בלוג

עוד 10 גברים יהודים שאיכזבו את אמא

אז מל גיבסון צדק? יהודים באמת הצליחו מאד בהוליווד. הנה עשרה אלילי קולנוע וטלוויזיה יהודים, מהאייקונים הבולטים של הוליווד

Stuart Isett/Fortune Brainstorm Green

Stuart Isett/Fortune Brainstorm Green

הריסון פורד התפרסם בכל העולם כשגילם את האן סולו בסדרת הסרטים מלחמת הכוכבים, וכמובן בתור אינדיאנה ג'ונס. סבו וסבתו מצד אמו היו הארי נידלמן ואנה ליפשוץ שהיגרו אל ארצות הברית ממינסק בבלרוס, אז חלק מהאימפריה הרוסית.

Kirk Douglas at Beit Hatfutsot, 1982. Credit: David Shankbone

Kirk Douglas at Beit Hatfutsot, 1982. Credit: David Shankbone

קירק דאגלס הוא אחד מאחרוני תור הזהב של הוליווד. הוא גדל בעוני להורים מהגרים ושש אחיות. סרטו הראשון היה "האהבה המשונה של מרתה איוורס" ב- 1946, לצדה של ברברה סטנוויק. פועלו עשיר במגוון של סרטים, שוברי קופות וסרטים עצמאיים, ואינסוף פרסים ושבחים.

 

Photo credit Seher Sikandar

Photo credit Seher Sikandar

שון ג'סטין פן הוא שחקן, יוצר קולנוע ופעיל פוליטי אמריקאי, שזכה בשני פרסי אוסקר על תפקידיו בסרטים מיסטיק ריבר (2003) וחלב (2008). סבו וסבתו מצד אביו היו יהודים אשכנזים שהיגרו מליטא ומרוסיה.

 

Photo credit Eva Rinaldi

Photo credit Eva Rinaldi

בן סטילר הוא שחקן, קומיקאי ויוצר קולנוע אמריקאי. אביו הוא השחקן והקומיקאי ג'רי סטילר, הם ממשפחה יהודית שהגיעה מפולין ומגליציה. אמו, השחקנית הקומית אן מיארה (1929 – 2015), היתה ממוצא אירי קתולי והתגיירה כדי להינשא לאביו. בן מספר שמשפחתו לא היתה דתית במיוחד, אבל הם נהגו לחגוג את חנוכה ואת חג המולד, ולבן היתה חגיגת בר מצוה.

 

Photo credit celebrity abc

Photo credit celebrity abc

אדם סנדלר. אחרי שהצטרף כמשתתף קבוע ב"סאטרדיי נייט לייב", התחיל להצליח מאד ולככב בסרטים רבים ששברו קופות. הוא בן למשפחה יהודית של מהגרים מרוסיה ומישראל, הן מצד האב והן מצד האם.

 

לאונרד נימוי התפרסם בעיקר בתפקידו כקפטן ספוק ב"מסע בין כוכבים", בטלוויזיה וגם בקולנוע, מפרק הפיילוט ששודר בשנת 1964 ועד להופעתו האחרונה בסרט מ- 2013. הוא היה בן למהגרים יהודים מאיזיאסלאב, אוקראינה. הוריו עזבו את איזיאסלאב בנפרד, אביו חצה את הגבול לפולין ואמו וסבתו הוברחו אל מחוץ לברית המועצות בעגלה וסוס, מוסתרות תחת חבילות חציר.

 

דסטין הופמן שיחק מגוון תפקידי אופי וגילם לא מעט אנטי גיבורים פגיעים. את האוסקר קיבל על תפקידו בקרמר נגד קרמר (1980), ופרס אוסקר נוסף בשנת 1989 על תפקידו כ"איש הגשם". הופמן הוא יהודי, ממשפחה אשכנזית מאוקראינה, פולין ורומניה. שם המשפחה המקורי היה גויכמן.

 

Photo credit Colin Swan

Photo credit Colin Swan

וודי אלן הוא שחקן, סופר, במאי, קומיקאי, מחזאי ומוזיקאי אמריקאי בעל קריירה עשירה שנמשכת כבר ששה עשורים. משפחתו היתה יהודיה, סביו היגרו מרוסיה ומאוסטריה ודיברו יידיש, עברית וגרמנית. שני הוריו גדלו ב"לואר איסט סייד" במנהטן.

 

Image: Alice Barigelli

Image: Alice Barigelli

ג'יימס פרנקו הוא שחקן ויוצר קולנוע אמריקאי. תפקידו החשוב הראשון היה בדמותו של דניאל דסריו בסדרת הפולחן Freaks and Geeks. אחר כך גילם את ג'יימס דין בסדרה הביוגרפית משנת 2001 וזכה בפרס גלובוס הזהב. אמו של פרנקו יהודיה, משפחתה הגיעה מרוסיה ואביה, דניאל, שינה את שם משפחתו מוורוביץ לוורנה.

 

בית התפוצות