בלוג

יהודים ואיכות הסביבה / רחל דרוק

ט"ו בשבט תשע"ז:

על ארגונים יהודים אמריקאיים בניו יורק, בפולס וילג' ובברקלי שפועלים למען קידום המודעות הסביבתית בתוך הקשר יהודי

ט"ו בשבט, ראש השנה לאילנות, מכוון זרקור מיוחד על על היחסים שבין היהודים לבין עולם הטבע. בעשורים האחרונים מתגברת בכל העולם התודעה הסביבתית, וגם היהודים מתגייסים למטרות של שילוב ערכים סביבתיים ואקטיביזם עם אורח חיים יהודי לאורך כל השנה. מראשיתה של האנושות, כשאלוהים שיכן את אדם וחוה בגן עדן "לעבדה לשמרה", חשו יהודים מחוייבים לטפח ולהגן על סביבתם. ואמנם, כבר עשורים שיהודים פעילים בתחום הקיימות, זכויות בעלי חיים וסוגיות סביבתיות מקומיות, ובפעילותם מוכיחים שישנה זיקה בין סביבתנות לבין ערכים יהודיים.

להלן כמה פעילי סביבה יהודים בולטים:

פרופ' פיטר סינגר מאוניברסיטת פרינסטון הוא פילוסוף ואתיקן שנוי במחלוקת, בן למשפחה יהודית מווינה שנמלטה למלבורן, אוסטרליה בשנת 1938. סינגר הוא מהבולטים בתחום זכויות בעלי חיים. ג'יל שטיין, רופאה מלקסינגטון, מסצ'וסטס שגדלה בקהילה היהודית הרפורמית בשיקגו, היתה מועמדת לנשיאות בבחירות של 2012 ו 2016 מטעם המפלגה הירוקה, אשר מגדירה את עצמה מפלגה אקו סוציאליסטית.

ישנם כמה אקטיביסטים סביבתיים יהודים שמדגישים את זיקתם לערכים ולאורח חיים יהודי. אחת הקבוצות הסביבתניות הבולטות בארה"ב היא "חזון", שפועלת בעיקר בניו יורק, עם סניפים גם בדטרויט, סן דייגו, פולדר, פילדלפיה ודנוור. "חזון" אמנם מקדמת בברכה כל אחד ואחת, בלי קשר לדת או זהות כלשהי, אך יחד עם זאת מטרתה לחזק את החיים היהודים באמריקה, תוך הדגשת נושאים כמו יחס הקהילה למזון, לסביבה ולמרחב מחוץ לבית. הקבוצה מקיימת מגוון גדול של תכניות, Jewish Outdoor, אוכל, חוואות, כנסים של חינוך סביבתי, רשתות של חקלאות קהילתית (CSA), שבהן חברים משלמים למגדלים מקומיים עבור חלק מהיבול וטיולי אופניים שנתיים בסן דייגו, ניו יורק וישראל שמקדמים בין היתר את חשיבות קהילות הרוכבים.

בשנת 2013 התמזגה "חזון" עם מרכז איזבלה פרידמן בפולס וילג', קונטיקט. המרכז נוסד בשנת 1893  כגוף שמארגן נופש לנשים עובדות, בעיקר מהגרות, כדי לאפשר להן לצאת לחופשה במחיר סביר מחוץ לעיר. "איזבלה פרידמן" גדל והתרחב וכיום הוא ארגון מוביל בתחום הסביבתנות היהודית. המרכז ממוקם במתחם גדול ויש בו תכניות שכוללות את מרכז "טבע" לחינוך יסודי יהודי שמשלב אקולוגיה, סביבתנות ורוחניות יהודית; "אדמה" – שותפות סביבתית יהודית, היא תכנית שמשלבת לימוד יהודי עם חקלאות אורגנית וקיימות. ב"איזבלה פרידמן" מארחים גם סדרי פסח, חגי שבועות וסוכות שמשלבים תפילה, פעילות בחיק הטבע ולימוד יהודי.

קליפורניה היא מוקד של תכניות יהודיות סביבתניות. בנוסף ל"חזון" שממוקם בסן דייגו, פועל בברקלי גם "Wilderness Torah",  שמתאר את עצמו כמרכז ליהדות מבוססת אדמה. התכניות כוללות חינוך מחובר לטבע לילדים יהודים מגיל הגן ועד לבית ספר תיכון, וגם חגים כמו פסח, סוכות שבועות וכמובן, ט"ו בשבט. בט"ו בשבט שרים, עושים מדיטציה, לומדים ומטיילים בפארק הלאומי רדווד.

האקטיביזם הסביבתני היהודי מוכיח שאפשר לקיים אורח חיים יהודי בכל מקום, ולהעשיר את האדם ואת סביבתו. יהודים יכולים לשלב את מנהגיהם עם ערכי שימור הסביבה במגוון דרכים: להשתתף בסדר ט"ו בשבט, להיות חבר/ה ב CSA או לערוך ביחד תפילה ביער.

בית התפוצות