אירועים | ביקורים | חדשות

סיפורו של מלוויל אדלשטיין ז"ל והקהילה בדרום אפריקה

במלאת 41 שנים למהומות ברובע סווטו, דרום אפריקה, קיימנו הקרנה של הסרט התיעודי "לזכור את ד"ר מלוויל אדלשטיין – חייו ומותו של איש טוב". מהומות סווטו היו אירוע מכונן שסימן את התפוררות האפרטהייד בדרום אפריקה.

ד"ר אדלשטיין היה גיבור אלמוני אשר נלחם – בדרכו השקטה והיעילה כעובד סוציאלי בסווטו – כנגד אי צדק במולדתו. נכדתו, שרה רוזנטל, זכתה בשנת 2016 בתחרות "סיפור משפחתי" בבית התפוצות על פרויקט השורשים שלה, "מעיל של תקווה".

אמה של שרה, שאנה רוזנטל, הביאה לידיעתנו את דבר הסרט, אשר שודר בשנה שעברה בערוץ הלאומי של דרום אפריקה לציון 40 שנה למהומות בסווטו. במהלך המהומות נהרג מלוויל אדלשטיין בידי האנשים שבהם טיפל כעובד סוציאלי במשך שנים רבות. הסרט מתאר את הסיפור המשפחתי המרגש של מלוויל. הוא היה ציוני, עלה לישראל. אך ידידים שהכיר בשדה בוקר, בני הזוג פולה ודוד בן גוריון, הפצירו בו שישוב ליוהנסבורג כדי לטפל במשפחתו. הסרט עוסק גם בקהילה היהודית בדרום אפריקה.

בהקרנה נכחו בני משפחתו המורחבת של אדלשטיין מיוהנסבורג ומישראל. אחרי הסרט התקיים דיון. אחרי מאחייניו תיאר אותו כמנהיג מומחה והשגיש את ייחודו של הסיפור היהודי שמבוסס על מהפכנות מחשבתית.

 

בית התפוצות