אירועים | ביקורים | חדשות

האוצר מארפורט – סיפורה של טבעת

1998 – הארכיאולוגים שחפרו במתחם הרובע היהודי לשעבר של העיר ארפורט בגרמניה התקשו להאמין למראה עיניהם: מתחת לקיר אבנים, במרתפו של בית עתיק מימי-הביניים, נחשף בפניהם אוצר. הממצאים כללו תכשיטים, מטבעות וכלי כסף מרהיבים, בין היתר 3,141 מטבעות כסף, 14 מטילי כסף ויותר מ-700 פריטי צורפות גותיים מכסף ומזהב, וגם פריטי לבוש. לפי התאריכים שהוטבעו על מטבעות הכסף נקבע כי האוצר הוטמן במקום במאה ה-14. כמה מן הפריטים יהודיים במובהק, למשל טבעת נישואין המעוטרת בבית מזהב. כל אלה הביאו את החוקרים למסקנה שהאוצר היה שייך לסוחר הכספים היהודי קלמן פון ויהא, שהטמין אותו כפי הנראה במהלך ינואר 1349. הקהילה היהודית בארפורט הושמדה זמן קצר אחר כך, בפרעות הדבר השחור, והאוצר נותר קבור במשך מאות שנים.

סיפורה של טבעת

אחד הפריטים המרהיבים שהתגלו באוצר ארפורט הוא טבעת נישואין, שהעתק נאמן למקור שלה מוצג בפניכם (הטבעת עצמה תיחשף לציבור בתצוגת הקבע החדשה של המוזיאון, שתיפתח בשנת 2018). הטבעת מעוטרת בחצי סהר ובכוכב בעל שישה קודקודים: עיטור האופייני לטבעות נישואין יהודיות, וכמוהו השילוב הייחודי של כסף, זהב ואמייל. עיטור דומה מופיע גם על שתי טבעות שנמצאו בחפירות בעיר קולמר שבצרפת, שגם בה נתגלו אוצרות יהודיים שהוטמנו כנראה במהלך פרעות הדבר השחור (1348-9).

ERFURT RING-1

טבעת עם סהר וכוכב (העתק). שלהי המאה ה-13 או ראשית המאה ה-14. זהב, כסף ואמייל. אוצר ארפורט, TLDA, inv. 5071/98

 

יוצרים חיבור לארכיאולוגיה המקומית

רבות מן החפירות הנערכות כיום באירופה הן יוזמות של ערים או מחוזות השואפים להציג בפני תושבי המקום את עברו – ועברם. כך הופך גם הסיפור היהודי הקדום לחלק ממארג הסיפורים של הקהילות המקומיות. במסגרת זו, גם ממצאי החפירה בארפורט נתפסים על ידי תושבי העיר כחלק ממארג הסיפור המקומי של עברם המשותף.  

תצוגת הקבע החדשה בבית התפוצות

תצוגת הקבע החדשה בבית התפוצות עתידה להיפתח בשלהי שנת 2018. מוזיאון העם היהודי החדש יקח את המבקרים בו למסע מרתק של גילוי וחקר סיפורו הייחודי, המתמשך ורב הפנים של העם היהודי. התצוגה החדשה תכלול גם סרטים ועמדות אינטראקטיב, ותסתמך על הטכנולוגיות המתקדמות ביותר. בצד החידושים הטכנולוגיים, היא עתידה לכלול גם מוצגי מקור אותנטיים. טבעת הזהב מארפורט, שהעתק שלה מוצג לפניכם, היא אחת הסנוניות הראשונות בשורה של מוצגים אשר צוות האוצרות של בית התפוצות אוסף וחוקר בימים אלה – וייחשפו לציבור עם פתיחת התערוכה החדשה.

בית התפוצות