אירועים | ביקורים | חדשות

נאום מזכ”ל האו”ם, מר אנטוניו גוטרש, בבית התפוצות – מוזיאון העם היהודי

המזכיר הכללי של האומות המאוחדות, מר אנטוניו גוטרש, נשא נאום מיוחד בבית התפוצות לסיכום הביקור שלו בישראל. צפו:

מר גוטרש התקבל על ידי יו"ר דירקטוריון בית התפוצות, הגב' אירינה נבזלין, מנכ"ל בית התפוצות, מר דן תדמור, יו"ר משותף של חבר הנאמנים של בבית התפוצות, אלוף (מיל.) איתן בן-אליהו, ובליווי שגריר ישראל באו"ם, מר דני דנון.

גב' אירינה נבזלין בירכה את האורח רם הדרג בפתיחת האירוע: "אנו מתכבדים לארח אותך אצלנו היום כנפש תאומה, שותף וחבר אמת. השירות ארוך השנים שלך למדינתך ולעולם התבסס על המאפיינים שעיצבו את דמותך: חמלה עמוקה לאנושות, אמונה פלורליסטית שכל אדם זכאי להגשים את הפונציאל שלו ללא קשר לגזע, דת, לאום, צבע עור או מין ותקווה נצחית שקדימה והתפתחות יוכלו להיות ברי השגה רק אם נגייס את האומץ לעשות זאת. הערכים שלך הם הערכים של עם ישראל, הערכים של מדינת ישראל, והערכים שעומדים בליבת העשייה שלנו כאן, במוזיאון העם היהודי. אנו זוכרים את טרגדיות העבר אך גם חוגגים את ההצלחה והחוסן של העם היהודי לאורך ההיסטוריה ובעידן המודרני".

מימין לשמאל: אירינה נבזלין, אנטוניו גוטרש ודני דנון (צילום: אביב חופי)

בנאומו התייחס מר גוטרש לאנטישמיות גם בארץ מולדתו, פורטוגל, והתנצל בשם ארצו על הסבל הנורא והגירוש. הוא הביע צער על התנועות והמדינות המכחישות או מטילות ספק באמיתות על אודות האירוע הנורא ביותר בתולדות העם היהודי – השואה – והשמדתם של מיליונים במהלכה. 

גוטרש: "ישראל היא חברה באומות המאוחדות – יש לה את כל הזכויות ועליה מוטלות כל החובות כמו כל מדינה שחברה בארגון. אני גם רואה בכל קריאה להשמדתה של ישראל חלק מאותה אנטישמיות מגונה. ישראל ידועה בעולם כחלוצה בתחום הטכנולוגיה והמדע. הצלחתם להבטיח את ביטחונכם ולחתום על הסכמי שלום עם מצרים וירדן. יצרתם בית לעמכם לאחר אלפי שנים".

מר גוטרש קיבל מאנשי בית התפוצות מתנה מיוחדת שהוכנה עבורו – ספר המתעד את הקהילה היהודית בפורטוגל, ארץ מוצאו של המזכ"ל

עורך הספר: חיים גיוזלי, מנהל אגף המאגרים | עיצוב גרפי: נטע הראל, מנהלת מח' עיצוב גרפי

בית התפוצות