בתערוכה הנוכחית הן מבחר מתוך עבודות שהוצגו בתערוכה קודמת --  באותו השם -- שנערכה על ידי פאריק, והוצגה בבית התפוצות בחורף שנת 1980.

פאריק מנציח במצלמתו את נופיו של קפקא ומצליח להשרות על המתבונן את האווירה המיוחדת של העיר העתיקה של פראג, הסביבה שבה קפקא נולד, חי ויצר.
 

פרנץ קפקא (1883 – 1924)

פרנץ קפקא נולד בפראג למשפחה יהודית אמידה. אביו, הרמן קפקא, היה אדם תקיף שהטיל את מרותו על בני המשפחה וזלזל ביצירתו של הבן הבכור פרנץ, ואילו אמו, יוליה (לבית לוי), ניסתה ככל יכולתה לפשר בין השניים. למערכת יחסים קשה זו נודעה השפעה מכרעת על אישיותו של קפקא. ילדותו הייתה אפופת בדידות, שכן שני אחיו נפטרו בגיל רך. בן שש היה כשנולדה אחותו אלי ואחריה וואלי ואוטלה הצעירה, שהייתה הקרובה אליו ביותר.

כמרבית הילדים היהודים בפראג התחנך קפקא בשפה הגרמנית, מבית הספר היסודי ועד למוסדות החינוך הגבוה. גרמנית הייתה גם שפת הכתיבה שלו. הוא החל לכתוב בשנות הגימנסיה, אך מעט נשתייר מכתביו בתקופה זו. בגיל 23 סיים קפקא את לימודיו באוניברסיטה הגרמנית ע"ש קרל פרדיננד והוכתר ב-1906 בתואר דוקטור למשפטים. בשנים 1908- 1922, עבד קפקא ב"מוסד המאוחד לביטוח מפני תאונות עבודה", שבו עסק בסיווגם הבטיחותי של מפעלי תעשייה ובקביעת גובה דמי הביטוח המגיעים לפועלים. העבודה במוסד ממלכתי, שהסתיימה בשעה שתיים אחר הצהרים, הותירה לו את הזמן הדרוש לכתיבה.

עם חוג ידידיו של קפקא נמנו אינטלקטואלים ויוצרים יהודים רבים, ביניהם הסופר פרנץ ורפל, והמשוררים אוסקר באום ואלברט ארנשטיין. כמה מחבריו הקרובים היו ציונים, בהם הסופר מקס ברוד והוגי-הדעות, פליקס ולטש ושמואל הוגו ברגמן, שלימים עלו לארץ ישראל. קפקא עצמו החל לגלות עניין ביהדות, ואף ללמוד עברית והיסטוריה של עם ישראל, וזאת בעקבות הופעותיה בפראג (1910), של להקת תיאטרון יידיש ממזרח אירופה, שהותירו עליו רושם רב.

ביומניו של קפקא נזכרת משאלתו לשאת אישה ולהקים משפחה --  משאלה שלא התגשמה. היו לו כמה מערכות יחסים עם נשים, ביניהן פליצה באואר מברלין, שלה היה מאורס פעמיים ומילנה יסנסקה, סופרת צ'כית שתרגמה כמה מיצירותיו מגרמנית לצ'כית ועמה הוא גם ניהל התכתבות אינטנסיבית. בשנת חייו האחרונה פגש קפקא בדורה דיאמנט, צעירה ציונית בת למשפחה חסידית מגליציה ועבר להתגורר אתה בברלין. בגיל 34 אובחנה אצלו מחלת השחפת ובשנותיו האחרונות נדד קפקא בין בתי מרפא שונים. התקופה הקצרה שחי עם דורה בברלין היתה מן המאושרות בחייו, מצב בריאותו השתפר ויחדיו חלמו על עלייה לארץ ישראל.

פרנץ קפקא נפטר בגיל 41 (ב-3 ביוני, 1924) בסנטוריום לחולי שחפת על יד וינה והובא לקבורה בפראג.

בחייו, נודע קפקא כסופר בעיקר בקרב ידידיו ורק מעטות מיצירותיו יצאו לאור. בצוואתו הורה לשרוף את כתבי היד שיותיר אחריו, אך מקס ברוד, ידידו הקרוב והאפוטרופוס של עיזבונו, החליט שלא לקיים את ההוראה. כך ניצלו רוב יצירותיו של קפקא שיצאו לאור לאחר מותו. בשנים 1935 - 1937   הופיעו כתביו במהדורה מקובצת שערך ברוד, ובהם הרומאנים "המשפט", "הטירה" ו"אמריקה", יומנים ומכתבים. יצירותיו של קפקא, שהוכר כאחד מגדולי הספרות העולמית, תורגמו לשפות רבות, היוו השראה לדורות של סופרים, ולסגנון כתיבתו הייחודי קמו מחקים רבים. בכתביו, שבהם ניכרות השפעות של השכלתו המשפטית ושל האווירה המשרדית המעיקה של מקום עבודתו, שוררת תחושה של אי-צדק בעולם ששליטים בו הכוח והפקידות. פרנץ קפקא לא העלה בדמיונו שהאווירה והמצבים מלאי החרדה וחסרי ההיגיון המתוארים בכתביו, יונצחו בשמו ויהפכו למושג המשמש לתיאור מצב מעוות, מוזר ומתמשך שאי אפשר להיחלץ ממנו.

על הצלם יאן פאריק
הצלם הצ'כי יאן פאריק נולד ב-1936 בברסלאו, גרמניה (היום, ורוצלאב, פולין). בשנת 1945 עקרה משפחתו לצ'כוסלובקיה, שם למד בחוג לקולנוע באקדמיה לאמנויות בפראג. הוא עבד כצלם מערכת בשבועונים צ'כיים וזכה לפרסום עם הופעת תצלומיו בתערוכות ובספרי שירה.

בשנים 1960- 1964 צילם את פראג בהשראת קפקא -- תצלומים שהופיעו בתערוכות רבות ברחבי העולם וכן פורסמו בספר. ב-1965 נמלט מצ'כוסלובקיה למערב גרמניה לאחר שנחשד בפעילות אנטי-קומוניסטית. הוא עבד במינכן ובהמבורג עבור כתבי-עת בינלאומיים וחברות פרסום. בשנות ה-80 התגורר ועבד כמה שנים בניו יורק. היום, מתגורר יאן פאריק בפראג.

התערוכה "קפקא-פראג" שהוצגה בבית התפוצות ב-1980 ולאחר מכן באמריקה, באוסטרליה ובאירופה זיכתה אותו בפרסום בינלאומי.