אירועים | ביקורים | חדשות

"מקדישה את הזכייה לגיבורי המסע ולאומץ לבם" – נופר סרצ'ה מגדרה היא הזוכה של שנת 2015 ב"סיפור משפחתי"

לחצו כאן לכתבה של טלי בנדו לאופר ב"גדרתון"

במקום הראשון ב"סיפור משפחתי" 2015, השנה העשרים לקיומה של תכנית הדגל של בית התפוצות, זכתה נופר סרצ'ה מגדרה.

הנה נאום הזכייה של נופר, שיצרה את "ציפור עלייה" – המיצג הזוכה:

"אני נרגשת לעמוד כאן לפניכם, נרגשת על הזכייה ועוד יותר נרגשת לספר את הסיפור המופלא של משפחתי. סיפור על אמונה חזקה, גבורה ואומץ!
לפני שלושים שנה יהודי אתיופיה החלו את מסעם לעבר "ירוסלם" – ירושלים, לעבר הגשמת החלום הציוני שנמשך 2,000 שנה. לא היה צריך הרבה בכדי שיוותרו בקלות על מה שהיה להם, על המוכר והאהוב, כדי שיתחילו לצעוד לעבר הלא נודע.

נשים, תינוקות, זקנים, כולם! הגיע האות! הנה הגיע זמן שחיכו לו שנים רבות.

משפחות אבי ואמי התארגנו בשקט ותוך חודש ימים יצאו למסע מפרך של הליכה רגלית מהכפר לסודן. מסע רגלי שנמשך ימים, לילות ושבועות.
מספרים את הסיפור הזה הרבה בבית ואני לא מבינה איך אפשר היה לעשות זאת! הרי כשמבקשים ממני היום ללכת ברגל מהבית לבית הספר אני מתעייפת. אז לצעוד ברעב, בצמא, ימים ולילות זוהי גבורה בלתי נתפסת.

אנשים עם אמונה חזקה שהיו מוכנים להקריב הרבה כדי להגיע לירושלים, להתאחד עם האחים בישראל. הם נשדדו, הם רעבו ללחם, צמאו לטיפת מים אך כל אלו לא גרמו להם לחזור אחורה לכפר, גם לא להתייאש! לא הסתכלו אחורה, כל הזמן עם הפנים קדימה – לירוסלם.

סבי, מקוריה צרצ'ה ז"ל, נפטר במחנה הפליטים הנורא בסודן וכך גם יותר מ- 4,000 אנשים שנשארו מאחור ולא זכו להגשים את החלום.

והנה אני, נופר, מספרת את סיפור משפחתי לאחר שלושים שנה בארץ. זכיתי לעשות מיצג אמנותי המבטא חלק מהסיפור המשפחתי.

המיצג בשילוב הסיפור המשפחתי זכה במקום ראשון בבית התפוצות בפרויקט "סיפור משפחתי" – עבודת שורשים.

במיצג אני מתארת איך אמא, שהיתה בת שמונה, דימתה את המטוס שבא לקחת אותם מסודן כציפור ענקית המכניסה אותה תחת כנפיה ונושאת אותה לעבר ירושלים.

הזכייה הזו ריגשה אותי מאד ואני מקדישה אותה לגיבורים האמתייים שעשו את המסע. למשפחה המופלאה שלי שבזכות אומץ לבם, אמונה וגבורה בלתי נתפסת, אני ואחיי נולדנו וגדלים כאן בישראל.

תודה מיוחדת למורה לאמנות, טלילה גרוס, ולתיכון דרכא ע"ש בגין.

וכן, המסע לירושלים הסתיים אך המסע בתוך ירושלים עוד נמשך. אני פונה בהזדמנות זו לכולנו ומבקשת מכל אחד להילחם בתופעות הבזויות של גזענות, אפליה ואי שיוויון. תנו לסיים את המסע שהוריי והסבים שלי התחילו בו! פתחו את לבכם ותנו לדברים שמאחדים אותנו לנצח!
תודה,
נופר סרצ'ה

"ציפור עלייה" - המיצג של נופר סרצ'ה, גדרה, ישראל

בית התפוצות