בלוג

איך הגה נוירולוג יהודי מגרמניה את המשחקים הפאראלימפיים?

לודוויג גוטמן – מאימי תורת הגזע הנאצית לתחרויות ספורט לאנשים עם מוגבלויות

Guttman _NOT_TO_USE2

לודוויג גוטמן נמלט מגרמניה הנאצית לפני מלחמת העולם השנייה. הוא נולד בשנת 1899 למשפחה אורתודוכסית בטושק, שלזיה עילית. גוטמן הוא מהוגיה ומייסדיה של הפעילות הספורטיבית הממוסדת לאנשים עם מוגבלויות. הארץ שממנה נאלץ לברוח לא רדפה רק יהודים, אלא גם נכים, וכל זאת על סמך תורת גזע מעוותת ואכזרית.

גוטמן טיפל באינספור פצועי מלחמה בבית החולים סטוק מנדוויל באנגליה. נסיונו העשיר הביא אותו לבסוף לכפור בעמדה המקובלת לגבי עתידם של מטופלים פרפלגים. הוא הבין שחשוב מאד לשקם את התקווה ואת האמונה בעצמם – באמצעות פעילות גופנית.

ביום פתיחתה של אולימפיאדת לונדון, 28 ביולי 1948, האולימפיאדה הראשונה אחרי מלחמת העולם (שבה לא התקיימו משחקים אולימפיים), קיים גוטמן תחרות קליעה בחץ וקשת בין שתי נבחרות של ספורטאים נכים.

שנה אחר שנה גדל מספר המתחרים – וגם מגוון מקצועות הספורט – במשחקי בית החולים סטוק מנדוויל, והמנהג התפשט גם לבתי חולים אחרים ברחבי אנגליה.

 

Guttman _NOT_TO_USE

כעבור זמן קצר ביקש המנהל הרפואי של מרכז השיקום הצבאי בדורן, הולנד, מגוטמן לשלוח קבוצה של ותיקי מלחמה להתחרות בסטוק. גוטמן הסכים וכעת הפכה התנועה לבין-לאומית – כך  יסד גוטמן את משחקי סטוק מנדוויל, שנערכו מדי שנה בחודש יולי.

משחקים אלה היו המבשרים של התחרויות הפאראלימפיות המוכרות כיום. בשבוע שעבר נפתחו המשחקים הפאראלימפיים בריו, בהם משתתפים 4,300 מתחרות ומתחרים מ 161 מדינות.

 

בית התפוצות