ביקור משלחת ידידי בית התפוצות בפורטוגל - אוקטובר 2018


משלחת של 30 משתתפות ומשתתפים מידידי המוזיאון יצאה למסע שורשים בעקבות העבר המפואר של הקהילה היהודית בפורטוגל, במטרה ליצור שיתופי פעולה לטובת המוזיאון עם אספנים תורמים ובעלי תפקידים בקהילה ומחוצה לה.

שגריר ישראל בפורטוגל, רפי גמזו ורעייתו מיכל, ערכו קבלת פנים חגיגית ונדיבה לחברי המשלחת ובערב השתתפו כשישים מנכבדי הקהילה היהודית ואנשי ממשל ותרבות.

בין המשתתפים והמברכים בנוסף לשגריר היו קתרינה ואש פינטו, סגנית ראש העיר ומחזיקת תיק התרבות וקשרים בינ"ל, שסיפרה על הקמתו של מוזיאון ליהודי פורטוגל בליסבון והקשיים בפתיחתו, נשיא הקהילה גבריאל שטיינהרדט, ורוברטו בכמן אספן בינלאומי של כתבים ומסמכים עתיקים שבית התפוצות חפץ ביקרם, שסיפר על האוסף שלו .

חנה פרי-זן יו"ר הידידים בישראל ספרה על תכנית ההתחדשות והרצון בשיתופי פעולה והוקרן סרט על בית התפוצות.

הקבוצה ביקרה בשלושה בתי כנסת. הרב הראשי לפורטוגל, נתן פרס, קיבל את פניה בבית הכנסת היפה שערי תקווה בליסבון. מרגש במיוחד היה הביקור בבית הכנסת הישן ביותר כיום בפורטוגל, בעיר טומאר, שנבנה ב 1438 ונחשב לאתר לאומי –  שעובר כעת שיפוצים ובכל זאת נפתח במיוחד עבורנו. גם הביקור בבית הכנסת "מקור חיים" בפורטו, שנחנך בשנות ה 30 של המאה הקודמת, ריגש את הקבוצה.

הקבוצה לא פסחה גם על אתריה המפורסמים של פורטוגל, כמו פסל מגלי הארצות וכנסיית ג'רונימוס בליסבון , פטימה וסיפור הנס שהתרחש בה בתחילת המאה הקודמת ומושך מיליוני מבקרים נוצרים לפתחה, סינטרה, קאבו דה רוקה, קאשקיש ועוד.