חיפוש מוצר
חפשו
בתוך
חפשו

מוסיקה

תיאודור אדורנו וארטור שנאבל

מחיר

  • NIS 80.00 + P & P
  • US$ 23 + P & P
מוסיקה קאמרית, טריו רֶשֶרְש

BTR 0702 CD only מחיר: 80 ש"ח

הפקה זו היא פרי שיתוף פעולה בינלאומי של המרכז למוסיקה יהודית ע"ש פהר בבית התפוצות בניהולו של ד"ר יובל שקד, תחנת הרדיו "דויטשלאנד קולטור", אנסמבל רֶשֵרְש מפרייבורג, גרמניה ומוסדות בגרמניה וארה"ב.

 

תיאודור ו' אדורנו, סוציולוג ופילוסוף יליד גרמניה המוכר היום בעיקר כאחד המנהיגים של אסכולת פרנקפורט לתיאוריה של ביקורת, מחקר חברתי ופילוסופיה, היה גם מוסיקולוג ומלחין מוכשר. לאחר שלמד קומפוזיציה בווינה, נקשר אל חוגו של ארנולד שנברג שאת מטרותיו עזר לקדם. יחד עם זאת, אדורנו הלחין את יצירותיו הראשונות בשנים 1920-1922 בעת לימודיו בפרנקפורט. את מרבית יצירותיו הלחין בשנים 1925 -1932, לאחר פגישתו עם המלחין האוסטרי אלבן ברג.

 

הפסנתרן ארטור שנאבל נולד בעיירה ליפניק, אז בחלקה האוסטרי של שלזיה (היום בפולין). שנתיים לאחר לידתו של ארטור המשפחה עברה לווינה, שם התחיל את לימודי המוסיקה ולאחר מכן פתח בקריירה בינלאומית מרשימה. ארטור שנאבל נחשב לאחד מגדולי הפסנתרנים של המחצית הראשונה של המאה ה-20. את עבודתו כמלחין התחיל כבר בשנים האחרונות של המאה ה- 19. הוא היה ידיד קרוב של ארנולד שנברג והמשיך להלחין בעיקר מוסיקה קאמרית במשך כל שנות הקריירה שלו.

 

שתי יצירותיו של תיאודור אדורנו שהוקלטו בתקליטור זה הן שלישיות לכלי-קשת. אחת, בשלושה פרקים, שהולחנה בשנים 1922-1921 בעת שהותו בפרנקפורט, פותחת בפרק איטי, מלנכולי. הפרק השני נמרץ, לפרקים פראי, ומדי פעם מבצבצים בו מוטיבים ריקודיים ובפרק האחרון, המהיר מקודמיו, שבים ומופיעים מוטיבים וחלקי נושאים מן הפרקים הקודמים, במתכונות שונות. אחדותה של היצירה בשלמותה מושגת, במידה רבה, על ידי הימצאותם בכל של מספר מצומצם של מוטיבים, אופני תנועה וטכניקת חיבור.

 

היצירה השנייה מפרי עטו של אדורנו היא השלישייה לכלי-קשת בפרק אחד. זמן חיבורה אינו ידוע, אם כי ניתוח של היצירה מצביע על כך שככל הנראה הולחנה בשנות הארבעים של המאה העשרים, בעת שהותו של אדורנו בארה"ב. תיאודור אדורנו הרבה להתכתב עם הסופר תומס מאן, והשניים החליפו כנראה רעיונות על היבטים שונים בהלחנה. ייתכן שרעיונות אלה באו לידי ביטוי בחלקים מ"דורטור פאוסטוס" של תומס מאן בתיאור עבודתו של הגיבור הראשי של הרומאן, וגם בשלישייה לכלי-קשת בפרק אחד של אדורנו.

 

יצירותיו של שנאבל המוצגות בתקליטור זה מייצגות נאמנה את הקשר שלו לארנולד שנברג ולחוגו. השלישייה לכלי-קשת בשלושה פרקים משנת 1925 עתירת פעילות, עשירה בקונטרפונקטים, זורמת בגמישות ומתפתחת בסבלנות ובאופן ממושך. פרקי השלישייה קשורים זה לזה קשרים תימאטיים באמצעות הישנותם של נושאים במתכונות שונות. את היצירה השנייה של שנאבל בתקליטור זה, סונטה לצ'לו סולו בארבעה פרקים, חיבר שנאבל בשנת 1931 בעת שהותו בעיירת הנופש מראנו, איטליה. ביחס לשלישייה לכלי-קשת, בסונטה שרדו אלמנטים טונאליים ביתר שאת. במקצת הפרקים נשמעים מהלכים טונאלים גלויים. המערך השלם משקף את החופש שהנחה את דמיונו היוצר האינדיבידואלי של שנאבל.

 

היצירות מבוצעות ע"י "טריו רֶשֵרְש" שחברים בו מליס מלינגר, נגנית כינור; ברברה מאורר, נגנית ויולה, ולוקס פלס, נגן צ'לו. כולם חברים ב"אנסמבל רֶשֵרְש" שהוא מן הבולטים שבאנסמבלים למוסיקה חדשה. מאז נוסד בפרייבורג, גרמניה, בשנת 1985, ביצע האנסמבל יותר מ-400 ביצועי בכורה ותרם ההקלטות בוצעו בבאדן-באדן, גרמניה.

 

התקליטור מלווה בחוברת בת 60 עמודים בעברית ובאנגלית המכילה את הביוגרפיות של שני המלחינים, הצגה של יצירותיהם שהוקלטו בתקליטור זה ומבוא על עבודתו של אנסמבל רֶשֵרְש.


 

רשימת הקטעים:

 
תיאודור ו' אדורנו (1903 – 1969)   


1. שלישיה לכלי-קשת. איטי מתון       
 

ארטור שנאבל  (1882 – 1951)   
שלישית כלי-קשת (1925)        
2. אלגרו אנרג'טיקו
3. לרגטו
4. ויוואצ'יסימו

ארטור שנאבל, סונטה לצ'לו סולו (1931)

5. אלגרו קון מוטו
6. אלגרו
7. לרגטו
8. ויוואצ'ה מא נון טרופו
 

תיאודור ו' אדורנו  


שלישיה לכלי-קשת (1921/22)
9. לאט, נכבדות
10. נמרץ מאד
11. וריאציות על שיר עם גרמני
12. מהר מאד       

 

מחיר: 80 ש"ח
 

סל קניות  (0)  פריטים
דמי משלוח : NIS 
סה"כ  :NIS 
להזמנה