ביקור משלחת ידידי בית התפוצות בפורטוגל - אוקטובר 2018


30 משתתפות ומשתתפים מידידי המוזיאון יצאו במשלחת למסע שורשים בעקבות העבר המפואר של הקהילה היהודית בפורטוגל, במטרה ליצור שיתופי פעולה לטובת המוזיאון עם אספנים, תורמים ובעלי תפקידים בקהילה ומחוצה לה.

שגריר ישראל בפורטוגל, רפי גמזו ורעייתו מיכל, ערכו קבלת פנים חגיגית ונדיבה לחברי המשלחת. בקבלת הפנים השתתפו כשישים מנכבדי הקהילה היהודית וא/נשי ממשל ותרבות.

בין המשתתפים והמברכים בנוסף לשגריר היו קתרינה ואש פינטו, סגנית ראש העיר ומחזיקת תיק התרבות וקשרים בינ"ל, שסיפרה על הקמתו של מוזיאון ליהודי פורטוגל בליסבון ועל הקשיים בפתיחתו; נשיא הקהילה גבריאל שטיינהרדט; ורוברטו בכמן, אספן בינלאומי של כתבים ומסמכים עתיקים שבית התפוצות חפץ ביקרם, שסיפר על האוסף שלו.

חנה פרי-זן, יו"ר הידידים בישראל, סיפרה על תכנית ההתחדשות והרצון בשיתופי פעולה, והוקרן סרט על בית התפוצות.

הקבוצה ביקרה בשלושה בתי כנסת. הרב הראשי לפורטוגל, נתן פרס, קיבל את פניה בבית הכנסת היפה שערי תקווה בליסבון. מרגש במיוחד היה הביקור בבית הכנסת הישן ביותר כיום בפורטוגל, בעיר טומאר, שנבנה ב 1438 ונחשב לאתר לאומי. בית הכנסת עובר כעת שיפוצים ובכל זאת נפתח במיוחד עבורנו. גם הביקור בבית הכנסת "מקור חיים" בפורטו, שנחנך בשנות ה 1930 ריגש מאד את הקבוצה.

הקבוצה לא פסחה גם על אתריה המפורסמים של פורטוגל, כמו פסל מגלי הארצות וכנסיית ג'רונימוס בליסבון, פטימה וסיפור הנס שהתרחש בה בתחילת המאה הקודמת ומושך מיליוני מבקרים נוצרים לפתחה, סינטרה, קאבו דה רוקה, קאשקיש ועוד.