בלוג

כלות וחתני פרס נובל יהודים

זוכי פרס נובל יהודים

יותר מ- 185 יהודים או ממוצא יהודי זכו בפרס נובל – כלומר, יותר מ- 20 אחוזים מכלל הזוכים בפרס. אין ספק שזה יוצא דופן עבור קבוצה המהווה פחות מרבע אחוז באוכלוסיית העולם. נעשו נסיונות רבים להסביר את התופעה. אלברט איינשטיין, מהמוחות היהודים הגדולים בעת המודרנית ייחס אותה למסורת הלימוד. "לא נתנו לנו להיכנס לאוניברסיטאות, אבל למדנו לבחינות אלפי שנים", אמר פעם איינשטיין.

בית התפוצות גאה לחגוג הישגים אלה בהשקת אתר אינטרנט חדש שמוקדש לזוכי הנובל היהודים. הנה עשרה מהמפורסמים שבהם.

חדש! אתר אנשי סגולה

 נילס בוהר

נילס בוהר היה פיזיקאי דני, יליד קופנהאגן, שהרים תרומה כבירה להבנת מבנה האטום ולתורת הקוונטים, וזכה בפרס נובל לפיזיקה בשנת 1922. בוהר היה גם פילוסוף ותומך במחקר מדעי.

נלי זקש

נלי זקש היתה משוררת ומחזאית שוודית, יהודיה שנולדה בגרמניה. חוויותיה מתקופת עליית הנאצים לשלטון במלחמת העולם השנייה הפכו אותה לדוברת מושחזת של כאבם ואבדנם של בני עמה. בשנת 1966 זכתה בפרס נובל לספרות. היא היתה האישה היהודיה הראשונה שזכתה בפרס נובל.

מוריי גל-מן

מוריי גל-מן הוא פיזיקאי אמריקאי שזכה בפרס נובל לפיזיקה בשנת 1969 על עבודתו בתחום תאוריית החלקיקים.

אלברט איינשטיין

אלברט איינשטיין קיבל פרס נובל בפיזיקה בשנת 1921 על הישגים בפיזיקה תאורטית ובייחוד גילויו של חוק האפקט הפוטואלקטרי, שלב מכריע בהתפתחות תורת הקוונטים.

גרטרוד עליון

גרטרוד בל עליון היתה ביוכימאית ופרמקולוגית אמריקאית. בשנת 1988 חלקה פרס נובל לרפואה עם ג'ורג' היצ'ינגס וסיר ג'יימס בלק. עליון פיתחה תרופות רבות באמצעות שיטות מחקר חדשניות, שבמרוצת הזמן הביאו לפיתוח התרופה לאיידס – AZT.

בוב דילן 

circa 1965: American rock singer and songwriter Bob Dylan playing the piano and the harmonica simultaneously with the use of a harmonica holder. (Photo by Hulton Archive/Getty Images)

 

בוב דילן זכה בפרס נובל לספרות "על יצירת דרכי ביטוי פואטיות חדשות במסורת השיר האמריקנית הגדולה".

 

אלי ויזל

אלי ויזל קיבל פרס נובל לשלום בשנת 1986, וכונה על ידי הוועדה השוודית "שליח לאנושות", אשר באמצעות מאבקו להתפייס עם חווייתו האישית של השפלה גמורה ורמיסת כל אנושיות שחוה במחנות, הצליח להביא בשליחותו מסר של שלום, כבוד אנושי וכפרה.

מילטון פרידמן

מילטון פרידמן היה כלכלן אמריקאי שזכה ב- 1976 בפרס נובל לכלכלה על מחקרו בנושא ניתוחי צריכה, היסטוריה ותאוריה מוניטריות ומורכבות מדיניות הייצוב.

נאדין גורדימר

נאדין גורדימר היתה סופרת ופעילה פוליטית דרום אפריקנית. קיבלה פרס נובל לספרות בשנת 1991. זכתה להכרה כאישה אשר באמצעות כתיבתה האפית ומלאת ההדר הרימה תרומה כבירה לאנושות.

 

ש"י עגנון

S. Y. Agnon

שמואל יוסף עגנון, יליד בוצ'אץ', זכה בפרס נובל לספרות ונחשב לאחת הדמויות המרכזיות בספרות העברית המודרנית.

בית התפוצות