Winners 2008-2009

2008/9 Winners

Show Winners from year

Adi Gora, Zvia Seminar, Herzelia, Israel

Alberto Abraham Azquenazi, Atid, Mexico

Alejandro Freundlich Deutsch, Instituto Chaim Weizman, Chile

Amit and Niv Shaked, Ramon Junior High, Kochav Yair, Israel

Amit Biton, 9th High School, Ashdod, Israel

Amit Gal, "Rabin" High School, Eilat, Israel

Ariela Avigdor Strauss, Yavne, Mexico

Asaf Hengali, Aliyot, Ramat-Gan, Israel

Asher Chocron Bengualid, Centro Ibn Gabriol, Spain

Avi Rubin, 6th High School, Ashdod, Israel

Avia Asherian, Danziger, Kiriat Shmona, il

Avital Portinski, Zvia Seminar, Herzelia, Israel

Bar Hefer, Shlomo Feinstein Junior High, Petah-Tikva, Israel

Bar Sharir, Hachoresh, Zichron Yaacov, Israel

Bernard Gampel Braun, Moral Y Luces, Venezuela

Catalina Braun, Tarbut, Argentina

Chantal Roitman, Bilalik Devoto, Argentina

Dalia Peker, Scholem Alejem, Argentina

Daniel David, Sciences High School, Herzelia, Israel

Daniel Tal, "Hamatmid", Ramat-Gan, Israel

Daniel Zohar, Hof Hasharon school, Israel

Danit Vainrub, Moral y Luces, Venezuela

Dekel Idan, Dekel Vilnai b, Maale Adumim, Israel

Eden Arieli, Ort Dafna Junior High, Kiriat Bialik, Israel

Eden Drabkin, Nufar Junior High, Naharia, Israel

Eliot Nidam Schwartz, Centro Ibn Gabirol, Spain

Elizaveta Kirichenko, School #144, Dnepropetrovsk, Ukraine

Gabriel Ungar Pinto, Instituto Chaim Weizman, Chile

Giselle Opalin Grinberg, Colegio Israelita de Mexico, Mexico

Hadas Agami, "Rabin" Junior High, Givat Zeev, Israel

Hen Bagizada, Feinstein Junior High, Petah Tikva, Israel

Hen Shina, Shaul Avigur school, Ramat-Gan, Israel

Hili David, Ein Karem, Jerusalem, Israel 

Igal Chomstein Wilk, Colegio Israelita de Mexico, Mexico

Igal Epelbaun, Instituto Chaim Weizman, Chile

Itay Aizenbud, Hebrew Reali School, Haifa, Israel

Itay and Yonatan Sapoznik, Hamanchil, Ramat-Gan, Israel

Itay Kaatab, Ort Holon, Israel

Jaime Raijman Polican, Colegio Hebreo Sefaradi, Spain

Jaime Samuel Israel, Centro Ibn Gabirol, Spain

Kim Set, 8th High School, Beer-Sheva, Israel

Koren Sarig, Shmuel Hanagid Junior High, Herzelia, Israel 

Laila Pokorski, Tarbut, Argentina

Lanin Evgeny, School # 132, Belorussia

Leila Feiguin, Bialik Devoto, Argentina

Lior Naali, Rogozin b, Kiriat Ata, Israel

Liz Batsis, Ort Ramot, Jerusalem, Israel

Lucas Mizrahi Garcia, Yona Jai, Argentina

May Haberman, 7th High School, Ramot, Israel

Meri Noa Bendahan Israel, Centro Ibn Gairol, Spain

Michael Zerah, Hagefen, Ramat-Gan, Israel

Michal Leon, Kfar Silver High School, Ashkelon, Israel

Michelle Punsky, Colegio Israelita de Mexico, Mexico
 
Milena Nobachov, Amit Guttwirt High School, Sderot, Israel

Miriam Schejtman, Nuevo Colegio Israelia I.L. Peretz, Mexico

Neta Golan, Zvia Seminar, Herzelia, Israel

Neta Levy, Habiluyim, Ramat-Gan, Israel

Nir Dadon, Danziger, Kiriat Shmona, Israel

Nir Finkelstein, Ramon Junior High, Kochav Yair, Israel

Noa Nir, Ramon Junior High, Kochav Yair, Israel

Ofir Maman, "Reut", Jerusalem, Israel

Omer Bekler, Dekel Vilnai b, Maale Adumim, Israel

Or Avraham, Zinman High School, Dimona, Israel 

Or Lilian, Ort Leibovitch, Natania, Israel

Or Mikanovsky, Begin High School, Eilat, Israel

Osher Lupo, Atidim, Or-Akiva, Israel

Oshrat Rodstein, Nufarim, Tiberias, Israel

Paz Bar-Shalom, 3th High School, Jerusalem, Israel

Raquel Turquie Cassab, Atid, Mexico

Ron Tenenbaum, Mikve Israel High School, Tel Aviv, Israel

Sandra Chocron Alfon, Centro Ibn Gabirol, Spain

Sara Steinberg Opalin, Hebreo Sefaradi, Mexico

Sary & Ivone Lobaton Jajati, Hebreo Maguen David, Mexico

Shahar Gutman, 1st High School, Modiin, Israel

Shani Faktor, Ramon Junior High, Kochav Yair, Israel

Shir and Yuval Zehavi, Gvanim Junior High, Rosh Haayin, Israel

Shmuel Ben Shimon, Ort Maale, Tiberias, Israel 

Susan S. Garzon Zighelboin, Moral Y. Luces, Venezuela

Tal Abu, 5th High School, Ashdod, Israel

Tal Israeli, Sciences and Arts High School, Ofakim, Israel

Tamara Olsztajn, Bet_El, Argentina

Tamir Hazani, Yad Giora Junior High, Herzelia, Israel

Tany Himelfarb , Nuevo Colegio Israelita I.L. Peretz, Mexico

Tomer Garbiner, Goldwater High School, Eilat, Israel

Vanessa Troice, Colegio Israelita de Mexico, Mexico

Victoria Sahno, ORT School #94, Odessa, Ukraine

Yael Huri, Brener Junior High, Petah Tikva, Israel

Yarden Feder, "Eldad", Ramat-Poleg, Natania, Israel

Yehonatan Mey-Tal, Merhavim school, Israel
 
Yogev Malka, Atid, Ramat-Gan, Israel

Yotam Pasan, Leo Beck, Haifa, Israel

Yuri Sayenko , School #144, Dnepropetrovsk, Ukraine

Yuval Dahan, Ort Dafna Junior High, Kiriat Bialik, Israel

Yuval Halevy, Gedera regional High School, Israel

Yuval Shaanan, Ben Gurion, Herzelia, Israel