אירועים | ביקורים | חדשות

אסתר הרליץ ז"ל (1921 – 2016)

בית התפוצות משתתף בצער רב על מותה של הגב' אסתר הרליץ ז"ל, אשה רבת זכויות שפעלה בנחישות לנושאים שהם במהותנו. אסתר הרליץ הייתה ידידת אמת ואהבה מאוד את בית התפוצות. היא ראתה חשיבות רבה בקיומו ובהתפתחותו למען העם היהודי ברחבי העולם.

יהי זכרה ברוך בלבנו לתמיד.

אסתר הרליץ מספרת:

אבי, ד"ר גיאורג הרליץ, שגדל במשפחה יהודית גרמנית מתבוללת, לימד אותי לאהוב את עמי. רב הקהילה, לימים הרב הראשי בגרמניה, ליאו בק, הציע לאבי מלגה לבית הספר הגבוה ליהדות באוניברסיטת ברלין.

במלחמת העולם הראשונה הציב אותו הצבא הגרמני לשמור במחנה שבויים רוסים. אבי זיהה את היהודים שבהם, הקים מן הסתדרות ציונית מאולתרת וערך סדר במחנה השבויים. אחרי המלחמה לא הצליח להתקבל למשרת הוראה לתלמידים יהודים משום שהקהילה לא העסיקה ציונים, שמא יגידו לתלמידים כי אברהם אבינו היה חלוץ שעלה ארצה….

אבי קיבל עבודה בארכיון של קהילות יהודי גרמניה ומכאן הקמתו של הארכיון הציוני המרכזי שיזם – הדרך הייתה קצרה. ב-1933, עם עליית הנאצים לשלטון, העביר ד"ר הרליץ, את הארכיון לירושלים. 154 ארגזים שהכילו את נכסי הארכיון, הגיעו בסוף אותה שנה ארצה ואוחסנו במרתף בניין המוסדות הלאומיים. יחד עם הארכיון הגיעו לארץ גם אבי ועוזרו פאול גרץ.

הארכיון הציוני פרח, זכה לבניין משלו, הנקרא היום על שם אבי, כמו הרחוב בירושלים שלצדו. מדי שנה מקיימים הארכיונים בארץ את "יום הרליץ".

על קברו של אבי, ד"ר גיאורג הרליץ, חרטנו לבקשתו את המשפט: "הוא ניסה לשרת את עמו". אני אסתר הרליץ, בתו, מנסה ללכת בדרכיו.

(מתוך הקטלוג לרגל עשרים שנה לתכנית "סיפור משפחתי" בבית התפוצות)

 

בית התפוצות