אירועים | ביקורים | חדשות

הקשר הרב דורי – כנס סיכום ארצי

תכנית הקשר הרב דורי – פנים רבות לה תשע"ה 2015

כתבה על האירוע בYNET – כאן

בשבוע שעבר קיימנו בבית התפוצות את הכנס הארצי השנתי לסיכום שנת פעילות תכנית הקשר הרב דורי תשע"ה, בסימן "תכנית הקשר הרב דורי פנים רבות לה", בהשתתפות מנכ"ל המשרד לאזרחים ותיקים, עו"ד גלעד סממה, מנכ"ל בית התפוצות, דן תדמור, מנהל מינהל תקשוב ומערכות מידע במשרד החינוך, ד"ר עופר רימון, מיכל אורבך, אלמנתו של השר אורי אורבך ז"ל, מר אלדוס מתיו פונוז משגרירות הודו בישראל, נציגי רשויות, ארגוני שותפים, מפקחים, מנהלים, מורים, אזרחים ותיקים, תלמידים והורים.

האירוע נפתח ביריד יוזמות שהוצגו בדוכנים מעוררי השראה, כל דוכן הציג יוזמה מיוחדת שהופעלה השנה בבתי הספר ברחבי הארץ.

שופר שהוטמן באדמה במהלך השואה, חנוכייה מתפרקת בת עשרות שנים ותלמידות וסבתות נרגשות ומרגשות סיפרו על הנעשה ברשת חב"ד. תבלינים ומיצגים ססגוניים קישטו את הביתן שעסק בתיעוד קהילות יהודיות מהודו וסין. השנה התכנית התרחבה לקהילות יהודיות מעבר לים והוצגו גם סיפורים שתועדו באנגלית וברוסית. דגל שהונף בהכרזת המדינה, מצלמה מראשית המאה ה-20, תהליך הכנת קפה מסורתי – הוצגו בביתן "חפצים מספרים". המשתתפים ביקרו בכיתת לימוד של אזרחים ותיקים החוזרים לבית הספר, צפו בסרטים שהפיקו תלמידי מגמת קולנוע עם דמויות מופת ביישוב שוהם, הצטלמו עם Google בביתן "סבתא ברשת", גילו מה עומד "מעבר לדלת",  למדו על תיעוד מקומות וגם התרשמו מלמידה משותפת שהתקיימה בין קבוצות דרוזיות ויהודיות בתכנית. היוזמות מיוצגות באתר ובחוברת הכנס.

בהמשך הערב נערך טקס שבו נזכרו בשר אורי אורבך ז"ל, שאהב את התכנית ותמך בה. בטקס הושק ספר דיגיטלי "משיני חלב לשיני זהב". שם הספר נכתב על ידי אורי אורבך ז"ל לתמי גרין, מנהלת התכנית, על מפית נייר עם חזון לכתיבת ספר על קשר בין הדורות. לכבוד האירוע יצא ספר עם סיפורים של אזרחים ותיקים שהשתתפו בתכנית, ציטוטים מספריו של אורבך ז"ל, ועל הכריכה – איור שתרם המאייר שי צ'רקה, שאייר את רוב ספריו של השר. הספר הוצג על ידי ד"ר עופר רימון והוענק למיכל אורבך, שהייתה שותפה פעילה לתהליך.

תעודות הוקרה הוענקו ליוזמות פורצות דרך ולנציגים ומשתתפי התכנית על הובלה יוצאת דופן, ואתנחתא מוזיקלית הוגשה מפי מקהלה רב דורית מבת ים.

כ- 450 קבוצות בבתי ספר מכל הארץ השתתפו השנה בתכנית "הקשר הרב דורי", תכנית שמחברת בין הדור הצעיר לבין הדור המבוגר באמצעות למידה משותפת. התלמידים מנחים את האזרחים  הוותיקים ברזי הטכנולוגיה ונחשפים לסיפוריהם של הוותיקים. יחד הם מתעדים את הסיפורים ומעלים אותם למאגר סיפורי מורשת בבית התפוצות.

בביתן חקר הקהילות, המציג את היוזמה שהתקיימה השנה בתכנית לתיעוד מורשת יהודי הודו וסין

בביתן חקר הקהילות, המציג את היוזמה שהתקיימה השנה בתכנית לתיעוד מורשת יהודי הודו וסין

כ-250 איש מכל הגילים, הדתות והמגזרים השתתפו השנה בטקס הסיום

כ-250 איש מכל הגילים, הדתות והמגזרים השתתפו השנה בטקס הסיום

ספר '21 שירים לפעוטות', 1921, ד"ר אביב אלופי קיבלה אותו ליום הולדת שנה מהוריה. ד"ר אלופי השתתפה בקשר הרב דורי עם נכדתה אליענה היימן וביה"ס נתיב אליעזר כרמל

ספר '21 שירים לפעוטות', 1921, ד"ר אביב אלופי קיבלה אותו ליום הולדת שנה מהוריה. ד"ר אלופי השתתפה בקשר הרב דורי עם נכדתה אליענה היימן וביה"ס נתיב אליעזר כרמל

רכזות תכנית הקשר הרב דורי מהמגזר הדרוזי והיהודי לצד תלמידות בית ספר מראשון לציון ומדליית אל כרמל

אכלאס גדבאן, רכזת תכנית הקשר הרב דורי במגזר הדרוזי, חנה מורג, מנהלת מרכז מחשבים מחוז חיפה, ד"ר עידית אבני, ממונה על התקשוב במחוז חיפה, שרית יעקב, רכזת תכנית הקשר הרב דורי במחוז חיפה ותלמידות מבי"ס "פרס נובל" בראשון לציון ו"דליה א'" בדליית אל כרמל, אשר עבדו השנה יחד במסגרת הקשר הרב דורי

בית התפוצות