בלוג

שפינוזה – גיבור או אנטי גיבור?

ברוך בנדיקט שפינוזה (1632 – 1677)

בשבוע שעבר צוין יום הולדתו ב- 384 של שפינוזה. סיפורו של הוגה מופלא זה מופיע בתערוכה החדשה והחדשנית "גיבורים" בגלריה למשפחה ולילדים בבית התפוצות.

ברוך בנדיקט שפינוזה. בית התפוצות, המרכז לתיעוד חזותי ע"ש אוסטר

ברוך בנדיקט שפינוזה. בית התפוצות, המרכז לתיעוד חזותי ע"ש אוסטר

ברוך שפינוזה היה פילוסוף שהתחנך במשפחה יהודית הולנדית ממוצא ספרדי ופורטוגלי. הוא נחשב למנסח מונחיה הבסיסיים של תורת ההשכלה וביקורת המקרא, וגם של תפיסות מודרניות של העצמי בעולם. שפינוזה נחשב לגדול הרציונליסטים בפילוסופיה של המאה ה-17.

אבותיו של שפינוזה היו יהודים ספרדים, בני הקהילה הפורטוגלית שהתיישבו באמסטרדם עם עליית האינקוויזיציה בפורטוגל (1536), שאילצה את היהודים להתנצר, וגירשה אותם מחצי האי האיברי. רבים סבורים כי הרקע האנוסי שלו הוא הגורם לסקפטיות כלפי דת מסורתית המתגלה בכתביו. בנעוריו למד אצל הרב שאול לוי מורטירה בישיבת כתר תורה של קהילת תלמוד תורה באמסטרדם.

שפינוזה וגיבורים נוספים בעם היהודי – לחצו כאן למידע על תערוכת הגיבורים

בספרו תורת המידות, שיצא לאור אחרי מותו, התנגד לדואליזם של גוף ונפש של דקארט. הספר הקנה לו הכרה כפילוסוף החשוב ביותר של זמנו במערב. בתורת המידות "שפינוזה כתב את היצירה האחרונה הבלתי נתונה במחלוקת, יצירה אשר בה התפיסות המזוקקות של הפילוסופיה הימיביניימית פונות סוף סוף נגד עצמן ומושמדות לחלוטין" אמר הגל. "יכול אתה להיות שפינוזיסט – או לא פילוסוף כלל". הוא הוחרם בשל כתביו על ידי קהילתו ונודה כאתאיסט וכאיום על החברה.

בית התפוצות