"סיפור עתיק בן אלפי שנים, וחדש תמיד" (אבא קובנר)

אודות בית התפוצות

אתם חלק מהסיפור


בית התפוצות, מוזיאון העם היהודי, הוא מוסד עולמי שמספר על תרבות אחת רבת-פנים, עשירה ועתירת רבדים; הוא מספר על אנשים ונשים, על מבוגרים וילדים, על משפחות וקהילות, על השנה העברית ומועדיה, על תלאות ושמחות, ועל פירות הרוח, החינוך והיצירה, המסורות ואורחות החיים של העם היהודי, אשר נוצרו במגוון ארצות, בכל מיני תקופות, תחת שליטים ומשטרים שונים, ובשבעים לשונות, במשך אלפי שנים. בבית התפוצות מתואר העם היהודי, עם בקרב עמים אחרים, אשר שומר ומטפח גם קשר מיוחד אל ארץ ישראל ואל מדינת ישראל.

בית התפוצות נוסד בשנת 1978 הודות לחזונו של נחום גולדמן, נשיא הקונגרס היהודי העולמי (בשנים 1977-1954). המוזיאון נמצא בקמפוס אוניברסיטת תל-אביב.

בשנת 2005 העבירה הכנסת את חוק בית התפוצות, אשר מגדיר אותו כ"מרכז לאומי לקהילות ישראל בארץ ובעולם".

בית התפוצות הוא "חברה לתועלת הציבור" (חל"צ).

שליחותנו


  • להציג ולייצג את סיפורו המתמשך בן 4,000 שנים של העם היהודי.
  • לטפח תחושת שייכות בקרב מבקרים יהודים ולחזק את הזהות היהודית.
  • לשמש מרכז לשיח יהודי, למעורבות וללימוד עבור נשים ואנשים, משפחות, קהילות וארגונים מישראל ומהעולם.
  • לאפשר למבקרים לא-יהודים להתוודע לסיפורו של העם היהודי.

מתווה התחדשות


סיפורו של העם היהודי הוא סיפור של התחדשות תמידית.

בית התפוצות שואף להעניק לדור הבא את המפתח להבנת זהותו היהודית, לחזק את תחושת השייכות לעם היהודי, להעמיק את הקשר בין יהודים בישראל לבין יהודים ברחבי העולם, לטפח רגש גאווה במורשת היהודית, בהישגי העם היהודי במרוצת הדורות ובתרומתם לעולם ולאפשר למבקרים מן העולם להכיר את הסיפור המרתק של העם היהודי ולעמוד על ייחודו.

דרכי המסירה של הסיפור רבות ומגוונות: תצוגת קבע ובה שחזורים ומדיה מגוונת; תערוכות מתחלפות על קהילות, אירועים בנושא זהות יהודית ובתולדות עם ישראל, אישים, אמנות, תרבות והיסטוריה; פעילויות חינוכיות לתלמידים, לנוער מישראל ומחוץ לארץ, לסטודנטים ולחיילים; השתלמויות למורות, סיורים וסמינרים, מאגרי מידע עשירים בתמונות, סרטים, מוזיקה יהודית, גנאלוגיה (עצי משפחה), קהילות, שמות משפחה, מושגים, ועוד.

בית התפוצות נמצא כעת בתהליך שינוי וחידוש, שמשקף את העולם היהודי כיום. בית התפוצות החדש יקדם רב-תרבותיות ורב-גוניות בעם היהודי, מתוך ראייה פלורליסטית ומקיפה.

זה שלושה עשורים ויותר ממלא בית התפוצות תפקיד חשוב בחיזוק הזהות היהודית ובהנצחת המורשת היהודית בעולם כולו. כדי להמשיך ולמלא תפקיד זה בהצלחה, מנהיגים יהודים ומומחים עולמיים חברו יחדיו במטרה לפתח וליישם תכנית אסטרטגית לתחייתו של בית התפוצות. התכנית כוללת הקמה מחדש של מוזיאון העם היהודי.

בית התפוצות מציב עצמו כמרכז תרבותי ומוזיאון רלבנטי בעל מסר בהיר וחד, שאין שני לתקפותו ולשמו הטוב. כל מבקר ומבקרת ירגישו – הסיפור אינו שלם בלעדיכם.

אירינה נבזלין על בית התפוצות המתחדש, בוועידת JPost 2017

סיקור על ועידת JPost 2017 (מעריב)

על המוזיאון החדש – עם ד"ר אורית שחם גובר, אוצרת ראשית

בית התפוצות

מוזיאון העם היהודי
03-7457800
ת"ד 39359
תל אביב 6139202