אתם חלק מהסיפור


אודות מוזיאון העם היהודי

"סיפור עתיק בן אלפי שנים, וחדש תמיד" (אבא קובנר)

מוזיאון העם היהודי הוא מוסד עולמי שמספר על תרבות אחת רבת-פנים, עשירה ועתירת רבדים; הוא מספר על אנשים ונשים, על מבוגרים וילדים, על משפחות וקהילות, על השנה העברית ומועדיה, על תלאות ושמחות, ועל פירות הרוח, החינוך והיצירה, המסורות ואורחות החיים של העם היהודי, אשר נוצרו במגוון ארצות, בכל מיני תקופות, תחת שליטים ומשטרים שונים, ובשבעים לשונות, במשך אלפי שנים. במוזיאון העם היהודי מתואר העם היהודי, עם בקרב עמים אחרים, אשר שומר ומטפח גם קשר מיוחד אל ארץ ישראל ואל מדינת ישראל.

מוזיאון העם היהודי נוסד כבית התפוצות בשנת 1978 הודות לחזונו של נחום גולדמן, נשיא הקונגרס היהודי העולמי (בשנים 1977-1954). המוזיאון נמצא בקמפוס אוניברסיטת תל-אביב.

בשנת 2005 העבירה הכנסת את חוק בית התפוצות, אשר מגדיר אותו כ"מרכז לאומי לקהילות ישראל בארץ ובעולם".

מוזיאון העם היהודי הוא "חברה לתועלת הציבור" (חל"צ).

שליחותנו


  • להציג ולייצג את סיפורו המתמשך בן 4,000 שנים של העם היהודי.
  • לטפח תחושת שייכות בקרב מבקרים יהודים ולחזק את הזהות היהודית.
  • לשמש מרכז לשיח יהודי, למעורבות וללימוד עבור נשים ואנשים, משפחות, קהילות וארגונים מישראל ומהעולם.
  • לאפשר למבקרים לא-יהודים להתוודע לסיפורו של העם היהודי.

מתווה התחדשות


סיפורו של העם היהודי הוא סיפור של התחדשות תמידית.

מוזיאון העם היהודי שואף להעניק לדור הבא את המפתח להבנת זהותו היהודית, לחזק את תחושת השייכות לעם היהודי, להעמיק את הקשר בין יהודים בישראל לבין יהודים ברחבי העולם, לטפח רגש גאווה במורשת היהודית, בהישגי העם היהודי במרוצת הדורות ובתרומתם לעולם ולאפשר למבקרים מן העולם להכיר את הסיפור המרתק של העם היהודי ולעמוד על ייחודו.

דרכי המסירה של הסיפור רבות ומגוונות: תערוכות על קהילות ואנשים; אירועים בנושא זהות יהודית ובתולדות עם ישראל, אישים, אמנות, תרבות והיסטוריה; פעילויות חינוכיות לתלמידים, לנוער מישראל ומחוץ לארץ, לסטודנטים ולחיילים; השתלמויות למורות, סיורים וסמינרים, מאגרי מידע עשירים בתמונות, סרטים, מוזיקה יהודית, גנאלוגיה (עצי משפחה), קהילות, שמות משפחה, מושגים, ועוד; ותצוגת קבע מגוונת (שנמצאת בבנייה מחדש, עד סוף 2020).

מוזיאון העם היהודי נמצא כעת בתהליך שינוי וחידוש, שמשקף את העולם היהודי כיום. המוזיאון החדש יקדם רב-תרבותיות ורב-גוניות בעם היהודי, מתוך ראייה פלורליסטית ומקיפה.

כבר ארבעה עשורים ממלא המוזיאון תפקיד חשוב בחיזוק הזהות היהודית ובהנצחת המורשת היהודית בעולם כולו. כדי להמשיך ולמלא תפקיד זה בהצלחה, מנהיגים יהודים ומומחים עולמיים חברו יחדיו במטרה לפתח וליישם תכנית אסטרטגית לתחייתו של מוזיאון העם היהודי. התכנית כוללת הקמה מחדש של מוזיאון העם היהודי.

מוזיאון העם היהודי מציב עצמו כמרכז תרבותי ומוזיאון רלבנטי בעל מסר בהיר וחד, שאין שני לתקפותו ולשמו הטוב. כל מבקר ומבקרת ירגישו – הסיפור אינו שלם בלעדיכם.

אירינה נבזלין על המוזיאון המתחדש, בוועידת JPost 2017

סיקור על ועידת JPost 2017 (מעריב)

על המוזיאון החדש – עם ד"ר אורית שחם גובר, אוצרת ראשית

צרו קשר:

מוזיאון העם היהודי
03-7457800
ת"ד 39359
תל אביב 6139202