יודאיקה טוויסט [ננעלה]

 יוסי מתתיהו, כלי לנטילת ידיים בצורת הגה של מכונית מירוץ.

יודאיקה טוויסט [ננעלה]

חדשנות בעיצוב יודאיקה

פתיחה: דצמבר 31, 2009

אוצר/ת התערוכה: דניאל ויימן

[נעילה: אוגוסט 2010]

 

האמנים: אורלי אדלביץ, לוקה אור, רועי אלבז, גלינה ארבלי, אבי בירן, יואל גילינסקי, שי גולדברג, יעקב גרינוורצל, מיקה דרימר, רורי הופר, רות הרמן, נמרוד ורדי, אורלי יחיאל-סוקולוב, ערן לדרמן, אילן ליאור, מרית מייסלר, יוסי מתתיהו, שרי סרולוביץ, עידן פרידמן, שלי פרימן, טל צור, רינת אפרת-דיאמנט, זויה צ'רקסקי, מרב גולדשמידט-קיי, בעז קידר, פזית קידר, ליאורה קיי-קיסלוב, מרסל קליין, הדס קרוק, הילה קרני-ראב"ד, נעמה שטיינבוק, ענת שטיין, מליסה שיף, חאגית שמעוני, דורון שר-שלום.

 

אוצר אחראי: חגי שגב
 

 

עיצוב והקמת התערוכה: טחנה לעיצוב. 

 

פתרונות טכניים:  www.protech.co.il/


הצבת עבודתה של חאגית שמעוני בסיוע המכון הטכנולוגי חולון.

 

 

דמי כניסה לתערוכה: 15 ש"ח.

 

התערוכה "יודאיקה טוויסט" מציגה עיצוב עכשווי של יודאיקה מאת יוצרים ישראלים. התערוכה חושפת את ההשראה העשירה שמספקת המסורת היהודית ליצירת עיצוב עכשווי. לצד זאת, ניכר גם המתח שמתקיים בין מסורות עיצוב היודאיקה והמגמות הרווחות בעיצוב של היום.

 

 

 

ה"חנוכִּית" (סטודיו רדיש) לפני...

 

 ... ואחרי.

 

הטוויסט של התערוכה נובע מהטוויסט של היוצר וגם של הצופה – כניגוד למה שמוכר ומזוהה עם מסורת היודאיקה הנחשפת בחנויות היודאיקה של רחוב בן-יהודה או בסמטאות צפת העתיקה.

 

בישראל כמעט ולא הוצגו תערוכות יודאיקה, היות ורבים רואים בה אלמנט מובן מאליו בסביבה. ולא היא, שימור ותיעוד של ההיסטוריה של יצירות יודאיקה ותיעוד יצירתם של אמני היודאיקה – נדירים. ההיסטוריה והפעילות מתקיימות, אך התיעוד והשימור כמעט ולא מוצאים ביטוי וחשיפה רחבים. התחום נחשב גלותי ופחות ערך ביחס לעיצוב הכללי, או אף ביחס לאמנות בהקשר היהודי. למרות זאת, בחיפוש אחר מוצגים לתערוכה גילינו עושר של עשייה וחקירה של מקורות יהודיים המוצאים את ביטויים בעיצוב העכשווי – שחלקו מסורתי וחלקו הגדול מחפש את הטוויסט שגורם לעיצוב לדבר בשפה עכשווית.

 

כלי  לנטילת ידיים בצורת ג'ריקן,  עבודה של רועי אלבז

 

מפצח אגוזים לפסח, עבודה של דורון שר-שלום

 

 

 

"יודאיקה טוויסט" היא עדות לפריחה ולסקרנות שמעוררים הביטויים החזותיים בנושאים יהודיים כיום בקרב קהל רחב של יוצרים ושל צופים. בימים אלה, למשל, מוצגת תערוכה מקיפה על יודאיקה במוזיאון היהודי של ניו יורק. שם לא מתקיימת הפרדה בין עיצוב לבין אמנות: בתערוכה עיצובים של בתי כנסת, אדריכלות וכל אמצעי הביטוי האפשריים, והיא מתמקדת בהיסטוריה האמריקאית ובתהליכים שעברו על היהודים בארה"ב.

 

 

 

 

עוד על התערוכה:

 

יודאיקה טוויסט, מאת דניאל ויימן, אוצר התערוכה

 

יודאיקה טוויסט, מאת דוד שפרבר

 

מאמרו של חגי שגב על היוצר יואל גילינסקי ("דומוס", מאמר מס' 6)