אירועים | ביקורים | חדשות

מוזיאון העם היהודי – האגף החדש

איך מתכננים מוזיאון לעם היהודי?

ד"ר אורית שחם גובר

איך מתכננים מוזיאון לעם היהודי? מהו העיקרון שיכול לספר את העלילה הענקית הזו בכך וכך מטרים רבועים? מאיפה מתחילים והיכן מסיימים? מהי נקודת הראות שדרכה נסתכל על הסאגה ארוכת השנים הזו? כיצד לגעת במהמורות ובהישגים שמעטרים את ההיסטוריה היהודית? מה אנו מבקשים לומר על הסיפור שבו אנו עוסקים ואיזה מסר ברצוננו להעביר למבקרים?

מטבע הדברים, לשאלות אלה אפשר לתת תשובות רבות ושונות. צוות התכנון של מוזיאון העם היהודי בחר בדרך ייחודית. הוא יצר מוזיאון שבו הסיפור מורכב ורב פנים, מוזיאון שמתמודד עם סוגיות בסיס שליוו את היהודים בזמנים ובמקומות שונים. מתוקף כך, מוזיאון העם היהודי מציע תשובות רב שכבתיות שלהן הוא עונה תוך התייחסות לממדים השונים של הקיום היהודי. רוחב היריעה של המוזיאון לוקח את המבקרים למסע מרתק, שבמסגרתו הם מגלים וחוקרים את סיפורו הייחודי והמתמשך של העם היהודי. במהלך הביקור מתאפשרת להם הצצה אל התרבות היהודית העשירה ורבת הפנים אז והיום, שמתוכה עולה סיפור רלוונטי המעורר הזדהות עם העבר וההווה. מסע זה מבוסס על שלושה עקרונות מרכזיים:

תפיסה פלורליסטית ומכילה – ייצוג לכל הפסיפס המרהיב של העם היהודי בעבר ובהווה, וקבלת כל סוגי היהדות והיהודיות לדורותיהם מבלי לנסח עבור אף אחד מה נכון ולא נכון, מותר או אסור.

חגיגה של יצירה והתחדשות – מבט לאחור על הסיפור היהודי, ובהשלכה גם על ההווה היהודי, דרך תפיסה שחוגגת פריחה, יצירה, יצירתיות, דיאלוג תרבותי ויכולת התחדשות אין סופית, או במילים אחרות – אנו מתבוננים לאחור ובמקום לומר אוי וויי, או גוואלד, אנחנו אומרים: יופי, הללויה! (וזאת מבלי להתעלם כמובן מהרגעים האפלים שבסיפורנו).

רלוונטיות והזדהות – משיכת חוטים מן העבר אל ההווה ויצירת תובנה כי כולנו המשך של הסיפור היהודי הגדול, ולפיכך "הסיפור הזה הוא [גם] שלי".

ברוח זו – כל אחת מארבע הגלריות שנפתחו באגף החדש במאי 2016, שלב א' של מוזיאון העם היהודי, מייצגת חלקים מהעקרונות הללו בדרכה הייחודית.

היכל בתי הכנסת – תצוגת קבע

הגלריה מציגה באופן חדש, מרתק ומעורר מחשבה את אוסף דגמי בתי הכנסת רב המוניטין של בית התפוצות. היא כוללת 21 דגמים של בתי כנסת, אשר כל אחד מהם מציג פנים שונים של תפקידי הליבה של בית הכנסת: מפגש חברתי, לימוד, יצירה ותפילה, כמו גם חתונה, בר/בת-מצווה, מפגשים קהילתיים, אירועי גיוס תרומות, תמחוי וצדקה, ועוד. התצוגה מעלה גם שאלות שונות, ובהן: איזו מין יצירה התפתחה בבתי הכנסת במרוצת השנים? מדוע מתכנסים יהודים יחדיו ולאיזה צורך? היכן עשויים יהודים להתכנס ליצירה משותפת בעתיד?

לצד כל מודל מוצג פריט טקסי מקורי שמקורו בבית הכנסת או בקהילה הקשורה בו. פריטים אלה מעשירים את התערוכה ואת הבנתנו באשר לזהותה התרבותית והאמנותית של אותה קהילה. עוד בתצוגה – חלון רב רושם של זכוכית צבעונית, שנוצר בשנת 1919 בגרמניה בידי האמן פרידריך אדלר, פריטי יודאיקה היסטוריים ומודרניים, ספרי תפילה וכתבי יד מתקופות שונות.

מלבד המודלים והמוצגים גלריית בתי הכנסת עשירה במדיה. המיצג המרכזי עוסק בשלוש התפילות היומיות – שחרית, מנחה, מעריב – והוא מוצג על מסך ענק במרכז הגלריה. עבודת וידאו ארט המוצגת בתוך אולם מוקף מראות מייצגת 24 בתי כנסת נוספים מסביב לעולם. ארבעה סרטי אנימציה בסגנון תקופתי מאיירים סוגים שונים של התכנסויות בבתי הכנסת; וסרט הומוריסטי בכיכובם של ג'קי לוי וקובי אריאלי מתאר את הדמיון והשוני בין תפילה ספרדית לאשכנזית.

לרשות המבקרים גם ארבעה מוקדי הפעלות אינטראקטיב – תפילה אישית, שם המבקר בוחר לעצמו תפילה הנוגעת ללבו מתוך מאגר סיפורי התפילות שלנו ומוזמן לשתף אותנו בסיפור או בתפילה משלו; מוזיקה יהודית בבתי הכנסת – 9 פיוטים בפיהם של זמרים מרכזיים המאפשרים לקהל לנדוד בעקבותיהם ברחבי העולם אל המקומות והסגנונות שם שרו ועדיין שרים פיוטים אלה; אדריכלות בתי כנסת – 24 מבנים המייצגים שיאים אדריכליים בהיסטוריה של בתי הכנסת; ואינטראקטיב לילדים שמזמין אותם לבנות את בית הכנסת שלהם.

עושר הכלים המוזיאלי שלעיל מאפשר לגלריה לחגוג את היצירה וההתחדשות המגולמים בחיים היהודיים ובתרבות בית הכנסת, ואת עקרון הפלורליזם בייצוג המייצר רלוונטיות והזדהות.

דגם של בית הכנסת בפז מרוקו, בית התפוצות, תצוגת קבע

דגם של בית הכנסת בפז מרוקו, בית התפוצות, תצוגת קבע

גיבורים: פורצי הדרך של העם היהודי – תצוגת קבע לילדים

גבורה היא אחד היסודות המסתוריים והמורכבים בתרבות האנושית. היא מקושרת בדרך כלל להתגברות על פחד או חשש בזמן של מלחמה, קרב, או מצוקה חיצונית אחרת. הגיבור, מושא ההערצה, הופך מודל לחיקוי, ולעתים קרובות גם למי שעומד במרכזם של סיפורים, שירים, ועלילות גבורה שמבקשות להנחיל את ערכיו ואת פעולותיו לבני הדור הבא – ילדים שמחפשים אילן גבוה להיתלות בו.

בניגוד לקבוצות אחרות, העם היהודי השכיל להבין כי המפתח לגבורה לא נעוץ רק במנעול אחד. מורכבות זו עומדת בבסיס התערוכה "גיבורים", שמבקשת להציג באופן חדש ומרענן את סוגיית הגבורה ואת האפשרויות העומדות בפני ילדים המבקשים לעצמם גיבורי-על שעימם יוכלו להזדהות.

התערוכה מציגה את גיבורי העל היהודים לאורך ההיסטוריה על פי חלוקה לשמונה קבוצות: מדענים, הוגים, מהפכנים, אנשי תרבות, ספורטאים, אמיצים, ומובילי כלכלה. כל קבוצה מציגה פן אחר של גבורה או אומץ, ומהווה מוקד של הזדהות ממקור אחר. מתוקף כך, התערוכה מבקשת לעורר את הילדים, ולעתים גם את הוריהם, למחשבה מחודשת על גבורה, גיבורים, הערצה והערכה, ומפגישה את הילדים עם הפנים השונות של ההצלחה הנטועה באלה שכבשו את יצרם והעזו להצליח לחשוב ולפעול באופן אחר ושונה. התערוכה מציגה לפיכך את ייחודו של העם היהודי כקבוצה שמאפשרת ביטויים שונים של הצלחה, ולא מתמקדת רק בכוח הזרוע או בגבורה בשדה הקרב, כאשר דגש מיוחד ניתן לגיבורי התרבות היהודיים –מוקד התצוגה הגדול בגלריה.

תערוכה זו משקפת את מחויבותו של בית התפוצות לחזון של ייצוג קבוצות שונות בעם היהודי. היא מבטאת את הרצון לחגוג את התרבות היהודית לאורך ההיסטוריה ובייחוד בימינו, ומאפשרת להניח את היסודות לביטוי פלורליסטי של דמויות מופת יהודיות. לא זו בלבד, אלא שהתערוכה מאפשרת לפרש מחדש את מערכת ההזדהות של הילד ולהציג בפניו את העושר החבוי בהיסטוריה של עם ישראל, עושר בעל פנים רבות ושונות.

התערוכה מיועדת לגילאי 6 – 12 ולהוריהם. הגלריה מעוצבת כמרחב פתוח המאפשר תנועה חופשית, ויש בה 15 הפעלות אינטראקטיביות ושישה סרטי אנימציה המתאימים להורים ולילדים. מידע טקסטואלי שמופיע ליד כל אחד מהגיבורים בתערוכה מאפשר להורים להוסיף מידע לילדיהם.  במרכז החלל מיצג תאורה וסביבו מושבים להורים ואייפדים שבהם מידע על כל 148 הגיבורים המיוצגים בתערוכה.

דונה גרציה, איור של איה רוזן מתערוכת הגיבורים. מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות

דונה גרציה, איור של איה רוזן מתערוכת הגיבורים. מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות

בית התפוצות